A kovaföld vagy perui kovaföld egy sárgásfehér por, amit táplálékkiegészítőként árulnak. De mi a kovaföld hatása valójában? Mit ígérnek a forgalmazók, és van-e ezeknek az ígéreteknek tudományos alapja? Ennek jártunk utána, felhasználva többek között a HVG Kiss Anna dietetikussal és Tóth Barbarával, a Szegedi Tudományegyetem gyógyszerészével készült interjút.
A kovaföld egy természetes eredetű, finom porrá őrölt anyag. Fosszilizálódott kovamoszatok vázából áll, és nagyrészt szilícium-dioxidot tartalmaz. Rendkívül porózus szerkezete miatt kiváló szűrő- és nedvszívó-képességgel rendelkezik, ennek köszönhetően számos ipari felhasználása létezik, használják szűrésre, csiszolóanyagként és rovarirtószerként. Az elmúlt időszakban megjelent az étrendkiegészítők piacán, sokan táplálékkiegészítőként kezdték el forgalmazni. Mi is lenne a kovaföld jótékony hatása?
Ha kíváncsi az ember, hogy a kovaföld mire jó – elvileg –, az alábbi állításokkal találkozhat:
Nem véletlenül tettük hozzá az elvileg szót mindegyik állításhoz. A szakemberek ugyanis leszögezik, hogy egyik állításra sincs perdöntő tudományos bizonyíték, sok esetben semmilyen kutatást nem végeztek az adott hatás igazolására.
Ami biztos, hogy a szervezet tartalmaz kis mennyiségű, kb. 1-1,5 gramm szilícium-dioxidot, amely nagyrészt a csontokban, porcokban, bőrben, körömben és a hajban található. Tóth Barbara így fogalmaz: „nyomelemként feltételezhetően szerepet játszik a szervezet egészséges működésének fenntartásában, ugyanakkor a pontos élettani szerepe egyelőre nem tisztázott, és nélkülözhetetlensége sem bizonyított”.
Ez azonban messze nem jelenti azt, hogy a normál étrenddel ne vinnénk be elég szilícium-dioxidot, ezért szükség lenne annak utólagos pótlására.
És mit mondanak az orvosok? Mi a kovaföld hatása orvosi vélemény alapján? Nos, szakorvosi véleményt nem találni a magyar szakirodalomban, ezért inkább a fent idézett két egészségügyi szakember véleményéből érdemes kiindulni. Ez alapján a kovaföld fogyasztása nem ajánlott, vélhetőleg azért, mert:
A kovaföld hatása a májra nem tisztázott, vélhetőleg nincs pozitív hatása.
A kovaföld veszélyei nem tisztázottak, ezzel együtt nem lehet kizárni, hogy hosszú távon kiderülnek problémás mellékhatások.
Az eddigi ismereteink alapján nincsen bizonyított pozitív hatás.
Az általunk felhasznált HVG cikk a linkre kattintva érhető el.
A legjobb az, ha csak orvosi, gyógyszerészi vagy dietetikusi ajánlásra szedünk táplálékkiegészítőket. Ezek a szakemberek el tudják dönteni, hogy melyek azok a készítmények, amiket valóban érdemes szedni, illetve hogy mi az, amire valóban szüksége lehet a szervezetünknek. Amennyiben pedig tudja, mire van szüksége, tekintse meg széles választékunkat!
Érdekelnek a Szimpatika kínálatában kapható táplálékkiegészítők!