Bár a pubertás időzítését mind a genetikai, mind a környezeti tényezők befolyásolják, a jelenlegi gyors változások genetikai eredete kizárható, és inkább a környezeti tényezők befolyásoló szerepére utalnak.
A környezeti okokat vizsgálva a kutatók olyan anyagokra bukkantak, amelyek veszélyesek lehetnek a kisgyerekek fejlődése szempontjából. Ide tartozik az ambrettpézsma, amely egy mesterséges (szintetikusan előállított) pézsma illatú vegyület, melyet parfümökben és kozmetikai termékekben használtak.
A pézsmának meleg, édes, állati jellegű aromája van, gyakori alapjegye a parfümöknek. A mesterséges pézsmaillatot a 19. század végén fejlesztették ki, és évtizedekig széleskörűen használták. Idővel azonban kiderült, hogy a vegyület több egészségügyi problémát is okozhat, például allergiás reakciókat, bőrérzékenységet és fototoxicitást, azaz napfény hatására káros hatásokat válthat ki a bőrön. Emellett az is felmerült, hogy a környezetben felhalmozódhat, és káros lehet az élővilágra.
Mára már több országban, például az USA-ban és az Európai Unió országaiban is korlátozták vagy betiltották a használatát. A modern parfümgyártásban helyette más, biztonságosabb mesterséges vagy természetes pézsmát használnak. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) a pézsmát törölte az „általánosan biztonságosnak tartott” anyagok listájáról. Ennek ellenére a piacon még mindig megtalálható néhány szerben.
Mi a baj a mesterséges pézsmával?
Az endokrin rendszert zavaró vegyületek az agyban képesek aktiválni a kulcsfontosságú receptorokat, ami olyan egészségügyi problémákhoz vezethet, mint az elhízás és a mellrák. A tanulmány óvatosságra int a gyermekeknek szánt kozmetikumok használatával kapcsolatban, és a további kutatások szükségességét hangsúlyozza.
Az endokrin rendszer a szervezet hormontermelő mirigyeinek hálózata, amely hormonokat bocsát ki a véráramba. Ezek a hormonok szabályozzák a test különböző funkcióit, például az anyagcserét, a növekedést, a hangulatot és a szaporodást. A főbb endokrin mirigyek közé tartoznak például az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a mellékvesék és a hasnyálmirigy.
A endokrin rendszert zavaró vegyületek és a korai pubertás
Az új kutatás kimutatta, hogy azok a lányok, akik bizonyos endokrin rendszert zavaró vegyületeknek (EDC-knek) vannak kitéve, nagyobb valószínűséggel kezdik meg a pubertást idő előtt. Az EDC-k olyan anyagok, amelyek utánozzák, gátolják vagy megzavarják a szervezet hormonjait.
A kutatók 10 ezer vegyületet vizsgáltak meg, és több olyan anyagot azonosítottak, amelyek kiválthatják a korai érést a lányoknál. Az említett anyagok közé tartozik az ambrettpézsma, amelyet egyes mosószerekben, parfümökben és kozmetikumokban használnak, valamint egy gyógyszercsoport is, amelyet kolinerg agonistáknak hívnak.
A kolinerg agonisták izgató hatással vannak az idegrendszerre, ami bizonyos betegségek kezelésekor előny. Például szemcseppekben alkalmazhatók kolinerg agonista szerek a zöldhályog kezelésére, vagy ha durva hasi műtét után a szervezet anyagcseréjét klinikailag újra be kell indítani. De a túlzott idegrendszer-izgató hatás többek között asztma esetén veszélyes lehet, mert szűkíti a hörgőket, emellett izomgörcsöket válthat ki.
Az EDC-k lehetséges hatásai
Ezek a vegyületek kulcsfontosságú receptorokat stimulálnak a hipotalamuszban. Az ambrettpézsma jelenléte különösen aggasztó, mivel egyes kozmetikai és tisztálkodási termékekben bizonyítottan megtalálható, és patkányokon végzett kutatások szerint átjuthat a vér-agy gáton. A gyerekek a másik veszélyes csoporttal, a kolinerg agonistákkal a mindennapi életük során kevésbé találkoznak.
Megoldásként azt javasoljuk, hogy a szülők csak olyan termékeket vásároljanak gyermekeik számára, amelyeket szigorúan szabályozott körülmények között gyártanak, természetes eredetűek és ellenőrzöttek.
Borítókép: Envato Elements