Mi az a mandulagyulladás?
A mandulák páros immunszervek, amelyek a különféle kórokozók elleni védelemben játszanak szerepet. A szájüreg környékén elhelyezkedő Waldayer-gyűrűt az alábbi mandulák alkotják:
Az orrmandula (garatmandula) nagyjából tízéves életkorig elsorvad, így csak gyermekkorban tud begyulladni.
A mandulagyulladás során a cseppfertőzéssel terjedő kórokozók miatt begyulladnak a mandulák. Általában az orr-, illetve a garatmandula begyulladása jár tipikus tünetekkel, de természetesen a többi mandula is érintett lehet.
A mandulagyulladás kialakulásához, illetve krónikussá válásához hozzájárul a gyenge immunrendszer, bizonyos alapbetegségek megléte, illetve a rossz higiénés körülmények is.
A mandulagyulladás típusai
Megkülönböztetünk heveny (akut) és krónikus mandulagyulladást. Az akut mandulagyulladás hirtelen, egy fertőzés hatására alakul ki. A krónikus mandulagyulladás esetén ezzel szemben fokozatosan duzzad meg a mandula, illetve időről időre visszatér a betegség, amely komoly szövődményeket okozhat.
Az akut mandulagyulladást felnőtteknél szinte kizárólag (kb. 90%-ban) felső légúti vírusok okozzák. A ritkább bakteriális eredetű akut mandulagyulladást nevezzük tüszős mandulagyulladásnak. A tüszős mandulagyulladás (gennyes mandulagyulladás) mögött a leggyakrabban a Streptococcus pyogenes baktérium áll.
A mandulagyulladás tünetei
Az orrmandula gyulladás során nehezítetté válik az orrlégzés, ezért a beteg szájon át lélegzik, éjszaka pedig gyakran horkol. Jellemző még a nehézkes beszéd, a hallásproblémák, az orr váladékozása, a lepedékes nyelv, illetve a rossz szájszag. A nyirokcsomók duzzanata, illetve a fülbe sugárzó fájdalom is tipikus.
A torokmandulák begyulladása esetén látható, hogy a mandulák duzzadtak, vérbőek. A szájpadon apró bevérzések jelenhetnek meg. Jellemző még a torokfájdalom, a nyelési nehézség, a hang megváltozása, illetve a megduzzadt nyaki nyirokcsomók. Lázzal is járhat.
Fontos megemlíteni, hogy kisgyermekeknél hányás, hasfájás is előfordulhat tünetként.
A tüszős mandulagyulladás tünetei
A mandulagyulladás kezelése
A vírusos eredetű mandulagyulladás általában magától meggyógyul. Tüneti kezelése gyulladáscsökkentőkkel, fájdalomcsillapítókkal, illetve fertőtlenítő szerekkel lehetséges.
A bakteriális mandulagyulladás veszélyesebb, mert súlyos szövődményekkel járhat (garattályog, reumás láz, szepszis). Ezért antibiotikumos kezelés javasolt.
Erre általában penicillin-származékokat alkalmaznak, de széles spektrumú készítmények használata is indokolt lehet. Fontos, hogy az antibiotikumot az orvos ajánlása szerint szedjük, és ne hagyjuk abba a tünetek enyhülésével!
Gyakori kérdések
Lehetséges a mandulagyulladás kezelése házilag?
A vírusos eredetű mandulagyulladás tüneteit házilag is lehet kezelni. A tüszős mandulagyulladás kezeléséhez viszont antibiotikumos kezelésre van szükség.
A tüszős mandulagyulladás meddig fertőz?
A tüszős mandulagyulladás a lappangási időszak utolsó 1-2 napjában már fertőző, és általában a tünetek fennállásáig az marad. Ilyenkor ügyelni kell a megfelelő higiéniai intézkedések betartására.
Mikor szükséges a mandula eltávolítása?
A krónikus mandulagyulladás során a mandula folyamatosan begyullad, ami károsodáshoz, hegesedéshez vezethet. Emellett a krónikus gyulladás szövődményei károsíthatják a veséket, az ízületeket, de akár a szívet is.
Ezért ha évi minimum ötször tüszősen begyullad a mandula, a fül-orr-gégész szakorvos megfontolja az eltávolítását. De ugyanez igaz a garattályogra és a gócpozitív mandulákra: ezekben az esetekben is szükség van a mandula eltávolítására.
Szeretném megtekinteni a Szimpatika torokfájás elleni készítményeit!
Borítókép: freepik.com