Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A hüvelygomba tünetei, kezelése és megelőzése

Létrehozva: 6/28/2014 3 perc VitáltippekhigiéniaNői szervekhüvelyhüvelyfolyáshüvelyflórahüvelygombaÖsszes cikk
A hüvelygomba vagy vulvovaginalis candidiasis az egyik leggyakoribb nemi fertőzés. A nők közel háromnegyedét legalább egyszer érinti élete során, és sokuknál többször is előfordul. Általában a Candida albicans okozza, de bizonyos esetekben más gombafajok is állhatnak a fertőzés mögött. Szerencsére a betegség relatíve gyorsan és hatékonyan kezelhető.

Hogyan alakul ki a hüvelygomba?

A név kicsit csalóka, a hüvely flórájában ugyanis egészséges nőknél is megtalálható a fertőzést általában okozó Candida albicans. (Bár egyéb Candida fajok is okozhatják a tüneteket.) A probléma akkor van, ha a baktériumokat és gombákat is tartalmazó bélflóra egyensúlya felborul, és túlszaporodnak benne a gombák. A betegség legtöbbször 15-60 éves korban fordul elő, bár minden életkorban kialakulhat.

Mi állhat a gombás fertőzés mögött?

A hüvelygomba egy nem szexuális úton terjedő betegség, bár kialakulásának köze lehet a nemi élethez. Számos oka lehet annak, hogy felborul a hüvelyflóra egyensúlya, és hüvelygomba alakul ki:

  • A tápcsatornából nagy mennyiségű gomba jut a hüvelyflórába, például anális közösülésnek köszönhetően
  • Fehérneműk, törülközők és tisztálkodószerek használata
  • Strandokon és fürdőkben is meg lehet fertőződni
  • Legyengült immunrendszer (okozhatja a stressz)
  • Felborult hormonrendszer, terhesség, fogamzásgátló szedése
  • Bizonyos gyógyszerek (kemoterápia, antibiotikumok, szteroidok)
  • Bizonyos egyéb betegségek, például cukorbetegség következtében
  • Túlzó intimhigiénia következtében

A hüvelygomba tünetei

A hüvelygomba tünetei legtöbbször az alábbiak:

  • Viszkető érzés a hüvelybemenetnél és a külső nemi szervek táján
  • Irritáció, fájdalom
  • Égő érzés a külső szeméremajkaknál
  • Duzzadt, gyulladt, vörös szeméremajkak
  • Kisebesedett vagy berepedezett bőr az intim tájékon
  • Fehér vagy sárgás, túrós állagú hüvelyváladék
  • Gyakori vizelési inger, illetve vizeléskor jelentkező fájdalom
  • Fájdalom a közösülés során

A fenti tünetek nem minden esetben jelentik azt, hogy hüvelygombáról lenne szó. Van, hogy bakteriális hüvelyi fertőzés (bakteriális vaginózis) áll a háttérben. A pontos diagnózis felállításához mintát kell venni a hüvelyváladékból, amelyet aztán mikroszkópos vizsgálat alá vetnek. Adott esetben laboratóriumi vizsgálatok is szükségesek lehetnek.

A hüvelygomba kezelése házilag is lehetséges vény nélkül kapható készítményekkel. (Forrás: freepik.com)

A hüvelygomba kezelése

A hüvelygomba kezelése szerencsére egyszerű. Az esetek nagy részében vény nélkül kapható kenőcsökkel, vaginális tablettákkal és kúpokkal orvosolható a probléma. Ezek a gombaellenes szerek általában 1-2 héten belül elmulasztják a fertőzést. Súlyosabb esetekben hüvelygomba elleni orális készítményekre is szükség lehet.

Fontos megjegyezni, hogy a szájon át szedhető gyógyszerekkel történő kezelés várandósság és szoptatás esetén ellenjavallt. Ilyenkor csak helyi készítményeket szabad alkalmazni az orvos utasításainak megfelelően. Illetve fontos tudnivaló, hogy a kezelés alatt szüneteltetni kell a nemi életet.

Amennyiben van állandó szexuális partnerünk, nála is ellenőrizni kell, hogy fennáll-e gombás fertőzés, ugyanis ha nála is fennáll a probléma, a későbbi együttlétek során előfordulhat visszafertőzés.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Amennyiben már átesett valaki a betegségen, és felismeri magán a tüneteket, elégséges lehet a vény nélküli készítményekkel történő kezelés. Azonban mivel a tünetek mögött bakteriális hüvelyi fertőzés illetve egyéb probléma (nem-albicans Candida-fertőzés, nemi herpesz, nemi szervet érintő bőrbetegség, sorvadásos hüvelygyulladás) is állhat, ha biztosra akarunk menni, menjünk el nőgyógyászhoz!

Az alábbi esetekben szintén mihamarabb forduljunk orvoshoz:

  • Ha először fordulnak elő a tünetek
  • Ha 16 évesnél fiatalabb, illetve már túl van a menopauzán
  • Ha terhes vagy szoptat
  • Ha évente több, mint négyszer előfordultak a tünetek
  • Ha a kezelés 1-2 hetes után sem szünteti meg a tüneteket
  • Ha bűzös a hüvelyi folyás
  • Ha láz vagy alhasi fájdalom is jelentkezik
  • Ha cukorbetegségben szenved

Hüvelygomba kezelése házilag

A hüvelygomba kezelése házilag is lehetséges vény nélküli gyógyszerek segítségével. Gyakori kérdés, hogy eredményes lehet-e a hüvelygomba kezelése szódabikarbónával, illetve hatékony lehet-e az ecet hüvelygomba ellen?

Az ecetet nem javasolják a szakértők. A szódabikarbónás fürdő viszont képes lehet pozitív hatást gyakorolni a tünetekre, illetve segíteni a fertőzés visszaszorítását.

Azonban sokkal jobb, ha direkt hüvelygomba ellen kifejlesztett készítményeket alkalmazunk, és a szódabikarbónás fürdővel csak kiegészítő kezelésként próbálkozunk.

Lehetséges-e a hüvelygomba kezelése egy nap alatt?

A gyógyuláshoz több napra van szükség, így a hüvelygomba kezelése egy nap alatt nem fog azonnali megoldást jelenteni. A tünetek azonban van, hogy egy nap alatt is hatékonyan enyhíthetők.

Tippek hüvelygomba ellen: így előzhetjük meg!

A hüvelygomba megelőzéséhez fontos a megfelelő stresszkezelés, illetve a cukros ételek fogyasztásának csökkentése. Ezen felül az izzadás elkerüléséhez használjunk természetes anyagú fehérneműket, illetve szellőző ruhaneműket. Mosakodás után alaposan törülközzünk meg, és mihamarabb cseréljük le az átizzadt vagy nedves alsóneműket, fürdőruhát!

Az intim tisztálkodás során ne használjunk szappant, és kerüljük az illatosított termékeket (szappanok, fürdősók, habfürdők, betétek, intim spray-k, fürdőadalékok). Az intim mosakodók túlzott használata szintén kerülendő.

A mosdó használata után pedig nagyon fontos, hogy a hüvely felől hátrafelé, a végbélnyílás felé töröljük meg az intim tájékot, ugyanis ellenkező esetben baktériumokat és gombákat juttathatunk a hüvelybe.

Tekintse meg a Szimpatika intim higiéniás, illetve gomba elleni termékeit!

Borítókép: freepik.com

 

A hüvelygomba egy gyakori nemi fertőzés, amely a hüvely flórájának felborulása során alakul ki. Szerencsére hatékonyan és könnyen kezelhető.