Az érelmeszesedés egy nagyon súlyos szív- és érrendszeri probléma, amely során az érfalakon koleszterintartalmú plakkok alakulnak ki. Ezek a plakkok az idő előrehaladtával egyre vastagabbak és merevebbek lesznek, így nagymértékben csökkenthetik a szervek oxigénellátását, illetve akár szívinfarktushoz vagy strokehoz is vezethetnek. Jelen cikkben hasznos tanácsokat foglalunk össze, amelyek segítségével meg lehet előzni a betegséget, illetve annak súlyosbodását.
Az érelmeszesedés a jóléti társadalmak népbetegsége. Kialakulásának pontos oka, illetve folyamata még nincs teljes mértékben feltárva. A témában rengeteg kutatás született, amelyek azonosítottak módosítható, illetve nem módosítható kockázati tényezőket.
Az érelmeszesedés kezelése nagyon nehézkes, és jelentős mértékben az életmódváltásra támaszkodik. Bár bizonyos gyógyszerekkel akadályozni lehet a plakkok növekedését, a meszesedés visszafordítása, a már kialakult plakkok feloldása sajnos lehetetlen a jelenleg rendelkezésre álló gyógyszerekkel. Remélhetően előbb-utóbb feltűnik egy olyan meszesedés elleni gyógyszer, ami hatékonyan járul hozzá a plakkok feloldásához, de erre sajnos még várnunk kell.
Ezért akinél már kialakult jelentős mértékű érelmeszesedés, náluk az állapot konzerválása, a romlás megelőzése a cél. Mindebből látszik, hogy a meszesedés ellen a legjobban a megelőzéssel tehetünk.
A meszesedés megelőzése során kulcsfontosságú az egészséges táplálkozás és az LDL-szint csökkentése. Törekedjünk a változatos, egészséges étrendre. Kerüljük a túlzott kalóriabevitelt és a transzzsírokat, helyettük inkább telítetlen zsírsavakat fogyasszunk.
Nagyon fontos szerepe van az aktív életmódnak, a megfelelő mennyiségű és intenzitású testmozgásnak, amely nemcsak a testsúly, hanem a vérnyomás és a koleszterinszint szabályozásában is alapvető szerepet tölt be.
Amennyiben dohányzunk, igyekezzünk elhagyni ezt a káros szokást, mert nagyon káros hatást gyakorol az érrendszerre.
Az alkoholfogyasztásnál is legyünk mértéktartóak, mert a túlzott alkoholfogyasztás magas vérnyomáshoz és szívbetegségekhez vezethet.