A gyermekek csecsemőkorban egy tucat védőoltást kapnak. Néhányat már 1 éves kor alatt beadnak és ismétlő oltásra is szükség van: hepatitis B, gyermekbénulás, kanyaró, mumps (fültőmirigy-gyulladás), rubeola(rózsahimlő), diftéria, tetanus (szájzár), pertussis (szamárköhögés), B típusú Haemophilus influenzae, pneumococcus fertőzés, bárányhimlő, és újabban influenza ellen.
Az 1995/5 Népjóléti Miniszteri rendelet szerint a védőnő által kötelezően elvégzendő alap-szűrővizsgálatok:
- testi fejlődés (súly, hossz, fej- és mellkas körfogat),
- pszichomotoros fejlődés,
- érzékszervek vizsgálata (látás-, szinlátás- és hallásvizsgálat),
- BCG-heg ellenőrzése,
- mozgásszervek szűrése (lúdtalp, gerincelváltozások),
- golyvaszűrés,
- vérnyomásmérés.
Kóros eltérés észlelése esetén a beteget a házi gyermekorvoshoz utalja további vizsgálatra.
Jogszabály írja elő a leggyakrabban előforduló genetikusan meghatározott anyagcsere-betegségek újszülöttkori szűrését. Előfordulhat azonban olyan ritka anyagcserebetegség, melynek szűrése nem történt meg újszülöttkorban, és a tünetek később, csecsemőkorban jelentkeznek. A klinikai tünetek a szervek, szervrendszerek érintettségétől függően változatosak lehetnek. Az anyagcsere-betegségek első laboratóriumi eltérései: csökkent vércukorszint, acidózis, ketózis, emelkedett vérammónia-, -laktát és -piruvát szint. A változatos klinikai tüneteket és a fent felsorolt laboratóriumi eltéréseket azonban nemcsak anyagcsere-betegségek, hanem egyéb kóros állapotok, például fertőzések is okozhatják. Ez utóbbi kizárása után kerülhet sor fennálló anyagcsere-betegség bizonyítására speciális laboratóriumi vizsgálatokkal, mint
- felszaporodott anyagcseretermékek, aminósavak kimutatása,
- enzimaktivitások mérése,
- molekuláris genetikai vizsgálatok.
Amennyiben az orvos vagy a védőnő rizikófaktorok meglétét valószínűsíti, akkor kiegészítő vizsgálatokat rendelhet el például vashiány, ólommérgezés vagy tuberkulózis irányában.
forrás: www.labtestonline.hu