Lacza Zsombor, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese szerint az ellenanyag néhány hónapon keresztül megtalálható a betegségen átesettek szervezetében, így a várplazmájuk felhasználható az úgynevezett plazmaterápiához.
Kiemelte, hogy minden beteg jobban lett, aki eddig plazmát kapott, s a javulás – a gyulladásos panaszok csökkenése – már másnap jelentkezett. Sőt, ha a terápiát időben végezték el, akkor ez elegendő volt ahhoz, hogy túléljék a betegséget – tette hozzá.
Kitért arra is, a plazma – fagyasztva – néhány hónapig eltartható készítmény; az orvosok most az első hullám idején levett plazmákat használják fel, de ezen a héten kezdődik az új vérplazmák begyűjtése.
Egy betegtől egy és három egység közötti vérplazmát tudnak levenni, s körülbelül ennyi kell a terápiához is, tehát egy donor egy betegen tud segíteni.
A magyar kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy a vérplazmában található hasznos molekulákból egy koncentrátumot készítsenek és így gyógyszert állítsanak elő, de ennek az átfutási ideje 1-3 év között van. A véradások biztonságosak a járványhelyzetben is. a dolgozók maszkban vannak és a donoroknak is kötelező maszkot hordaniuk. Emellett ügyelnek a távolságtartásra, fokozottan fertőtlenítenek minden olyan felületet, amellyel a véradók érintkezhetnek és egyre több intézetben biztosítják az időpontra érkezést, amivel már sokan élnek.
Plazma kisokos: Az emberi vért mintegy 45%-ban vörösvértestek és fehérvérsejtek, kb. 55%-ban pedig fehérjében gazdag folyadék, a vérplazma alkotja. A plazma több mint százféle különböző fehérjét tartalmaz, amelyek közül sokat már használnak betegségek kezelésére. Az egészséges személyek plazmája épp ezért fontos alapanyag olyan gyógyszerek előállításához, amelyeket a véralvadási faktorhiány, sokkos állapotok, az immunglobulin-hiány betegségek stb. kezelésekor alkalmaznak.
A plazmaadás (szaknyelven: plazmaferezis) során a véradással ellentétben csak a vér folyékony alkotórésze (a vérplazma) kerül levételre. A vér sejtes elemeit a (plazmaadó) donor visszakapja. A fehérjék nagyon gyorsan újraképződnek, a veszteség kb. 2 nap alatt újratermelődik.
Forrás: MTI