Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Miért pont ő?

Módosítva: 6/29/2011 4 perc TudományPárkapcsolatSzexualitásÖsszes cikk
Beszélgetésünk témája nem a párválasztás teljes folyamata, inkább az első pillanat, a „felfedezés” időszaka. Tegyük tehát félre az érdek-kapcsolatokat és a hosszabb ismeretségeket, és koncentráljunk az első pillanatokra, amikor megismerkedünk valakivel. Egy–egy kapcsolat kezdete - egyáltalán létrejötte - rendkívül izgalmas dolog, egy pillanat műve, amikor meglátunk valakit és megállapítjuk, hogy szép, vagy nem szép, vonzó vagy inkább taszító egyéniség számunkra, röviden: szimpatikus vagy nem szimpatikus. Beszélgető partnerünk Molnár Tamás szexuálpszichológus.

- Miért tetszik egy férfi nekem, és miért nem tetszik a másik, aki viszont ugyanakkor valaki másnak tetszik?

Ha a külső az első benyomás a potenciális partnerről, akkor fontos a már meglévő belső ideálom. Az, hogy ehhez hogyan illik a partner. Arcvonásai, mosolya, szeme, a szakálla, bajusza stb. Van, akit meglátok és egyből érzem, hogy szóba sem jöhet! De sokan átmennek ezen az első szűrőn, és utána már fontosabb lesz a mimika, a gesztusok és egyéb kommunikációs csatornák beindulása.

- Azután persze van olyan eset is, amikor az eltérő ízlésű emberek többségének is tetszik ugyanaz a férfi, vagy nő.

Ennek talán kulturális, tanult okai lehetnek. Minden kultúra, szubkultúra kialakít ideálokat. Ezt sugallhatják a médiák, a TV, az újságok, filmek. Önismeret is kell ahhoz, hogy valódi szükségleteket elégíthet-e ki egy ilyen „virtuális” partner?

 

- Kérdés, vajon azonos fiziológiai, lelki okokkal magyarázható a szimpátia a nők, illetve a férfiak esetében? Az előző kérdésekre adott válaszokra gondolok.

 

Fiziológiai okokat nem igen érzek a szimpátia mögött. Persze vannak temperamentumra vagy testi illatra/szagra vonatkozó fiziológiai tényezők. De még a testalkat, magasság, súly esetében is főleg lelki, tanult tényezőket tartom fontosnak. Magasabb legyen a férfi, a nő karcsú legyen…

 

5.  
- Igaz-e az, hogy a nők és a férfiak is elsősorban arc-centrikusak?

 

Nem is tudom. Olvastam kutatást, hogy a férfiak egy nőnél először a mellét, aztán az arcát, majd a testalkatát, fenekét nézik meg. A nők kicsit számítóbban a férfi kiállását, testmagasságát, arcát, fenekét, ápoltságát stb. veszik sorba. Tehát sehol sincs első helyen az arc. Úgy gondolom, hogy az arcnak és a mimikának a következő ismeretségi fázisban lesz kitüntetett szerepe. Amikor már egy „pár” elkezd beszélgetni egymással. Feltehetően az arcnak nem csak a formája, hanem mozgása, kifejező ereje a fontosabb.

 

- Milyen szerepe van a tetszés gyors kialakulásakor az arcformának, a szemnek, a szájnak, a bőrszínnek?

 

Mindennek együtt, működés közben. Lehet egy portréfotó szimpatikus. De ebbe túl sok mindent vetítünk bele, ami csak projekció, kivetítés. Az élő arcmozgás, a beszéd, tehát a mimika már a személyiség mélyebb részeit tükrözi. A szem sokat elárul, de nem egy fényképfelvételen, hanem élő kommunikáció közben.

-  Egyáltalán hasonló szempontok vezérlik a nőket és a férfiakat?

 

Ez nagyon általános kérdés, ezért nehéz erre válaszolni. A partnerválasztásnál a nők gyakrabban gondolnak hosszútávra. Milyen lenne ez a fiú társnak, férjnek, apának? A férfiakban párválasztásnál ritkábban fordulnak meg ilyen hosszú távú gondolatok. A vágy, a megkívánás, a szimpátia náluk általában erősebb.

 

- Miért tetszenek általában nekem a barnák és valaki másnak inkább a vörösek vagy a szőkék?

