Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Környezettudatosság a mindennapokban

Módosítva: 10/9/2024 2 perc KörnyezetszennyezéskörnyezettudatosságKörnyezetvédelemtermészetvédelemműanyagÜzenet a FöldnekÖsszes cikk
Manapság rengeteget hallunk a környezetvédelem fontosságáról és arról, hogy ez a XXI. század legjelentősebb problémája. A téma kapcsán nem csak a füstölgő gyárkéményekre kell gondolni, hanem arra is, hogy egyénileg mivel szennyezzük a Földet. Érdemes elgondolkodnunk: mit vagyunk hajlandóak megtenni a környezetünk megóvása érdekében?

Aki szeretne környezettudatosabban élni, akár otthon is megteheti az első lépéseket azzal, ha változtat a berögzült rossz szokásain, és odafigyel néhány alapvető dologra, amellyel hozzájárulhat környezetünk védelméhez.

A legfontosabb döntés, ha elfogadjuk az alábbiakat, és ezen tények mentén alakítjuk át az életvitelünket: először is csökkenteni kell azon alapanyagok mennyiségét, amelyek előállítása és használata károsítja a természetet, másrészt át kell gondolni, hogyan tudunk a már meglévő tárgyainkba új életet lehelni, és csak ezt követően érdemes számításba venni a szelektív hulladékgyűjtés lehetőségeit.

Néhány hasznos tipp az otthoni környezetvédelemhez:

Spóroljunk az árammal!

Ne égessük a villanyt feleslegesen. Fokozatosan váltsunk át energiatakarékos izzókra a leggyakrabban használt helyiségekben. Ha van rá lehetőségünk, vásároljunk energiatakarékos háztartási gépeket – például sokan nem is gondolnák, de a hidegvizes mosógép igazán energiatakarékos, emellett szépen is dolgozik. Takarékoskodjunk a vízzel!

Sajnos egyre kevesebb tiszta ivóvizünk van, ezért a mértéktelen és felesleges használatot mellőzni kell. Próbáljuk meg gazdaságos módon felhasználni, még akkor is, ha most úgy tűnik, hogy határtalan mennyiségben áll rendelkezésünkre: zárjuk el a csapot, ne indítsuk el a mosógépet kevés ruhával, és ha tehetjük, fürdés helyett inkább zuhanyozzunk.

Ne dobjuk a szemetesbe a káros, mérgező hulladékot!

Sok otthon használatos tárgyunk tartalmaz káros anyagokat. Gondoljunk csak a lemerült elemekre, az elektronikai berendezésekre vagy a lejárt gyógyszerekre. Az ilyen típusú hulladéknak nem a kukában van a helye. Vigyük el a legközelebbi gyűjtőállomásra, vagy tároljuk biztonságosan (hűvös, száraz helyen), ameddig nem tudjuk elszállítani. A kisméretű akkumulátorok és elemek begyűjtési hálózata is folyamatosan bővül, egyre több műszaki áruház, élelmiszerüzlet, mobiltelefon márkakereskedés helyez ki gyűjtőládákat.

A lejárt szavatosságú gyógyszereket a kukába dobni, vagy a lefolyóba önteni szigorúan tilos! Ne kerüljön a normál lakossági szemét közé a lejárt szavatosságú pirula, kenőcs, vitamin, ugyanis ezekkel súlyos környezetszennyezést okozhatunk. Jó tudni, hogy ha az otthoni fiókunkban sárguló dobozú, bizonytalan állagú gyógyszereket találunk, azokat a gyógyszertárakban ingyenesen leadhatjuk.

A használt étolaj a lefolyóba vagy a WC-be öntve lerakódhat a vezetékekben, ezzel a csatorna dugulását okozva. A talajba kerülve gátolja annak légáteresztő képességét, és elpusztíthatja a talaj élőflóráját. Tavakba, folyókba jutva, a természetes vizek felszínén úszva meggátolja az oxigén bejutását, így csökkentve a vizek oldott oxigén tartalmát, elpusztítva ezzel a vízi élőlényeket. A folyóvizekbe kerülve egyetlen liter olaj egymillió liter ivóvizet tesz teljesen alkalmatlanná a további felhasználásra. Egyes benzinkutakon speciális gyűjtőhordókat helyeztek el, amelyek lehetővé teszik a lakossági használt sütőolaj és zsiradék környezetbarát tárolását és elszállítását. Ráadásul az itt leadott olaj újrahasznosítását is megoldották: bioüzemanyag készül belőle.

Ne vásároljunk felesleges dolgokat!

Hatalmas összegeket takaríthatunk meg, ha mellőzzük a felesleges árucikkek megvásárlását, ráadásul a visszamaradt hulladék sem a mi szemetes kosarunkat szaporítja. Mielőtt haszontalan tárgyaink a kukában végeznék, keressünk az interneten olyan szervezeteket, hulladékudvarokat, boltokat, ahol örömmel átveszik azokat a tárgyainkat, amikre nincs már szükségünk – legyen szó ruháról, kozmetikai termékekről vagy bútorokról.

Ne vásároljunk feleslegesen műanyag- vagy papírpoharakat és tányérokat. Ne vegyünk külön műanyagzacskókat, tasakokat a vásárláshoz, erre már remek megoldást biztosítanak a számtalanszor használható textilszatyrok.

Mindezekre csak kezdetben kell odafigyelni, de nagyon gyorsan beépülnek a mindennapjainkba ezek a szokások, és végül ösztönösen is környezettudatosan fogunk vásárolni.

Ha ezeket a szempontokat betartjuk, és másokat is a betartásukra ösztönzünk, szebbé és egészségesebbé tehetjük a környezetünket. Egyik napról a másikra senki nem válik „zölddé”, ám ha szem előtt tartunk néhány okos tippet, alig pár hét alatt látványos eredményeket érhetünk el.

Aki szeretne környezettudatosabban élni, akár otthon is megteheti az első lépéseket azzal, ha változtat a berögzült rossz szokásain, és odafigyel néhány alapvető dologra, amellyel hozzájárulhat környezetünk védelméhez.