Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Mitől függ a kutyák bundájának színe?

Létrehozva: 8/20/2021 2 perc AktuálisÁllatokKutatásKutyaKedvenceinkÖsszes cikk
Bár a kutyák színét és mintáit a sok ezer évnyi tenyésztés határozta meg, az egyes elemek eredete azonban kérdéses.

Egy nemzetközi összetételű kutatócsoport élén a Kaliforniai Egyetem (Davis) kutatóinak azt a genetikai hátteret sikerült feltérképezniük, amely a sárga és fekete pigmentek elrendeződését szabályozza. E két pigment felel a kutyák mintázatainak, színeinek elsöprő többségéért, fajtától függetlenül.

A Nature Evolution and Ecology folyóiratban közzé tett tanulmányban a kaliforniai kutatók leírták az ASIP nevű gén viselkedését, kialakítva a kutyák 5 jellegzetes bundamintázatát. A gén olyan változásokon ment át, amelyek lehetővé tették a ma ismert kutyaszínek és minták kialakulását. De mikor jöhettek létre ezek a génváltozatok? Tényleg a háziasítás után alakultak ki a fő kutyaszínek?

A vizsgálatokból igen meglepő válasz született: a kutyák egy 2 millió évvel ezelőtt élt, mára kihalt farkasféle őstől örökölték azokat a változatokat, amelyeknek köszönhető a mai minták egy részének léte. Ekkor tombolt a jégkor, és a világos bunda, ahogy ma a sarkvidék fehér farkasai esetében is, előnyös viseletet jelentett. Chris Kaelin, aki a HudsonAlpha Intézet kutatója és a tanulmány első szerzője, elmondta: „Először nagyon meglepődtünk, amikor kiderült, hogy szinte tökéletesen ugyanaz az ASIP génváltozat van jelen a fehér farkasokban és a zsemleszínű kutyákban, ám még jobban meglepődtünk, amikor az is kiderült, hogy ez a génváltozat több mint 2 millió éves, így jóval korábbi, mintsem a mai farkasok kialakulhattak volna.”

A farkas és a kutya is kétféle pigmentet képes termelni: feomelanint (ez a sárga árnyalatú) és az eumelanint (ez a fekete), a bunda növekedése során ezek időbeli és térbeli megjelenése határozza meg, milyen színű-mintázatú lesz az állat. Az ASIP gén a sárga pigment termelését befolyásolja, és a mai 5 mintázat létrejöttéhez e génben 2 helyen kellett mutációknak bekövetkezniük. Ezen mutációk egyike az, amelynek a zsemleszín köszönhető. A kutyák háziasítása legkorábban 30 ezer éve kezdődött, az ősi, zsemleszínt eredményező mutáció viszont már 2 millió évvel megelőzte ezt. Ezzel szemben a nagyrészt fekete mintázatok kb. 9500 évvel ezelőtt alakultak ki.

Bár a kutyák színét és mintáit a sok ezer évnyi tenyésztés határozta meg, az egyes elemek eredete azonban kérdéses.