„Ne most drágám, fáj a fejem” - fordul a másik oldalára a feleség, „ne haragudj, de ez most nem fog menni, hulla vagyok” - mondja a pasi, mikor a filmekben egy kapcsolat kihűlését akarják ábrázolni. Holott ezek a mondatok a való világban az egymást szenvedélyesen szeretők szájából is gyakran hangzanak el: az életmódunkból adódó általános kimerültség igen rossz hatással lehet a libidóra.
A gyerekvállalásra készülő párok esetében a probléma még kínzóbb lehet. Ráadásul sajnos egyre többen szembesülnek azzal, hogy késik a gyermekáldás (ennek egyik gyakori oka az inzulinrezisztencia, ami a párok mindkét tagját érintheti), és a hosszú várakozás, a vizsgálatok hada, a megfigyelés, tervezés, mérés közepette könnyen elveszhet a romantika.
Az életmódból és a teherbeesési nehézségekből adódó stressz csökkentése mindenképpen javasolt, akár szakember segítségével, de köztudott, hogy bizonyos ételekre is számíthatunk, ha a hangulat fokozásáról van szó.
De először is szögezzük le: az elsődleges afrodiziákum a jó egészség. A rendszeres sport, a mentális egészség és a megfelelő étrend alapfeltételei a kiegyensúlyozott szexuális életnek. Vagyis önmagában még akár a rendszeres osztrigavacsora sem lehet vágyfokozó, ha az étrend egyébként nem kiegyensúlyozott, hiányoznak belőle alapvető tápanyagok.
Jó minőségű fehérjék
Ilyen alapvető tápanyag a fehérje, amiből a nemi hormonok épülnek fel. Ezért is fontos, hogy rendszeresen együnk halakat (akinek kerülnie kell a jódot az édesvízieket válassza), sajtokat, túrót, tojást, húst.
Magas cinktartalmú ételek
Jó hatással vannak a libidóra a cinktartalmú ételek, mert fokozzák a nemi hormonok termelését. A zab, tökmag, szezámmag, búza például különösen magas cinktartalmúnak számítanak. Így együtt reggelire is ideálisak!
Zeller
Hasonlóan ajánlott gyakrabban fogyasztani a zellert, ami a nemi hormonok termelésében szerepet játszó agyalapi mirigy működését fokozza. Friss zellerszárat bátran ropogtathatunk mártogatósokkal, vacsorára. Annak, aki nem rajong a zeller jellegzetes ízéért ajánljuk, hogy finomra reszelt zellergumóval dúsítsa a salátáit.
Kedélyjavító ételek
A mindennapos monoton mókuskerékből a kedélyállapotra ható élelmiszer alkotóelemek is segíthetnek kizökkenni. Így a romantikus esték hangulatát is megalapozhatjuk például kakaótartalmú ételekkel, melyek a dopamin- és szerotoninszint emelő hatásuk révén „boldogítanak”.
Természetesen senkit sem bátorítunk arra, hogy táblaszám egye a csokoládét, de 1-1 kocka magas kakaótartalmú étcsokoládé, kakaóporral készült reformsütemények, kakaóporral ízesített zabkása részei lehetnek az étrendnek. (Állítólag a nagy Casanova is előbb ivott meg egy csésze forró csokoládét, mint egy pohár pezsgőt...)
Egyéb előnyös tulajdonságaik mellett már csak meleg, bódító illatuk révén is hangulatjavító-vágyserkentő hatásúak lehetnek a szerecsendióval, vaníliával, szegfűszeggel ízesített ételek. Az egzotikusabb fűszerek közül kiemelkedik a természetes inzulinérzékenyítőként működő fahéj.
Pikáns fűszerek
A csípős ételek energetizáló, vérkeringést javító hatását mindenki tapasztalhatta már. De ahhoz, hogy tűzbe jöjjünk, nem kell mindenre Erős Pistát kennünk. A finoman adagolt chili, friss, reszelt gyömbér is meghozhatja a kívánt hatást.
Tipp: gyömbér keverhető pl. a házi kalács tésztájába is, csipetnyi chilivel pedig az - önmagában is élénkítő hatású - kávé is ízesíthető.
Forrás: mandulaliget.com