A délnyugat-franciaországi Castelnaudaryban működő Spanghero háromszáz főt foglalkoztat. A kormány csütörtök esti bejelentése óta valamennyiüket kényszerszabadságra küldték, és miután a hatóságok átmenetileg bevonták a cég egészségügyi engedélyeit, a cég dolgozói péntek estére tüntetést szerveznek.
„Nem tudom, ki tehet a csalásról, de semmiképpen nem mi” – mondta pénteken Barthélémy Aguerre, a cég elnöke az Europe 1 kereskedelmi rádiónak adott interjúban. „Elképesztenek a kormány vádjai” – tette hozzá. A cégvezető szerint a kormány „túl gyorsan” foglalt állást az ügyben”. „Be fogom bizonyítani az ártatlanságunkat, legalább is a magamét és a munkatársaimét” – mondta. „Amióta kitört a botrány, megvizsgáltuk a húskenyereket. Egyesekben lóhússal kevert marhahúst találtunk, ami azt bizonyítja, hogy nem a Spanghero csalt. A csalás máshol történt” – hangsúlyozta Aguerre.
A kereskedelmi csalásokat vizsgáló francia ügynökség állatorvosai pénteken folytatták a vizsgálatokat a cég székhelyén, Castelnaudaryban, és az újabb vizsgálatokat követően döntenek a hatóságok arról, hogy az Spanghero engedélyeit véglegesen bevonják-e. Számításaik szerint a megtévesztésből marhahúsként feltüntetett lóhúsból 750 tonnányi került mintegy 4,5 millió ételkészítménybe, amelyeket összesen 13 országban forgalmaztak.
Benoit Hamon, a gazdasági, pénzügyi és külkereskedelmi miniszter mellé rendelt francia fogyasztóvédelmi miniszter csütörtökön egyértelműen a Spangherót tette felelőssé a „gazdasági csalásért”. Állítása szerint a cég a Romániában vásárolt lóhúst a vámügyi papírok szerint még lóhúsként vitte be Franciaországba, majd a feldolgozás után marhahúsként adta el, a gazdasági nyereség reményében szándékosan megtévesztve a megrendelőit.
A gazdasági csalás hat hónapja alatt a 750 tonnányi lóhús 25 kilogrammos húskenyerek formájában érkezett Franciaországba. Ebből 550 tonna került a Comigel nevű francia vállalathoz, amely a nagy-britanniai botrányt kiváltó Findus számára készített mélyhűtött termékeket. A Comigel a Finduson kívül további 27 cég számára szállított lóhússal kevert marhahúsos ételkészítményeket. A fogyasztóvédelmi miniszter szerint a Comigel nem vádolható, miután a cég meg volt győződve arról, hogy a francia beszállítótól marhahúst kapott. Hamon ugyanakkor úgy vélte, hogy a Comigel hanyagságot követett el, amikor nem vette észre, hogy megtévesztették: a leszállított hús ugyanis nem az európai normáknak megfelelően volt felcímkézve.
forrás: MTI