A magnézium egy nagyon fontos ásványi anyag, amely rengeteg élettani folyamathoz elengedhetetlen. Szükség van rá az idegrendszer és az izomzat megfelelő működéséhez, emellett több száz enzimreakcióban is részt vesz. Jelen cikkben áttekintjük a magnézium élettani szerepét, a magnéziumhiány tüneteit, a szervezet magnéziumszükségletét, a magnéziumban gazdag ételek listáját, illetve a különféle magnéziumpótló készítmények típusait is.
A magnézium számtalan kulcsfontosságú szerepet betölt a szervezetben, például:
Mivel a magnézium rengeteg kulcsfontosságú folyamatban részt vesz, a magnéziumhiány tünetei nagyon sokfélék lehetnek, például:
Picit sántít ez a gyakran feltett kérdés, ugyanis a magnézium idegrendszerben betöltött szerepe annyira alapvető, hogy elengedhetetlen a normális működéshez. Azaz nem a magnézium hat az idegrendszerre, inkább a magnézium hiánya okoz problémákat: a fentiekben felsorolt tünetek jó részét például az okozza, hogy az idegsejtek nem jutnak elegendő magnéziumhoz. Hasonlóan félrevezető kérdés az, hogy a magnézium mire jó. A válasz lényegében ugyanaz: a magnézium elsősorban nem bizonyos egészségügyi problémák megoldására szolgál, hanem alapvetően szükséges a szervezet egészséges működéséhez. (Ezzel együtt igaz, hogy a magnézium nagy mennyiségben történő bevitele segíthet például a sportolók teljesítőképességének fokozásában.)
A szakirodalomban többféle ajánlással is találkozhatunk. Az egyik sok szakember által használt ajánlás az alábbi értékeket tűzi ki:
A napi magnézium szükséglet emellett nem csak az életkortól és a nemtől függ, hanem az egyén élethelyzetétől és életmódjától is. Fontos megemlíteni például, hogy a várandósság alatt ajánlott több magnéziumot bevinni, hogy a fejlődő magzat szükségleteit is fedezzük.
Az intenzíven sportolók számára szintén ajánlott legalább napi 500 mg-ot bevinni, az izzadással ugyanis sok magnézium kiürül a szervezetből.
Egy egészséges étrend alapvetően elegendő magnéziumot szolgáltat a szervezet megfelelő működéséhez. Azonban a mai világban sokan nem táplálkoznak kellően változatosan, számukra érdemes lehet elgondolkodni a magnéziumpótláson. Azonban érdemes először az étrendre odafigyelni, és inkább a magnéziumtartalmú ételek mellé szedni táplálékkiegészítőket. Nézzük is, hogy a magnézium miben van jelen nagy mennyiségben:
Ezekből az élelmiszerekből meglehetősen sokat kell fogyasztani ahhoz, hogy elegendő magnéziumot vigyünk be. Ezért érdemes kiszámolni, hogy miből mennyit viszünk be, majd szükség esetén ezt kiegészíteni étrendkiegészítőkkel.
A magnézium szedése többféle formában is történhet. Kapható a gyógyszertárakban és a drogériákban magnézium por, magnézium tabletta, illetve más hatóanyagokkal, például vitaminokkal kombinált készítmények is.
A magnézium többféle vegyület formájában vihető be. Ezek többsége a magnézium különböző szerves vegyületekkel képzett sója, azaz ezek a vegyületek egy magnéziumionból és egy másik, általában jóval nagyobb tömegű ionból állnak. Fontos tudni, hogy a magnéziumbevitel kiszámolásakor az elemi magnézium tömegét kell nézni, nem pedig a teljes vegyület tömegét. Figyelembe kell venni a különféle vegyületek eltérő felszívódását is. Az alábbiakban felsoroltunk hatot a leggyakoribb vegyületek közül, illetve azt, hogy 500 mg vegyületben hány gramm elemi magnézium található:
A fentiek közül egyedül a magnézium-oxid szívódik fel gyengén, a többi vegyületnek relatíve hatékony a felszívódása, bár nem 100%. Az esetleges emésztőszervi mellékhatásokban szintén lehet különbség, ezért érdemes orvos, illetve gyógyszerész segítségével kiválasztani a magnéziumpótlásra szánt készítményt.
Mivel a felesleges magnézium a vizelettel képes ürülni, rengeteg magnéziumot kell fogyasztani ahhoz, hogy magnézium túladagolás alakuljon ki – alapvetően nem kell tehát ettől tartani. Azokban a nagyon ritka esetekben, amikor mégis kialakul, az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
A magnéziumhiányt okozhatja a magnézium felszívódásának akadályozottsága is. Gátolhatja a felszívódást a rendszeres alkoholfogyasztás, emellett bizonyos gyógyszerek, például vízhajtók, egyes vérnyomáscsökkentők, immunválaszgátlók és kemoterápiás szerek szedése is. Ezen felül szintén problémát okozhat a 2-es típusú cukorbetegség és bizonyos vese-, illetve emésztőszervi betegségek. Ha magnéziumot szedünk, ezekben az esetekben mindenképp egyeztessünk kezelőorvosunkkal!
Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható magnéziumtartalmú készítményeket!