Néhány szóban a puffadásról
A puffadás jellemző oka a belekben felhalmozódott gáz, mely tüneteinek súlyossága a megnövekedett haskörtérfogattól, illetve az enyhe diszkomfortérzéstől az erős fájdalomig és hányinger/hányásig is terjedhet. Az egyik leggyakoribb emésztőrendszeri panasz, és szinte nincs is olyan ember, aki időről időre ne tapasztalná meg, főleg puffadást fokozó ételek fogyasztását követően (pl. hüvelyesek, keresztesvirágúak). Ilyenkor a panasz rendszerint hamar jelentkezik és gyorsan el is múlik.
Mi minden okozhatja?
Amennyiben kizárható, hogy bizonyos ételek fogyasztása után vagy nem megfelelő étkezési kultúra (pl. habzsolás, levegőnyelés) következtében lépett fel a puffadás, és az állapot tartósan fenáll, esetleg visszatérő, úgy érdemes utánajárni, mi is okozza a problémát. Ennek feltárása időigényes folyamat lehet, hiszen számtalan betegség és kóros állapot állhat a puffadás hátterében, például:
Mikor van szükség ultrahang vizsgálatra?
Puffadás esetén az okok kiderítéséhez az alábbiakra van szükség: fizikális vizsgálat (a has kézzel történő áttapogatása, nyomogatása), a terület fonendoszkópos meghallgatása, gasztroenterológiai vizsgálat. Ezen túlmenően nem ritkán ultrahang vizsgálat elvégzése is indokolt lehet, mely során jobban szemügyre vehetőek a hasi szervek és erek, felfedezhetőek az oda nem illő képletek és elváltozások. Fontos, hogy a vizsgálat előtt ne fogyasszon puffasztó hatású ételeket vagy italokat, valamint ha épp puffadásos panaszokkal küzd, vegyen be puffadásgátló készítményt, mivel a gázbuborékok nagyfokú jelenléte jelentősen korlátozhatja a vizsgálat értékelhetőségét - tanácsolja dr. Csemez Imre, az Ultrahangközpont radiológusa. Maga a vizsgálat fájdalommentes, azonnali eredményt ad, ráadásul jó oldala, hogy bármikor, többször is megismételhető.