A kéz ízületi gyulladás kezelése házilag is lehetséges: számos hagyományos gyógymód alkalmazható sikerrel. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy először ne menjünk el orvoshoz, illetve gyógytornászhoz, de nagyon hasznos, ha vannak hatékony otthoni eszközeink az ízületi gyulladás tüneteinek enyhítésére. Jelen cikkben 10 hasznos házi praktikát gyűjtöttünk össze Dr. Tihanyi István ajánlásai alapján.
Az ízületi gyulladás különféle fajtái a felnőtt lakosság jelentős részét érintik. Az okok szerteágazóak: okozhat ízületi gyulladást a reuma, a különféle autoimmun betegségek, illetve az adott testrész túlzott megerőltetése is. Ha rendszeresen fáj egy adott ízület, mindenképp forduljunk orvoshoz és/vagy gyógytornászhoz! Egy egészségügyi szakember képes felállítani a pontos diagnózist, illetve meghatározni a szükséges terápiás irányt. A kezelés az esetek jelentős részében magában foglal életmóddal kapcsolatos tanácsokat, speciális gyakorlatokat, illetve szükség esetén további kezelési módszereket is.
Amennyiben megvan a diagnózis és a fő kezelési irány, utána következhetnek a népi bölcsességre és tapasztalatokra építő házi praktikák. Ezek a módszerek segítenek enyhíteni a fájdalmat és a gyulladás többi kellemetlen tünetét. Érdemes többet is kipróbálni, ugyanis nem mindenki reagál ugyanúgy rájuk: van, akinél ez működik jól, van, akinél amaz.
1. Melegvizes borogatás
A melegvizes borogatás nagyon hatékony segítséget nyújt a gyulladt vagy megerőltetett kéz kezelése során. Nemcsak a vérkeringést fokozza, hanem ellazítja az izmokat és ízületeket is. A módszer nagyon egyszerű: áztassunk egy törülközőt vagy rongyot forró vízbe, csavarjuk ki, majd bugyoláljuk be vele a fájó kézfejet vagy ujjízület-gyulladás esetén az ujjakat! Érdemes naponta többször is megismételni a melegvizes borogatást, illetve kombinálni nem megterhelő ujj- és kézgyakorlatokkal, így nagyon hatékonyan csökkenteni tudjuk a kéz ízületeinek merevségét és a gyulladás okozta fájdalmat.
A jeges borogatás ugyanúgy nagyon hatékony a gyulladás lelohasztásában. Fogjunk egy jégakkut, jégtasakot, vagy éppen egy zacskó fagyasztott zöldséget, és helyezzük a fájó ízületre. A fagyási sérülések elkerülése érdekében mindig tegyünk egy vékony ruhát vagy törülközőt a jég és a bőr közé! A legjobb, ha egyszerre csak egy-két ízületet ér a hideg. Hagyjuk rajta pár másodpercig, majd vegyük le, és ismételjük meg. A nap során többször is végezzük el a jeges borogatást!
A fokhagyma több okból kifolyólag is hasznos gyulladás ellen. Fogjunk néhány gerezd fokhagymát, melegítsük fel mustárolajon, majd ha kihűlt, masszírozzuk bele a fájó ujjakba, hogy kifejthesse gyulladáscsökkentő hatását. Ezt a kezelést is érdemes napi többször elvégezni. Emellett érdemes nyers vagy főtt fokhagymát fogyasztani, mert a benne található allicin a bakteriális gyulladások megelőzésében is nagy segítséget tud nyújtani.
Az olívaolaj oleokantált tartalmaz, amely gátolja a gyulladást okozó COX-1, illetve COX-2 enzimek termelődését. A fokhagymához hasonlóan a kezekbe és ujjakba masszírozva és elfogyasztva is hasznos. A masszírozáshoz lehetőleg az olívaolaj és a levendulaolaj meleg keverékét használjuk. Étkezés közben fogyasztva pedig szintén csökkenthetjük a rheumatoid arthritis okozta fájdalmat.
