Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Mi okozza a B12-vitamin-hiányt?

Módosítva: 1/5/2013 Szerző: Szimpatika 1 perc VitaminokAlkohol
A B12 és a folsav egyaránt a B-vitaminok közé tartozik. Ezek a vitaminok feltétlenül szükségesek a vörösvérsejtek fejlődéséhez, a sebgyógyuláshoz, hiányuk következtében a csontvelői DNS szintézis károsodik, így kevesebb sejtosztódás történik. B12-vitamin- és/vagy folsavhiány akkor alakul ki, ha a bevitel hosszabb távon kevesebb a szükségesnél. A tünetek (felnőttekben) hónapok vagy inkább évek múlva alakulnak csak ki, mivel a májban B12-vitaminból 3-5 évre, folsavból pedig több hónapra elegendő mennyiség tárolódik. Gyermekekben a hiány jóval rövidebb idő alatt kialakul, mivel még nem raktároznak ilyen nagy mennyiségeket.

A B12-vitamin-szükséglet 2μ/nap, míg a napi folsavszükséglet kb. 0,8 mg.

Mind a B12-vitamin (kobalt tartalmú vegyület)-, mind a folsavhiány hosszútávon ún. makrociter anémiához vezet. Makrociter anémiában a vörösvérsejtek száma a normálisnál kevesebb, viszont méretük nagyobb, míg az oxigénszállító képességük csökkent. A beteg könnyen elfárad, gyenge, esetleg légszomja van. A B12-vitamin hiánya idegi károsodásokat is okozhat, melynek következtében a beteg végtagjaiban bizsergés, zsibbadás léphet fel, és viselkedésbeli változások is kialakulnak (zavartság, ingerlékenység, lehangoltság).

A várandós nőknek még több folsavra van szükségük a magzat megfelelő fejlődéséhez, mint egyébként. Ha egy nőnek már a terhesség előtt is folsavhiánya van, az a terhesség alatt még kifejezettebb lesz, és koraszüléshez, illetve a születendő gyermekben velőcsőzáródási rendellenességek (pl. nyitott gerinc) kialakulásához vezethet.

A B12-vitamin és a folsav szintjének csökkenése gyakran társul valamilyen krónikus betegséghez (májbetegség, vesebetegség, alkoholizmus, stb.) vagy gyógyszerszedéshez, pl. fenitoin (anti-epilepsziás gyógyszer), metformin (cukorbetegség kezelésére) vagy metotrexát (ízületi gyulladás kezelésére).

forrás: testlabonline.hu