Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Mi vár a világ emlőseire?

Módosítva: 4/9/2021 Forrás: ng.hu 1 perc KlímaváltozástermészetÁllatoktermészetvédelem
Számos emlősfaj esetében nincs elegendő adat arra vonatkozóan, hogy miként reagálnak az éghajlati átalakulásra.

Egy friss tanulmányban a kutatók azt írják: rendkívül hiányos a tudásunk arról, hogy az emlőspopulációkat miként befolyásolja a klímaváltozás – számol be a Phys.org. Jelenleg az emlősfajok mintegy 25 százalékát fenyegeti a kihalás, a veszélyt pedig a globális felmelegedés különösen fokozza. Az éghajlati átalakulás mostani és jövőbeli hatásai azonban rendkívül komplexek, és emiatt nehéz is vizsgálni őket.

Az új publikációt 15 intézmény szakemberei készítették el. A csapat olyan korábbi kutatásokat vizsgált felül, amelyek 5 728 szárazföldi emlősre vonatkoztak, de csak 106 olyan tanulmányt azonosított, amelyben egyszerre elemezték az érintett állat túlélését és reprodukcióját. Ebből a két adatból már viszonylag pontosan lehet következtetni arra, hogy a klimatikus átalakulás hogyan hat az adott élőlényre. A 106 tanulmányban csupán 87 fajt, azaz az összes ismert szárazföldi emlősfaj 1 százalékát vizsgálták.

Dr. Maria Paniw, a Zürichi Egyetem munkatársa szerint egy-egy éghajlati változó ritkán hat azonos mértékben a szaporulatra és a túlélésre. A magasabb hőmérséklet például csökkentheti az utódok számát, a kevesebb utód viszont kisebb versenyt jelent, ami növeli a példányok túlélési esélyét. Így elképzelhető, hogy az egyedszám nem változik, noha a reprodukció visszaesik a melegedés miatt.

A friss eredmények azt is felfedték, hogy az éghajlatváltozás által leginkább sebezhető régiókban, például a hegyvidékeken különösen keveset tudunk a globális felmelegedés komplex következményeiről. Paniw szerint a hiányosságok egyik oka, hogy a hasonló vizsgálatok igen időigényesek, az adatgyűjtésből nagyon hosszú idő alatt lesz eredmény. Az új tanulmány rávilágít: rengeteg további kutatásra van szükség, hogy megértsük, mi vár az emlősökre.