Az immunrendszer egy rendkívül bonyolult szisztéma: sejtek, szövetek és szervek összessége, amelyek ha jól működnek, megvédik a testünket a fertőzésektől. Az immunrendszer képes arra, hogy megkülönböztesse a test saját sejtjeit a kórokozóktól, és ne csak felismerje, hanem meg is semmisítse az ártalmas betolakodókat. Hogy mennyire összetett ez a rendszer, azt jól mutatja, hogy az immunrendszer sejtjei képesek kommunikálni, összedolgozni is egymással, de hogy pontosan hogyan, annak egy része még ma is tudományos kutatások tárgya.
A gyenge immunrendszer jelei a szervezetben
1. Gyakori fertőzések
Mindegy, hogy vírus vagy baktérium okozza, ha gyakran kapunk el valamilyen fertőzést, az az egyik legbiztosabb jele annak, hogy az immunrendszerünk legyengült. A fertőzések rendkívül sokfélék lehetnek: visszatérő fül-, tüdő-, torokgyulladások, nátha, influenza, herpesz, ez már az egyéntől és a körülményektől függ. De ha túl sokszor kell felkeresnünk ilyesmivel az orvost, és a gyógyulás a szokásosnál tovább tart, az utalhat az immunrendszer gyengeségére.
2. Nehéz sebgyógyulás
Ugyancsak az immunrendszer gyengeségének jele lehet, ha nehezen gyógyulnak be a sebeink, kisebb sérüléseink. A sebgyógyítás ugyanis az immunrendszer összetett feladata: ilyenkor a vérlemezkék, mint egy sebtapasz, betapasztják az érfal sérülését, miközben a falósejtek eltakarítják a szervezetbe került idegen anyagokat és az elhalt szövetdarabokat, majd megkezdődhet a sérült szövetek regenerációja. Ha ez nem zajlik le viszonylag rövid időn belül, megint csak az immunrendszer gyengesége lehet az ok.
3. Különböző allergiás reakciók
Allergén anyagok folyamatosan körül vesznek bennünket mindenhol: a levegőben, az ételeinkben, a kozmetikumainkban és így tovább. Hogy a szervezetünk mennyire képes ellenállni ezeknek, szintén az immunrendszertől is függ. Ha valaki sok mindenre allergiás, ugyancsak az immunrendszere lehet a hibás.
4. Krónikus fáradtság
A krónikus, visszatérő fáradtság az egyik jel, ami az immunrendszer alulműködésére utalhat. Persze a fáradtságérzetet rengeteg dolog befolyásolhatja: a munka, a sporttevékenység, az időjárás, a lelkiállapotunk, a várandósság vagy különböző betegségek. De ha látszólag ok nélkül vagyunk folyamatosan vagy sűrűn visszatérően fáradtak, az utalhat az immunrendszer gyengeségére.
5. Emésztési problémák
Emésztési problémákat persze számos betegség okozhat, de ha visszatérően küzdünk, például hasmenéssel, székrekedéssel vagy puffadással, akkor lehet szó arról is, hogy az immunrendszerünk nem működik megfelelően.
6. Bőrgyógyászati gondok
A bőr gyakori elváltozásai, gombás fertőzések, visszatérő szemölcsök, ekcéma szintén utalhatnak az immunrendszer gyengeségére.
Az immunrendszer megerősítése
Bár az üzletek tele vannak különböző immunerősítőnek nevezett készítményekkel, valójában az immunrendszer így nem erősíthető. A vitaminokat és ásványianyagokat tartalmazó táplálékkiegészítők akkor hasznosak, ha valamilyen okból fellépő hiányt kell ellensúlyozni. De általában elmondható, hogy ha valaki egészségesen, változatosan étkezik, akkor nincs szüksége ilyen szerekre.
Amivel viszont valóban segíthetjük az immunrendszerünket, az a kiegyensúlyozott táplálkozáson túl a rendszeres mozgás (lehetőleg a friss levegőn), a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, a stressz csökkentése, a dohányzás és az alkoholfogyasztás mellőzése, és a mostanában gyakran hangoztatott higiéniai szabályok betartása. Bármilyen furcsa is, de rendszeres, alapos kézmosással vehetjük le a legtöbb terhet az immunrendszerünkről.
Forrás: Budai Egészségközpont