A méz és a fahéj szintén segíthet a fájó ízületeken. A méz ugyanis fertőtlenít, a fahéj pedig egyszerre rendelkezik antioxidáns és antibakteriális hatással. Keverjünk össze egy evőkanál mézet fél teáskanál fahéjjal, és vegyük be minden reggel, még éhgyomorra.
Az almaecet egyszerre segít a lúgosításban és a gyulladáscsökkentésben, így közvetve az ízületi fájdalom ellen is hatásos. Külsődleges alkalmazáshoz melegítsünk almaecetet, adjunk hozzá némi Cayenne borsot, és kenjük a problémás ízületre. Hagyjuk rajta 10 percig, és azt fogjuk észrevenni, hogy enyhül a merevség és a fájdalom. De nemcsak kívülről hatásos! Ha napi egyszer megiszunk egy pohár meleg vizet egy evőkanálnyi almaecettel és némi mézzel, szintén sokat enyhíthetünk a tüneteinken.
A kurkuma nemcsak fűszer, hanem gyógynövény is, amely gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Bakteriális eredetű arthritis esetén segít a fertőzést okozó mikroorganizmusok legyőzésében, emellett a további fertőzések ellen is védelmet nyújt. Feloldhatjuk meleg vízben, de egy pohár meleg tejbe is tehetünk egy teáskanálnyit belőle, némi mézzel. Fogyasszuk naponta! Külsődleges alkalmazáshoz pedig keverjük össze néhány csepp mustárolajjal, és kenjük be vele a fájó ujjakat. Nagyjából fél óráig hagyjuk hatni, majd mossuk le.
A krumpli szintén tartalmaz gyulladáscsökkentő és antioxidáns vegyületeket. Az egyik legegyszerűbb felhasználási mód a krumplilé készítése: vágjunk egy burgonyát vékony szeletekre, és tegyük egy éjszakára hideg vízbe. Reggel szűrjük le, majd éhgyomorra igyuk meg. Ha napi szinten fogyasztjuk, nemcsak a fájdalmat csökkenti, de az ízületeket is rugalmasabbá teszi. Ezzel együtt fontos tudni, hogy ezt a kezelést két hétnél tovább nem szabad folytatni, cukorbetegeknek pedig egyáltalán nem ajánlott. Szintén fontos tudni, hogy a már kicsírázott krumplik pedig nem használhatók krumpliléhez, ezeket kerüljük!
Az epsom sóban nagyon sok a magnézium, ami hozzájárul az oxigén optimális felhasználásához, illetve segít megelőzni a vérrögképződést és az artériák falának megkeményedését. Ha naponta fél órát áztatjuk a kezünket Epsom sós meleg vízben, sikeresen lazíthatjuk az izmokat, enyhíthetjük a görcsöket, a fájdalmat és a gyulladást.
Emellett csinálhatjuk azt is, hogy a meleg vízhez az Epsom só mellett adunk egy marék konyhasót, illetve édeskömény- vagy borókaolajat is, majd naponta negyed órát mossuk benne a kezünket. Ez az utóbbi módszer szintén segít a merevség oldásában és a fájdalom csökkentésében.
A ricinusolaj sok ricinolsavat tartalmaz, ami egyszerre rendelkezik antibakteriális, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással. Fogyaszthatjuk reggelente, reggeli előtt: forraljunk fel két evőkanálnyit, majd keverjük el egy pohár friss narancslében. De külsődlegesen is érdemes alkalmazni: masszírozzuk be a kézfejbe vagy az ujjakba, lehetőleg napi kétszer! Néhány héten belül azt fogjuk tapasztalni, hogy enyhülnek a tünetek.
Bár a fenti házi praktikák nagyon sokat segíthetnek, az első lépés mindig az orvos felkeresése! Nagyon fontos ugyanis, hogy feltárjuk az okokat, illetve hogy komplex szemléletben tudjuk kezelni a problémát, szakember személyre szabott ajánlása alapján.
Tekintse meg a Szimpatika csont-, ízület és porcerősítő készítményeit!