Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Kiment boka, kibicsaklott boka: mit jelent pontosan?

Módosítva: 3/12/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 3 perc MozgásCsontjainkÍzületeink

Kiment boka, kibicsaklott boka – mindenki ismeri ezeket a köznyelvi kifejezéseket. De mit is jelentenek pontosan? Ha hirtelen rossz irányú erőbehatás éri bokánkat, lábfejünket, akkor következik be az a fájdalmas állapot, amiről elsőre képtelenség eldönteni, milyen jellegű és súlyosságú sérülésről van szó. A legenyhébb, pár napos lefolyású rándulástól a szalagszakadásig vagy törésig bármi lehet a baj. Minden esetben forduljunk orvoshoz, hiszen a megfelelő eszközök nélkül lehetetlen megállapítani, mekkora a baj és milyen kezelés szükséges!

A kiment boka általában egy rossz lépés következménye

Ezek a sérülések leggyakrabban úgy keletkeznek, hogy egy rossz lépés, ugrás következtében testsúlyunkkal ránehezedünk bokaszalagunkra. Ilyenkor azonnal nyilalló fájdalom jelentkezik a kifordult boka területén, sok esetben a sérült nem is tud lábra állni. Szerencsés esetben csak rándulásról van szó, de sajnos előfordulhat ficam, súlyosabb esetben törés is. A sérülés gyógyulási ideje a sérülés típusától és az alkalmazott kezeléstől is függ.

Ha csak rándulásról van szó

Ha csak rándulásról van szó, az ízületi tok és a szalagok csupán megnyúlnak (meghúzódnak), de nem szakadnak el. Ez a bokasérülés legenyhébb esete, duzzanattal és kék foltok kialakulásával jár, hiszen a szalagok és az ízületi tok ekkor is sérülnek, ebben az esetben az elsődleges a láb polcolása, illetve jegelése, hogy a duzzanat csökkenjen, illetve gyógyszertárban recept nélkül is kapható kenőcsökkel helyi kezelést is alkalmazhatunk.

Rugalmas pólyával rögzítsük a bokát, ez segít a duzzanat leapasztásában és a helyén tartani a sérült testrészt. Ügyeljünk arra, hogy a kötés egészen a térdig tartson, így rögzül biztonságosan a boka és az oldalsó szalagok. A lábnak ebben az első időszakban, legalább egy pár napon keresztül, maximális mértékű pihentetésre van szüksége, ha terheljük, a gyógyulás elhúzódhat. A lökéshullám-terápia szintén szóba jöhet: ez a népszerű terápiás eljárás hanghullámokkal segíti a sérült szövetek regenerálódását. De az orvos javasolhatja kineziológiai tapasz felhelyezését is, amely szintén gyorsítja a gyógyulást.

Amint a fájdalom és a duzzadás elmúlt, már lehet könnyebben erőltetni a bokát, tornáztatni. Ebben az időszakban fontos, hogy a szalagok teljes mozgástartományát használjuk, hogy ne merevedjenek be a szalagok. Erre többféle mozgást javasolnak, legegyszerűbb, ha alakzatokat és betűket írunk le a lábfejünkkel, ügyelve arra, hogy minden irányba alaposan kimozgassuk a bokát, ekkor nem kell megijedni a jelentkező fájdalomtól.

Ha már biztonságosan járunk, akkor is nagy figyelmet kell fordítani a teljes felépülésre, mielőtt visszatérnénk a testmozgáshoz, futáshoz, fokozatosan kell szoktatnunk az ízületeket a terheléshez. Súlyosabb esetekben sokat segíthet a gyógytorna, de otthon is végezhetünk gyakorlatokat a boka nyújtására, erősítésére.

Kiment boka: ha elszakad a bokaszalag

Amennyiben a bokaszalag részlegesen vagy teljesen elszakad, gipsszel való rögzítésre, illetve műtétre is sor kerülhet. A töréssel ellentétben ezek a sérülések nem láthatóak sima röntgenfelvételen, csak úgynevezett TV-képernyős készülékkel végzett vizsgálattal mutathatóak ki.

Amennyiben gipszelésre kerül sor, fontos tudnunk, hogy a gipsz levételével nem ért véget a gyógyulás folyamata, ekkor kell csak igazán nagy figyelmet fektetnünk a boka tornáztatására, erősítésére, hiszen nem csak a sérült szalag, a körülötte lévő izmok is beállnak a több hetes pihenő alatt. 

A kibicsaklott boka sajnos komoly bajt is jelenthet

A súlyosabb esetekben ficamról vagy törésről van szó. A sérülés után általában szemmel is látható, maradandó elváltozás áll be az ízületek illetve a csontok helyzetében. Ficamnál olyan durva károsító hatás jön létre, hogy a csontvégek elhagyják a kiszakadt izületi tokot – eredeti helyüket – és külső segítség nélkül ebben az úgynevezett rugalmasan rögzített helyzetben maradnak. A bokaficam kezelése nem lehetséges otthoni eszközökkel – ne próbáljuk a ficamot helyreállítani, röntgen felvétel és szakértelem nélkül ez lehetetlen! Ilyenkor bármilyen mozgatással csak súlyosbítjuk a dolgot.

A boka törés jelei nem mindig egyértelműek

Törés esetén hasonló a helyzet: ne higgyük azt, hogy ha rá tudunk állni a lábunkra, az azt jelenti, nem tört el! Ez tévhit, mert a boka törés jelei sokszor nem egyértelműek. Sőt, a törött csont kezelés nélkül is fájdalommentessé válhat egy pár héten belül, és az így figyelmen kívül hagyott sérülések komoly problémákat okozhatnak később.

Törés esetén általában műtétre is szükség van, néhány esetben elegendő a gipszrögzítés is, ezt a szakorvos határozza meg a készített röntgenfelvétel alapján. Ha műtétre kerül sor, természetesen az a leghosszabban elhúzódó kezelés, hiszen a beavatkozás után is szükség van pár hétig gipszre, majd a gipszlevétel után a fent leírtak szerint kell újra edzésbe hozni bokánkat, ezt semmilyen esetben sem szabad elhanyagolni.

Kiment a bokám, mitévő legyek?

Ha kiment valakinek a bokája, a legjobb, amit tehet, hogy orvoshoz fordul. A megfelelő szaktudás és berendezések nélkül nem lehet megállapítani, vajon mekkora a baj, és milyen terápiára van szükség.

Tekintse meg a Szimpatika ízületi sérülések kezelésére alkalmas készítményeit!