Évente több mint 230 ezer friss mellrákos esetet diagnosztizálnak az Egyesült Államokban, és a betegek túlnyomó többségét megműtik. A mellrák kezdeti stádiumaiban lévő betegeknél általában csupán a csomót távolítják el, nem pedig az egész mellet.
Az esetek 20-40 százalékában, egyes források szerint a páciensek felénél a tumort körülvevő egészséges szövetekben is lehetnek rákos sejtek, ami a daganat kiújulásához vezet, s ismételt műtétet tehet szükségessé – írták a kutatók a New England Journal of Medicine online kiadásában megjelent tanulmányukban.
„Nagyon egyszerű eljárással, az eltávolított tumor helyén képződő üreget körülvevő szövet vékony rétegének kimetszésével 50 százalékkal csökkenthetjük a második sebészeti beavatkozás valószínűségét” – fogalmazott a vizsgálatokat irányító Anees Chagpar, a Yale Egyetem kutatója.
A kutatásban az eljárást 235 mellrákos betegnél alkalmazták, akiket először hagyományos módon műtöttek meg, majd miközben a páciensek még a műtőben tartózkodtak, a sebészek felnyitották a borítékot, amelyből megtudták, hogy miként járjanak el a továbbiakban.
Randomizált, vagyis véletlenszerű kiválasztással körülbelül a betegcsoport felénél metszettek ki pótlólagosan egy vékony réteget az egészséges szövetből. Ezen páciensek 10 százalékánál volt szükség a későbbiekben újabb műtétre, míg a csupán hagyományos eljárással kezelt betegeknél ez az arány 21 százalék volt.
Mint Deanna Attai, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem docense, az Amerikai Mellkassebészek Szövetségének elnöke rámutatott, a kutatás megváltoztathatja az onkológiai gyakorlatot. „Minden korábbinál meggyőzőbb bizonyítékokkal támasztotta alá az eljárás hatékonyságát” – emelte ki Deanna Attai.
Forrás: MTI