A téli időszakban az időjárási körülmények – a csípős, hideg levegő, fűtési szezonban alacsonyabb páratartalmú, száraz beltéri levegő – is fokozza a bőrszárazságot. A külső hőmérséklet csökkenésével a faggyúmirigyek működése csökken, a száraz, érzékeny bőr még nagyobb odafigyelést igényel.
A bőr szerkezete az életkorral együtt változik. A serdülőkori hormonális változások hatására zsírosabbá váló bőr állapota idővel normalizálódik, majd az életkor előrehaladtával egyre inkább a bőr szárazsága okoz problémát.
Hidratálással a megelőzésért
Készítmények száraz bőrre
A paletta széles, több termékcsalád közül is választhatunk. Nincs általános szabály, ami alapján azt mondhatjuk, hogy egy adott tusfürdő, vagy testápoló mindenki számára megfelelő – magyarázza Vincze Ildikó. A javasolt készítmények alacsony illó-, és illatanyag tartalmúak, lehetőleg konzerválószerektől mentesek. Tartalmaznak a bőr lipidrétegének pótlásához szükséges esszenciális zsírsavakat (pl. linolsav, ceramidok), gyulladáscsökkentő vitaminokat (pl.E-vitamin) esetleg termálvizet.
Különösen érzékeny bőrűek számára javasolt bőrgyógyász tanácsát kérni, a bőrtípusuk számára megfelelő ápoló krémmel kapcsolatban. Így elkerülhető, hogy felesleges anyagi ráfordítás és esetleg kellemetlen mellékhatások nélkül jussunk hozzá a számunkra legoptimálisabb készítményhez.
Mikor kérjük szakember segítségét?
A bőrszárazság bizonyos mértékig természetes jelenség a téli időszakban. Vannak azonban olyan esetek, amikor a tüneteket komolyan kell venni és otthoni gyógymódok helyett érdemes szakember segítségét kérni a kezeléshez. Ilyen eset, ha a bőrszárazság testszerte, foltokban jelentkezik, esetleg viszketéssel párosul, vagy a bőrszárazság, viszketés mellett bőrpír, sebesedés jelentkezik, ezek már a bőrgyulladás tünetei, mely kivizsgálást igényelhet.