Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Kóla hányás ellen: valóban hatásos?

Módosítva: 3/6/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 2 perc

Sokan gondolják, hogy a kóla hányás ellen hatékony „népi gyógymódként” alkalmazható. De vajon igaz ez a városi legenda? Valóban jó a kóla hányás ellen, hasmenéses betegségek utáni folyadékpótlásként, vagy éppen fejfájás enyhítésére? Honnan származhat ez a hiedelem, és mit mond erre az orvostudomány?

Az eredeti kóla receptjét gyógyszerész állította össze

A kóla eredetéhez, történetéhez kell visszanyúlni ahhoz, hogy megértsük, honnan eredhet ez a javallat. John Pemberton amerikai gyógyszerész találmánya a Coca-Cola: 1884-ben először egy kokainos borral próbálkozott, majd az egy évvel később bevezetett alkoholtilalom hatására 1886-ban állt elő jóízű, alkoholmentes szénsavas frissítő italával. Pemberton maga gyógyitalként árulta a készítményét, idegesség, fejfájás, emésztési zavarok ellen, sőt, szerelmi serkentő hatást is tulajdonított neki. Érdekesség, hogy a Coca-Cola egyik konkurense, a szintén több mint százéves múltra visszatekintő, Amerikában népszerű Dr. Pepper üdítő fogyasztásának ugyancsak jótékony hatást tulajdonítottak, egy régi reklámja egyenesen a hosszú élet titkaként ajánlotta. Természetesen ezt a gyógyhatást sem sikerült alátámasztani, de a gyümölcsízű üdítő népszerűsége azért töretlen.

Miből van a kóla?

A kóla eredeti receptje elvileg szupertitkos, de azért a legfontosabb összetevői (a koffein- és kokaintartalmú kokalevél kivonat, kóladiószirup és citromsav) ismertek. A mai kólaváltozatok (köztük a legnagyobb, a szintén gyógyszerész, Caleb Bradham által összeállított Pepsi-Cola) kóladió-kivonatot már nem tartalmaznak, a kokalevelet pedig a kokain kivonása után használják fel, így a kokain már az eredeti, nagyon csekély mennyiségben sincs az összetevők között. A jellegzetes ízt glükóz-, fruktóz-, kukoricaszirup, citromsav és citrusolajok, karamell, fahéj, vanília és egyéb természetes ízesítők adják, a frissítő hatást pedig a szénsav és a hozzáadott koffein nyújtja.

A kóla hatása a szervezetre

A gyógyhatást semmi sem igazolja, viszont érdemes végig gondolni, hogy mi az, amit valóban tapasztalhatunk a hatására. A „klasszikus” változat markáns összetevője a cukor: egy deci kólában több mint 11 gramm cukor van. Ez a mennyiség tartós, rendszeres fogyasztás mellett elegendő ahhoz, hogy extra kalóriabevitelként hozzájáruljon az elhízáshoz, a fogak romlásához, a cukorbetegség kialakulásához is. A szénsav puffadást, hasi görcsöket okozhat, a kóla koffeintartalmát pedig tanácsos figyelembe venni a napi koffeinbevitelnél, hiszen a szokásos kávé, csoki, esetleg energiaital mellett ez is ártalmas, a vérnyomást növelő, dehidratáló hatású mennyiséget tehet ki.

A kóla foszforsavat is tartalmaz, ami rontja a szervezetbe jutó kalcium hasznosulását, így árthat a csontrendszernek.

A Coca-Cola jótékony hatása nem bizonyított, sőt!

A Coca-Cola jótékony hatása finoman szólva sem bizonyított. Azok, akik kedvező egészségi hatást tulajdonítanak neki, a kólát hagyományosan leginkább hányással, hasmenéssel járó betegség esetén ajánlják, mondván, hogy a hideg kóla hányásra is jó, mert csökkenti a hányingert, és hányás után pótolja a folyadékveszteséget, illetve energiát adó tápanyagot biztosít. Azonban a kólával történő folyadékpótlás nem a legszerencsésebb. Koffeintartalma miatt ugyanis egyben vízhajtó hatású is, a cukorral biztosított tápanyag pedig megterhelheti a betegség miatt amúgy is igénybe vett szervezet anyagcseréjét, hirtelen megemelheti a vércukorszintet, a szénsav pedig izgathatja a gyomrot, ugyanakkor az elvesztett ásványi sókat, káliumot, nátriumot nem megfelelően pótolja. Persze a szénsavat kikeverve hideg buborékmentes kóla is fogyasztható apró kortyokban, így kisebb az irritáció valószínűsége. De az orvostudomány jelenlegi állása szerint sokkal jobban járunk, ha nem kólát fogyasztunk: hányás, hasmenés utáni folyadék- és ionpótlásra legjobbak az erre a célra készített rehidratáló italok vagy az egyszerű ásványvíz, esetleg tea csipetnyi sóval. Hányinger ellen pedig számos bizonyítottan hatásos készítmény kapható, inkább ezeket alkalmazzuk!

Hatásos a kóla hányás ellen?

Röviden: semmilyen orvosi szempont nem támasztja alá kóla hányás elleni hatását. Sőt, ahogy már írtuk, szénsavtartalma izgathatja a gyomrot, illetve refluxos tüneteket is okozhat. Koffein- és cukortartalma szintén ronthat a helyzeten, így inkább maradjunk az orvosok által javasolt kezelési módszereknél!

Jelen anyag a Budai Egészségközpont szakembereinek közreműködésével készült

Tekintse meg a Szimpatika hányás elleni készítményeit!