Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Milyen gyógyszeres kezelést kaphat egy kismama a fogászaton?

Módosítva: 10/5/2013 Szerző: Szimpatika 1 perc Baba-mamaTerhességSzájápolás
A terhesség során fokozottan kell figyelni a megfelelő szájhigiéniára, hiszen ebben az időszakban megnő a terhességi ínygyulladás kockázata a hormonszint változása miatt, gyakoribb a fogszuvasodás a nyál összetételének megváltozása miatt, és nő az erózió veszélye, amelynek elsősorban a kezdeti időszakban jelentkező hányás az oka.

Leggyakrabban a terhességi ínygyulladással találkozunk, amelyet vérzékeny, megduzzadt, fájdalmas íny jellemez. A panaszok enyhítése gyógyszer nélkül megoldható, de vannak olyan akut fertőzések, melyeknek gyógyszeres kezelése elkerülhetetlen, mert a betegség elhanyagolása nagyobb veszélyt jelent mind a babára, mind a mamára, mint a fogászatban használatos gyógyszerek hatása.

Várandósság alatt is fontos feladat a gyulladáscsökkentés, a fájdalomcsillapítás, de vannak olyan gyógyszerek, melyek károsak lehetnek a magzatra, okozhatnak fejlődési rendellenességet. Fontos tehát tudatni a fogorvossal, ha valaki kisbabát hordoz a pocakjában. A legtöbb helyi érzéstelenítő biztonságosan használható a terhesség egész ideje alatt, csak mennyiségi korlátozás szükséges.

Fájdalomcsillapításra a kismamák esetében csak a paracetamol hatóanyagú szerek (Panadol, Paracetamol, Rubofen) ártalmatlanok, a többi kerülendő. Nem ajánlott a közkedvelt aszpirin szedése sem, különösen a 3. trimeszterben. A fogászatban leggyakrabban használt gyógyszerek az antibiotikumok, melyek közül a penicillinek és a cephalosporinok biztonságosan alkalmazhatók, de az erythromycin terhesség alatt ártalmas a magzat fejlődésére. A teracyclinek maradandó elszíneződést okoznak a magzat fogain és rossz hatással vannak a csontképződésre, szedésük ezért ilyenkor nem ajánlott.

A nyugtatók károsan hatnak a magzat idegrendszerére, és a kutatók összefüggést fedeztek fel a szorongáscsökkentők szedése és a szájpadhasadék kialakulása között, így ezek bevételét is javasolt kerülni.


forrás https://www.agident.hu