Hogy pontosan mi ez, és hogyan segítheti a cukorbetegek életét, arról dr. Bibok György, az Endokrinközpont diabetológus főorvosa beszélt.
Mikor beszélünk cukorbetegségről?
A cukorbetegség diagnózisát a vércukorszint értékének maghatározásával állítják fel. Ilyenkor leggyakrabban 3-szori vérvételt javasolnak az orvosok (éhgyomri, ill. glükózszirup ivása után 1, majd 2 óra múltán). Diabéteszről akkor beszélünk, amikor az éhomi érték ismételten 7 mmol/l felett van, vagy amikor a cukorterhelés kétórás értéke a 11.1 mmol/l-t meghaladja.
Amennyiben valakinél cukorbetegséget diagnosztizálnak, akkor a szükséges kezelés, esetleg az inzulinadag beállítása hosszabb folyamatot vehet igénybe. A terápia beállításának ideje alatt az illető kénytelen gyakorta találkozni az orvosával, hogy finomhangolják a megfelelő kezelést.
Gyorsabb és hatékonyabb kezelés
„A telediabetológia Magyarországon újdonságnak számít, több külföldi országban azonban már régebb óta alkalmazzák. A telediabetológia segítségével az otthoni vércukormérő eszközzel mért adatokból a központi informatikai rendszer olyan táblázatokat, grafikonokat készít, melyekből könnyen áttekinthető és követhető az anyagcsere állapotának változása. Ha a beteg megosztja az adatokat a kezelőorvosával, az lehetővé teszi a megfelelő terápia megválasztását, illetve a kezelés folyamatos nyomon követését, módosítását. Így tehát a kezelt cukorbetegek anyagcsere-állapotának naprakész ellenőrzését és a mindennapi élet orvosi segítségét adja a rendszer anélkül, hogy közvetlen orvos-beteg találkozás jött volna létre” – foglalja össze a telediabetológia lényegét dr. Bibok György.
A telediabetológia különösen hasznos lehet olyan élethelyzetekben, amikor az anyagcsere, a vércukorszint felügyelete kiemelten fontos. Így például újonnan felfedezett cukorbetegségnél a kezelés beállításához, már ismert cukorbetegnél a terápia módosításához, illetve jelentősebb életmód-változtatásnál, terhesség alatt, műtétet követően vagy külföldi tartózkodás során.
Forrás: Budai Endokrinközpont