Csillagánizs: Vietnámban és Délnyugat-Kínában őshonos gyümölcs, melyet szárított formában fűszerként használunk. Elsősorban afrodiziákumként ismert, de antibakteriális és köptető hatása miatt köhögéscsillapítót is készítenek belőle, valamint emésztési problémákra, illetve a csecsemőknél, gyerekeknél előforduló kólika enyhítésére is használható. Beszerzésénél vigyázzunk, hogy ne keverjük össze a japán csillagánizzsal, mert az epilepsziás rohamot, illetve komoly vese- és húgyúti gyulladást válthat ki!
Dió: Kitűnő fehérjeforrás, rengeteg antioxidánst, rostot, vitamint (A-, B- és E-vitamin) és ásványi anyagot (fluor, magnézium, mangán, kálium, réz, szelén) tartalmaz. Az ókori görögök kutyaharapás gyógyítására és féregűzőként, a középkorban reuma- és idegpanaszokra, a népi gyógyászatban pedig vérszegénység, sápadtság ellen használták. A diófalevél teája hatásos gyomorbántalmak és hasmenés kezelésére. Viszont vigyázzunk, mert az arra allergiásoknál nagyon súlyos rohamot válthat ki a diófélék fogyasztása!
Fahéj: Az egyik legjellegzetesebb illatú karácsonyi fűszer értágító hatású, segíti az emésztést, csillapítja a hasmenést és a hányingert, valamint csökkenti a vérnyomást és a vércukorszintet. Kenőcsként vagy olajként használva segít a reuma és a hátfájás ellen. Viszont terhesség alatt nem ajánlott a használata, ugyanis fejfájást, hányingert vagy szédülést okozhat, nagyobb mennyiségben pedig gátolja a véralvadást, károsíthatja a májat.
Fenyő: A fenyőféléket évezredek óta hasznosítják a gyógyászatban. A tűlevél rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, a fenyőrügyből készült szirup nyákoldóhatású, gyógyítja a náthát, a köhögést, a torokfájást, sőt enyhíti a reumás betegek panaszait is. Illóolaja fertőtlenítő, nyákoldó, köptető, erősítő, élénkítő és gyulladáscsökkentő hatású, így érdemes egy pár csepp fenyőolajjal párologtatni az otthonunkban.
Gyömbér: Több egészségügyi kutatás is bizonyítja, hogy a gyömbér különböző gyógyító hatásokat fejt ki az emberi testben, és így számos betegség kezelésében rendkívül hatékonynak bizonyul.Többek között megnyugtatja a felkavarodott gyomrot, féken tartja a vércukorszintet, javítja a szív egészségét, segít megelőzni a megfázást és az influenzát,csillapítja a köhögést, enyhíti a migrént, illetvea menstruációs és az ízületi gyulladás okozta fájdalmakat.
Szegfűszeg: Az egyik leghatékonyabb afrodiziákumként ismert fűszert pirosló virágbimbókból készítik: a zsenge bimbókat pálmalevélbe csomagolva szárítják, amíg a közismert barnára nem sötétednek. Nyugtató, érzéstelenítő, gyulladásgátló hatása miatt hatékonyan csillapítja a fogfájást. Enyhíti az émelygést, a hányingert, a torokfájást, és csökkenti a szárazköhögés tüneteit. Frissíti a leheletet és javítja az emésztést.
Szerecsendió: Pikáns íze miatt elsősorban sütemények ízesítésére használjuk. Összetett gyógyhatással rendelkezik: gyulladáscsökkentő, antibakteriális, köptető hatású. Jó hányinger, szédülés, hasi és menstruációs görcsök, valamint hasmenés ellen.Viszont óvatosan fogyasszuk, mert nagyobb mennyiségben hallucinációt, görcsöket, émelygést, szédülést okozhat!