Tanult dolog. Gyerekkori emlékekre, egy-egy konkrét meghatározó személyre vezethetőek vissza. Esetleg milyen szubkultúrában nőttem fel, milyen volt ott a preferált bőrszín, hajszín.

-  Mi történik az agyunkban, amikor azt mondjuk, hogy „ez szerelem első látásra”?

Kivetítés. Nincs meg a tartalmi alapja. Nem ismerjük a másikat, de külseje, mozgása, beszéde emlékeztet… pl. másra vagy az ideálunkra. Belevetítünk ezernyi pozitív dolgot ebből, ami nincs is meg benne. De lehet pozitív vonzata is a „szerelem első látásra” jelenségnek. Segít áthidalni az ismerkedés és összeszokás kezdeti nehézségein. Nem akarok illúzióromboló lenni ebben a témában, de…

- Miért tetszik az egyik nőnek a kisportolt férfi, a másiknak inkább a vékonyabb, de okos, intelligens férfi?

Értékrend kérdése. És miből alakul ki az értékrend? Hogy szüleim, tanáraim, TV, média mit közvetít, mit tart fontosnak. Van ahol a testi felépítettség, van ahol az intellektus fontosabb. Belső fejlődésen is keresztülmegy ez az értékrend, mely idővel részben függetlenedik a külső elvárásoktól.

- Miért tetszik az egyik férfinak a kerekebb forma, a másiknak pedig inkább a vékony manöken-típus?

Ugyanoda térek vissza, a mintákra és tanulásra. Egy biztos: ez nem genetikus :-). Mit látott gyerekkorában, mire jött izgalomba, milyen filmeket, fotókat látott stb. Igen, ebben különbözőek vagyunk.

- Milyen szerepet játszanak az illatok és a hangok az ismerkedés során?

A parfümök, dezodorok, arcszeszek elnyomhatják az ember természetes testi illatát/szagát. Pedig a tiszta, természetes testillatok nőknél-férfiaknál is természetes afrodiziákumként hatnak. Fokozhatják a nemi megkívánást, vagy izgalmi szintet. Ez például bizonyított a nők Bartolin mirigyeire vonatkozóan. A hangok szerepe fontos. Kis részben szubjektív. Vannak erotikus, biztonságot sugárzó, vagy lágy hangtónusok. Egyénenként változhat, hogy mi az, amire valaki „begerjed".

- Szinte biztos, hogy minden az agyunkban dől el, de mi kívülállók nem igazán tudjuk, hogy mindez miért történik. Adódik tehát a kérdés, egyénenként másképpen működik az agyunk, netán másképp kódoljuk a látványt?

Igen, az agyunk egyénenként másképp működik. De ezt konkretizálni kellene. A korábbiakból az szűrhető le, hogy ez mennyire egyéni, és mennyire kultúrafüggő. És mindez az agyunkba rögzül.

- Eltárolunk valamit agyunkban gyermekkorunkban és ez kíséri végig életünket az emberek megítélésekor?

Igen, részben így történik. Vannak ilyen kulcsélmények: imprintingnek, bevésődésnek is szoktuk nevezni. De az ember személyisége folyamatosan fejlődik. A gyerekkori élményeinket feldolgozzuk. Értelmünkkel a helyére tesszük őket. A múltat fel kell dolgozni, a jelenben kell élnünk, és a jövő tervezésén kell dolgoznunk.

- Esetleg öntudatlanul is keresünk valamit a másikban?

Minden bizonnyal. Ezt inkább úgy fogalmaznám, hogy nem tudatos vágyaink kiélését is keressük a társunkban. Biztonság, nyugalom, egzisztenciális biztonság, feltétel nélküli elfogadás, szexuális kielégülés, család, gyerek, stb. Mégis azt mondom, hogy az a jó, ha mindenki minél több igényét, elvárását tudatosan meg tudja fogalmazni. Ez hatékonyabbá teheti a párválasztását. Ez a párválasztási érettség egyik kritériuma: a szerelem szépítő szemüvegén átlátva tudjuk azt, hogy mit várunk partnerünktől, és lássuk, hogy ő mit tud nyújtani. Ugyanakkor lássuk, és akarjuk látni azt is, hogy mi mennyiben tudjuk partnerünk igényeit, vágyait kielégíteni.

 

www.mypin.hu

Egy–egy kapcsolat kezdete rendkívül izgalmas dolog, egy pillanat műve, Miért pont ő? Interjú a párválasztás hátteréről