Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A körömgomba tünetei, kezelése és megelőzése

Módosítva: 3/12/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 3 perc fertőzésekgombák

A körömgomba vagy onychomycosis egy nagyon gyakori bőrgyógyászati betegség, amelyet a körömlemez gombás fertőzése okoz. Bár a kéz körmein is előfordul, a láb körmein gyakoribb. Egészséges emberekben inkább kellemetlen, mint veszélyes, de a hosszú távú problémák elkerüléséhez mindenféleképpen kezelni kell, amely hosszú időt és sok türelmet igényelhet.

Hogyan alakul ki a gombás köröm?

A gombás köröm legtöbbször úgy alakul ki, hogy a kéz vagy a láb gombás fertőzése idővel átterjed a körmökre, legtöbbször a körömlemezek sérülésein keresztül. Legtöbbször csupán egy köröm, tipikusan a láb hüvelykujjának körme érintett, de ha huzamosabb ideig nincsen kezelve a probléma, továbbterjedhet a fertőzés.

A körömgomba egészséges személyekben inkább kellemetlen, mint veszélyes. Enyhe fájdalommal, a köröm és a körömágy károsodásával járhat, emellett esztétikailag is zavaró. Kompromittált immunrendszerű vagy krónikus betegségekben, például cukorbetegségben szenvedők esetén viszont komolyabb szövődményekkel is járhat, duzzanatok, sebek alakulhatnak ki, ezért esetükben kiemelten fontos, hogy mihamarabb bőrgyógyászhoz forduljanak.

Emellett pedig nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a körömgomba bizony fertőző, így ha meg akarjuk kímélni szeretteinket, illik kezeltetni magunkat.

Kockázati tényezők

A körömgomba kialakulását nagyban elősegítik az alábbi kockázati tényezők:

  • A láb és a kéz gombás bőrbetegségei
  • Cukorbetegség, túlsúly, neuropátiák, a lábak rossz vérellátása
  • A lábboltozat statikai problémái
  • Életkor: idősebbeknél gyakori
  • A köröm sérülései, például sportolás következtében
  • Benőtt köröm
  • Szoros, rosszul szellőző lábbeli és műszálas zokni viselése
  • Nyilvános fürdők, konditermek és szaunák látogatása
  • Nem saját papucs, illetve törölköző használata

A körömgomba tünetei

A körömgomba tünetei tipikusak, bár függnek a fertőzés típusától is. A köröm általában megvastagodik, felszíne barázdálttá válik és elszíneződik. Jellemző a sárgás vagy fehér elszíneződés, de szürkés, barnás és zöldes árnyalatok is előfordulhatnak. Sok esetben sárgás, morzsalékony szarumassza jelenik meg a körmök alatt.

A körömgomba fajtái

A körömgomba fajtái közül az alábbiakat érdemes kiemelni:

  • Disztális körömgomba: a leggyakoribb típus, az esetek nagy részében az öregujj körmén kezdődik. Fonalas gombák okozzák, amelyek gyakran a láb fennálló gombás fertőzése után támadják meg a körmöt. A fertőzés a köröm széle felől terjed a körömágy irányába.
  • Sarjadzó gombák okozta fertőzések: sarjadzó gombák, pl. Candida fajok okozzák. Először tipikusan a körömágy gyullad be, onnan terjed a fertőzés a köröm széle felé.

Penészgombák okozta fertőzések: relatíve ritka. A körömfelszín fénytelenné válik, felületén barnás, szürkés vagy zöldes foltok jelentkeznek.

A körömgomba kezelése

A körömgomba kezelése a diagnózis felállításával indul. Bár a külső tünetek tipikusak, a pontos diagnózis felállításához szükség lesz anamnézis felvételére, illetve a körömlemez alól eltávolított kaparék mikrobiológiai elemzésére is. Vannak ugyanis betegségek, amelyek hasonló tüneteket tudnak produkálni (pl. pikkelysömör, ekcéma, melanoma), ezeket ki kell zárni. A körömlemez alól vett körömkaparék kitenyésztése után azonosítható a fertőzést okozó gomba, ami lehetővé teszi a megfelelő gombaellenes szer kiválasztását.

A kezelés függ a fertőzés mértékétől

A gombás köröm kezelése nagyban függ a fertőzés típusától és mértékétől. Nagyon fontos, hogy mihamarabb bőrgyógyászhoz forduljunk, ugyanis a kezdeti stádiumban sokkal könnyebb kikezelni a problémát.

A kezelés legtöbbször hónapokat, gyakran egy évet is igénybe vehet, meg kell ugyanis várni, hogy a fertőződött körömlemez lenőjön, és közben irtani kell a gombákat, valamint  meg kell akadályozni a tovább-, illetve újrafertőzést. Akármilyen kezelésről van szó, fontos a kitartás, a türelem, nem szabad néhány eredménytelennek tűnő hét után elcsüggedni!

A legtöbb esetben összetett megközelítésre van szükség. Ennek része a sérült körömrész eltávolítása, a gombás terület csiszolása és tisztítása, akár rendszeres jelleggel is. Ezt egészíti ki a gyógyszeres, illetve külsődleges kezelés.

A körömgomba gyógyszer segítségével hatékonyan kezelhető

A körömgomba gyógyszer segítségével hatékonyan kezelhető. Ezek az orálisan szedhető gyógyszerek hathatósan támadják meg a gombákat. Fontos azonban, hogy egyeztessünk a bőrgyógyásszal az általunk szedett többi gyógyszerrel kapcsolatban, mert előfordulhatnak gyógyszerkölcsönhatások!

Külsődleges kezelés

Különösen hatékony a gyógyszeres kezelés, ha különféle vény nélkül vagy vénnyel kapható ecsetelőkkel, lakkokkal és krémekkel is megtámogatjuk. Ezek a körömgomba elleni készítmények nehezen jutnak be a köröm alá, így magukban csak limitált hatásúak, de remekül kiegészítik a gyógyszerek hatását. A lézeres kezelés szintén nagyon hatékony, rendszeres alkalmazása esetén nagyban hozzájárul a gombák elpusztításához.

A különféle házi praktikák, például a teafaolaj vagy az almaecetes lábfürdő szintén segíthetnek, de ne várjunk tőlük csodát. Kezdődő vagy enyhe problémánál hatékonyan egészíthetik ki a kezelést, de semmiféleképpen nem helyettesítik a bőrgyógyász által javasolt szereket, terápiákat!

Fertőtlenítsünk!

A kezelés során nagyon fontos, hogy folyamatosan fertőtlenítsünk. A cipőnket gombaellenes spray-vel, formalinnal, a zoknijainkat 60 °C-os mosással szabadíthatjuk meg a gombáktól. A zuhanykabin, illetve a fürdőkád fertőtlenítése is javasolt, hogy ne fertőzzük meg családtagjainkat.

Körömgomba ellen: tippek a megelőzéshez

A körömgomba ellen többféle megelőző taktikát alkalmazhatunk:

  • Viseljünk jól szellőző, kényelmes lábbelit és zoknit!
  • A fürdőhelyeken, konditermekben használjunk saját papucsot és törölközőt!
  • Ha lábgombánk van, kezeljük!
  • Fürdés után alaposan töröljük meg a lábujjaink közét!

Tekintse meg a Szimpatika gombaellenes készítményeit!