Egy japán vállalat és a Kiotói Egyetem csapata bejelentette, hogy 2023-ra elkészíthetik a világ első fából épített műholdjait. A Sumitomo Forestry már megkezdte annak vizsgálatát, hogy miként hasznosíthatnák a világűrben az alapanyagot, a fejlesztés első fázisában extrém környezetben fognak tesztelni különböző fatípusokat.
Az űrszemét egyre nagyobb problémát okoz: a Föld körül keringő kisebb-nagyobb törmelékek fenyegetést jelentenek a még működő űreszközökre, számuk pedig egyre nő. A japán szakértők szerint a fából készült műholdak használatával megelőzhető lenne, hogy még több szemét halmozódjon fel az űrben. Ezek a különleges fából készült eszközök szolgálatuk végén, a Föld légkörébe érve elégnek.
Doi Takao, a Kiotói Egyetem kutatója szerint attól tartanak, hogy a légkörbe visszalépő és megsemmisülő műholdak olyan részecskéket hoznak létre, melyek éveken át fennmaradnak az atmoszférában. Az egykori űrhajós hozzátette, ezek a parányi részecskék ily módon környezetre is hatnak. 2008-ban Doi a Nemzetközi Űrállomásnál dolgozva elsőként dobott ki egy bumerángot a világűrbe – a játékszert kifejezetten a mikrogravitációs környezetre tervezték.
A több mint 400 éve alapított Sumitomo csoporthoz tartozó Sumitomo Forestry célja olyan fából készült anyagok létrehozása, melyek ellenállóak a hőmérsékleti változásokkal és a napsugárzással szemben. Az, hogy milyen fát is használnak a tesztek során, üzleti titok.
Forrás: ng.hu