A Clare Bryant vezette cambridge-i kutatócsoport a macska bőrén található részecskék fehérjéit tanulmányozta: ezek a köznyelvben macskaszőr-allergiának nevezett betegséget leggyakrabban kiváltó anyagok.
Azt találták, hogy a macskabőr fehérjéi egy közös bakteriális méreganyag jelenlétében speciális folyamatot indítanak el az emberi szervezetben. Ez a folyamat széleskörű immunreakciót vált ki az allergiában szenvedőknél, mely többek közt köhögést, tüsszögést, nehézlégzést, orrfolyást okoz.
A betegek a macska nyálában, vizeletében és bőrének elhalt hámsejtjeiben található fehérjékre allergiásak. A tünetek pár perc alatt vagy akár órák elteltével is jelentkezhetnek. Az allergiás asztmában szenvedők egy részének állapota jelentősen súlyosbodik a macskával való találkozás után.
„Felfedeztük, hogyan hozzák működésbe a macska-allergén fehérjéi az emberi immunsejteket, megértve ezáltal a reakciót kiváltó mechanizmust. Ma már léteznek olyan, klinikánkon jelenleg más betegségek, például vérmérgezés kezelésére tesztelt gyógyszerek, amelyek alkalmasak lehetnek a macskaszőr-allergia megelőzésére vagy gyógyítására” – hangsúlyozta a kutatás vezetője.
„Igen nehéz elkerülni a macska-allergénekkel való kontaktust, hiszen molekuláját a cipőtalpon és a ruhán is beviszi az ember minden épületbe. A lakások falain és berendezésén még évekkel a cica távozása után is megtalálható az anyag” – mondta Maureen Jenkins, a brit Allergia Társaság egészségügyi igazgatója.
Hozzátette, hogy a speciális immunválaszhoz vezető folyamat feltárása a makacs allergiával küzdők számára új kezelések előtt nyithatja meg az utat, a jövőben pedig a kutyaszőr- és a házipor-allergiások gyógyítását is lehetővé teheti.
Allergiás reakcióról akkor beszélhetünk, amikor az immunrendszer az észlelt veszélyre téves választ ad. Ahelyett, hogy az ártalmas baktériumok vagy vírusok ellen védene, az allergéneket, esetünkben a macskaszőrt értékeli veszélyesnek, és teljes immunválasszal reagál rá.
forrás: MTI