A kineziológiai tapasz (kinesio tape, tape) egy rugalmas pamuttapasz, amely a bőrre ragasztva hatást gyakorol a környező szövetekre. Nemcsak a különféle mozgásszervi problémák kezelésére alkalmas, sportsérülések megelőzésére is használják. Mit érdemes tudni erről a nagyon hasznos terápiás eszközről?
A kineziológiai tapasz egy rugalmas, víz- és légáteresztő pamuttapasz, amelyet a bőrre kell felhelyezni. Többféle vastagságban és színben kapható, és általában nem tartalmaz gyógyszereket. Méretre vágva kell felhelyezni a páciens bőrére, azután pedig több napig használható. Mivel vízálló, a zuhanyzás alatt sem válik le, csak akkor kell cserélni, ha pár nap után elkezd leválni.
A különféle színű kineziológiai tapaszok alapvetően ugyanabból az anyagból készülnek, így csupán pszichológiai szempontból van különbség. A színterápia elvei alapján a meleg színek, például a piros és a sárga inkább élénkítenek, vitalizálnak, a hideg színek, például a kék és a zöld pedig inkább hűsítenek, nyugtatnak, így gyulladások esetén inkább ezeket szokták használni.
A kineziológiai tapasz egyszerre többféle pozitív hatást is kifejt. Serkenti a kötőszövetek és az izmok vérellátását, nyirokkeringését, emellett a bőrön keresztül képes megváltoztatni a különböző inak és szalagok, illetve izmok feszültségét, tónusát. A kapcsolódó agyi területek stimulálása révén pedig képes megnövelni vagy csökkenteni egy adott izom aktivációját is. Ennek köszönhetően számos alkalmazási területe van:
Számtalan helyzetben alkalmazható; használható például babák mozgásproblémáinak kezelésére, illetve a várandós kismamák hát- és derékproblémáinak enyhítésére is.
A tapasz felhelyezéséről és annak mikéntjéről mindenképpen szakember, azaz ortopéd orvos vagy gyógytornász dönt. A megfelelő szaktudás és a páciens problémáinak pontos feltérképezése nélkül ugyanis nem lehet pontosan meghatározni, hogy hova kell feltenni a tapaszt. Arról nem is beszélve, hogy a „kinesio tape”-et más kezelésekkel együtt ajánlott alkalmazni, nem pedig önmagában. Sőt, a rosszul felhelyezett tapasz nem hogy nem segít, inkább további problémákat okoz: ronthatja a vérkeringést, illetve akár csökkentheti az adott végtag mozgathatóságát is.
Ezzel együtt a kineziológiai tapasz felhelyezése otthon is megoldható, ha az érintett testrész könnyen hozzáférhető helyen van – és ha egy szakember segítségével már pontosan elsajátítottuk annak mikéntjét. Ő tudja megmutatni, hogy hogyan kerekítsük le a tapasz végeit, milyen feszesen tegyük fel, illetve pontosan hova is helyezzük az ideális hatás érdekében. A felhelyezés során oda kell figyelni arra is, hogy ne gyűrődjön meg a tapasz. A legjobb, ha többször is végignézzük a tapasz felhelyezését, majd pedig először a szakember instrukciói alapján rakjuk fel a tapaszt, és csak ezt követően próbáljuk meg egyedül.
Vannak esetek, amikor nem ajánlott a tapasz használata. Mik ezek a szituációk?
Ha komolyabb mozgásszervi problémáink, illetve súlyosabb tüneteink vannak, nem érdemes egyedül próbálkoznunk a kezeléssel. Ebben az esetben a legjobb, ha felkeresünk egy ortopéd orvost vagy gyógytornászt, aki a diagnózis alapos felállítása után dönt majd a megfelelő kezelésről.