Az idegbecsípődés egy nagyon kellemetlen, fájdalmas mozgásszervi probléma, amely során a környező szövetek nyomják, ingerlik az idegeket. Az idegbecsípődés mögött számtalan ok állhat a túlterheléstől kezdve a gyenge mélyizmokon át a gerincoszlop elmeszesedéséig. Amennyiben pár napon belül nem enyhül a fájdalom, mindenképpen forduljunk szakemberhez, mert alapos kivizsgálásra és kezelési tervre lesz szükségünk!
Az idegbecsípődés során az ideget körülvevő szövetek nyomják az ideget, amely fájdalommal és egyéb kellemetlen tünetekkel járhat. Általában a gerincvelőből kilépő perifériás idegek érintettek, bár előfordul, hogy az agyidegek is becsípődnek, például idegzsába esetén.
A perifériás idegek a csigolyák közötti nyíláson lépnek ki a gerincvelőből, majd futnak a beidegzett szervekhez, izmokhoz. Az idegeket teljes hosszukban támogatják, védik a környező szövetek, a csontok, az izmok és a kötőszövetek, és az idegek kismértékben elcsúsznak ezekben a természetes csatornákban. Amennyiben valamilyen oknál fogva beszűkülnek ezek a csatornák, az idegek nem képesek elcsúszni, megakadnak, feszülnek és nyomás alá kerülnek, ami kellemetlen tünetekkel, illetve gyulladással járhat. További probléma, hogy a begyulladt ideg a gyulladás miatt megduzzadhat, ami még inkább megnöveli a nyomást és tovább fokozza a tünetek súlyosságát.
Az idegbecsípődés tünetei sokfélék lehetnek:
Az idegbecsípődés számos testtájon előfordulhat; jelen cikkben a leggyakoribb eseteket vesszük számba.
A nyaki idegbecsípődés során a nyaki gerincből kilépő idegek kerülnek nyomás alá. Ezekben az esetekben sokszor nem csak az illető nyaka fáj, hanem a becsípődött ideg oldalán a lapocka, a váll és a kar is. Van, amikor lapocka idegbecsípődés néven ismerik az emberek, bár ebben az esetben is a nyaki gerincvelőből kilépő idegek érintettek.
Ha az idegbecsípődés deréktájon alakult ki, nagyon komoly derékfájás jelentkezhet, amely kisugározhat a hát, a csípő, a fenék, illetve a lábak izmaiba is. Sok esetben egy hirtelen mozdulat után jelentkezik a fájdalom, amely aztán nagyban korlátozza a napi életvitelt, mert sokszor nemcsak a hajolgatás, hanem az állás és az ülés is fáj.
A kéztőalagút-szindróma során a csukló belső felszínén haladó ideg kerül nyomás alá. Gyakran a kéz túlzott terhelése váltja ki.
A könyöknél előfordulhat, hogy a singcsonti ideg becsípődik, ami a könyék alagút szindróma nevű tünetegyüttest okozza.
Bár az idegbecsípődést gyakran egy-egy rossz mozdulat vagy sérülés váltja ki, a hajlamosító tényezőkről is szót kell ejteni. Az alábbi kockázati tényezők növelik az idegbecsípődés kialakulásának valószínűségét:
Nagyon gyakori, hogy az ideg csigolyákból kilépő szakasza érintett. Az idegbecsípődést ilyenkor okozhatja a gerinc ízületeinek elmeszesedése, amely beszűkítheti a foramen nevű csontos lyukat, ahol az ideg kilép. Az elmeszesedés hátterében gyakran a mozgásszegény életmód és a túlsúly ál. Az ízületek kopása és a porckorongok sérülése, a porckorongsérv szintén nyomhatja az ideget. Ezen túl meg kell említeni a mozgásszegény életmód vagy ülőmunka miatt gyenge mélyizmokat, amelyek – a megfelelő tartás hiányában – szintén okozhatják a problémát.
Az ízületek folyamatos terhelése könnyen vezethet ízületi kopáshoz vagy gyulladáshoz. Az ínhüvelygyulladás során például gyakran érintettek azok, akik sokat és repetitív módon használják a kezeiket, például naphosszat gépelnek. A túlzott terhelés, például az élsport vagy a fizikai munka szintén okozhat ízületi problémákat, amelyek aztán idegbecsípődéshez vezethetnek. Az izmok szintén bemerevedhetnek vagy begörcsölhetnek, ami további kockázatot jelent.
Korábban már említettük a mozgásszegény életmódot és az elhízást, de a cukorbetegséget külön is ki kell emelni, ugyanis a túl magas vércukorszint szintén károsíthatja az idegeket.
A gyulladásos problémák, például a reumatoid artritisz szintén növeli az idegbecsípődés kockázatát.
Az életkor előrehaladtával egyre nagyobb esélyünk van rá, hogy kialakul idegbecsípődés.
Az idegbecsípődés sok esetben szerencsére magától elmúlik pár nap vagy egy-két hét alatt. Miután megtörtént a baj, fontos, hogy hagyjuk abba a végzett tevékenységet, és pihentessük az adott végtagot pár percig. Utána megpróbálhatjuk lassan, óvatosan mozgatni, masszírozni a fájdalmas területet. Ez bár önmagában nem valószínű, hogy megoldja a problémát, csökkentheti a fájdalmat, illetve gyorsíthatja a felépülést. A sérülés bekövetkezte után tehermentesítsük az érintett végtagot, illetve próbáljunk meg olyan testhelyzetben végezni a munkát és a napi teendőket, amiben nem feszül és fáj az érintett terület. Ajánlott finom, apró mozgásokkal, nyújtásokkal, melegvizes palackkal, illetve izomlazító krémekkel segíteni a beakadt ideg kiszabadulását. Rövid távon a fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek is sikerrel enyhíthetik a tüneteket.
Amennyiben két-három nap alatt nem múltak el a tünetek, mindenképp érdemes szakemberhez fordulni. Egy ortopéd orvos, gyógytornász vagy manuálterapeuta képes azonosítani a baj forrását, és összeállítani egy személyre szabott kezelési tervet. A diagnózis felállításához az egyszerű fizikális vizsgálaton túl szükség lehet különféle képalkotó eljárásokra (röntgen, ultrahang, EMG, MRI), illetve laborvizsgálatokra is.
A pihentetésen és a fájdalom tüneti kezelésén túl számos terápiás opció szóba jöhet a probléma okától és a tünetek súlyosságától függően. Nagy segítséget nyújthatnak a különféle görcsoldók is izomlazítók, illetve az ízületeket nyugalomba helyező merevítők. A gyógytornászok és manuálterapeuták által megtanított gyakorlatok, illetve fizikális kezelések szintén alapvető részét képezhetik a kezelési tervnek. A legsúlyosabb esetekben pedig lehet, hogy sajnos csak a műtét fog megoldást jelenteni.
Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható fájdalomcsillapítókat!