Közöttük öt nő és két férfi, öt fiatal, két idősebb, négynek a panaszai régóta fennállnak, három csak az utóbbi időben észleli az elváltozásokat.
A vizsgálatok végén hatan letörve, diagnózis nélkül jönnek ki az orvostól. Egyiknél sem talált orvosa okot panaszára. Csak az a beteg jön ki kissé felszabadulva, de mélyen elgondolkodva, aki a végtagjai gyengeségére panaszkodott. Szerencséje volt, nála a neurológus felállította a diagnózist: „MYSTHENIA GRAVIS”.
Gondolná valaki az előbbiek olvastán, hogy mind a hét embernek ugyanaz a betegsége? Ugye nem!
Hiszen mi lehet közös a kettőslátásra, nyelési nehezítettségre, orrhangú beszédre, fulladásra, vagy végtagok és fejtartó izmok gyengeségére panaszkodó beteg között?
A válasz akkor egyszerű, ha az orvos gondol a myastheniára! Az új beteggel találkozó – myastheniában nem jártas – orvos mindaddig nem tudja felállítani a helyes diagnózist, amíg nem gondol arra, hogy a beteg valószínűleg myasthenia gravisban szenved.
Myasthenia gravisban érintett a szervezet valamennyi, „harántcsíkolt – akaratunktól függő – izomzata”. Ezért ilyen szerteágazók a panaszok és a tünetek. Hiába egészséges az izom és egészséges az azt mozgató ideg, ha nem tud létrejönni a kapcsolat, mert egy olyan anyag keletkezik ott, amelyik megakadályozza az ingerületátvitelt.
Mindezek mellett a szokásos labor- és egyéb vizsgálatok negatív eredményeket mutatnak.
Rontja a betegség felismerhetőségének esélyét az orvosok túlzott szakosodása is, hiszen pl.: szemészeti problémával először szemészetre kerül a beteg, s ott a vizsgálat nem mutat szemészeti elváltozást. De hasonló a helyzet gégészeti, légzési vagy más panaszok esetében is. Szerencsésnek mondhatja magát az, aki mielőbb a megfelelő helyre, a neurológiára – organikus ideggyógyászatra – kerül, és ott meg is kapja a diagnózist.
A betegeknek hozzávetőleg a felénél történik meg egy éven belül a diagnózis felállítása, a másik felénél akár több év, évtized is eltelhet.
Az időben diagnosztizált és kezelt betegnek nagyobb az esélye arra, hogy a megfelelő kezeléssel, gondozással teljes értékű életet élhessen. A kallódó betegeknél, visszafordíthatatlan állapotromlás alakulhat ki, sokakat diagnózis nélkül veszíthet el családjuk és társadalmunk.
Minden 6-10 ezer emberből egy szenved myasthenia gravisban. Több nőt, mint férfit, és több fiatalt, mint idősebbet érint.
Nagyon fontos a figyelem felhívása a myasthenia gravisra. Nem csupán az orvosok rendszeres továbbképezésével, de a társadalmunkat is tájékoztatni kell annak érdekében, hogy e ritka betegséggel élők ne veszítsék el egészségüket, önbecsülésüket, családjukat, egzisztenciájukat, főleg ne veszítsék el idő elött életüket, amikor lehet segíteni rajtuk!
Oroszváry Márta elnök
Myasthenia Gravis Önsegítő Betegcsoport