Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Miért leszünk betegek a repülőn?

Módosítva: 7/24/2009 Szerző: Szimpatika 1 perc Betegségek
Miért van az, hogy valaki makk egészségesen száll fel egy repülőre, majd pár óra mulva már betegen landol? Egyre gyakoribbak a repülőutakkal kapcsolatban felmerülő egészségügyi problémák és nőtt a turistaosztály-szindrómaként emlegetett esetek száma is.
Sokan már egy meglévő egészségügyi problémával szállnak repülőre esetleg magukról sem tudják még, hogy betegek, de a repülőn másokat is megfertőznek, hisz ott órákig össze vannak zárva az emberek. A repülőgép a betegségek és fertőzések inkubátoraként is működik. Ezt bizonyítja az is, ami a 2001. szeptember 11-i terrortámadás nyomán történt. Az influenzajárvány két héttel eltolódott, éppen annyi idővel, amennyi időre felfüggesztették az Egyesült Államokban a légiközlekedést.

A repülés súlyosbíthatja a szív- és érrendszeri, valamint a tüdőbetegek állapotát is, mivel az ő panaszaikat fokozza, hogy a kabin nyomásszabályozása miatt kevesebb az oxigén. A kutatók javasolják például, hogy sebészi műtét után két hétig ne üljön repülőre senki. Az orvosi szaklap cikke szerint négyszeresére nő a tromboembólia kockázata a nyolc órát meghaladó repülőutak esetén, pláne azoknál az utasoknál, akik ablak mellett ülnek, mert ők feltehetően kevesebbet mozognak a repülés során.

A mozdulatlanságban vénás vérrög keletkezhet, de ez megelőzhető, ha az utas sok folyadékot fogyaszt, rendszeresen járkál, lábgyakorlatokat végez, és speciális szorítóharisnyát visel. Az orvosok azt is kiemelik, hogy az utastér levegőjének minőségének javításával és a mozgáshoz elegendő, tágasabb hely biztosításával elkerülhető lenne számos repülés okozta kellemetlenség.