Az Aberdeeni Egyetemen (Skócia) végeztek egy kísérletet, amiben azt vizsgálták, hogy miként hat a hagyományos és az ultraintenzív kardioedzés a szervezetre. Bár korábban is készült számos ilyen jellegű tanulmány, a mostanit tekinthetjük az egyik legátfogóbbnak a témában.
A kutatóknak az volt a feltevése, hogy a gyorsasági mozgások – mint a sprintfutások – minden szempontból hatékonyabbak más edzésformáknál. Nem csak jobb hatással lesznek az anyagcserére, hanem a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázat is csökkenthetik, mivel a nagy intenzitású, de rövid ideig tartó terhelésnek (edzéseknek) kitett test jobban bánik el akár a telített zsírokban gazdag étrenddel is.
A tesztprogram során mindössze két és fél perc határterhelést használtak, szemben a napi fél óra kocogással. A gyakorlatban ez úgy nézett ki, hogy 5x30 mp maximális intenzitású sprintet végeztettek az alanyokkal, köztük 4 perces pihenőszakaszok beiktatásával. A másik csoport 30 perces, moderált intenzitású kocogást végzett. A kardioedzést követően mindkét tesztcsoport tagjai telített zsírokban gazdag ételeket fogyasztottak.
Az eredmény megdöbbentő volt: a hagyományos, kocogós kardiós csoporttal szemben a sprintelők vérében a zsírok aránya átlagosan 33%-kal volt kevesebb a több hónapos kísérlet során.
A kutatást vezető orvos, dr. Gray erről így nyilatkozott: „Bár a moderált intenzitású kardioedzés csökkenti a szív- és az érrendszeri betegségek kockázatát, a kutatásunk egyértelműen kimutatta, hogy a magas intenzitású, de rövidebb aktív szakaszok sokkal hatékonyabban teszik ezt, és ezáltal az edzés időtartalmát is jelentősen le lehet csökkenteni.”
forrás: https://www.fitbuilder.hu