Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A hólyagkő tünetei, okai és kezelése

Módosítva: 3/24/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 2 perc VitáltippekkezelésvesebetegségProsztataVeseHúgyúti fertőzéskatéter

A hólyagkő a húgyhólyagban kivált követ vagy köveket jelenti, amelyek tipikus tüneteket okoznak. A kő kialakulása mögött általában a vizelet pangása, illetve elhúzódó, nem megfelelően kezelt fertőzés áll. Bár a kövek időnként maguktól távoznak, sok esetben műtéti beavatkozásra van szükség.

Mi okozza a hólyagkövet?

A hólyagban kialakuló kő vagy kövek leggyakrabban a pangó vizelet vagy egy hosszú ideig fennálló, nem megfelelően kezelt húgyúti fertőzés következményei lehetnek. Ezért jellemzően idősebb korban fordulnak elő, bár bizonyos betegségek fiatalabb korban is hajlamosítanak erre a problémára.

Milyen tényezők hajlamosítanak hólyagkő kialakulására?

  • Elsősorban a vizelet pangása, amely eredhet a prosztata megnagyobbodásából, idegrendszeri károsodásból (tipikusan cukorbetegeknél), illetve ágyhoz kötöttségből. Ezekben az esetekben a következményként kialakuló fertőzések vezethetnek el a húgykövek kialakulásáig.
  • Előfordulhat, hogy valami akadályozza a hólyag tartós kiürülését. Vannak például bizonyos fejlődési rendellenességek, amiket ma már szerencsére egyre fiatalabb korban szűrnek.
  • Egyes neurológiai betegségek is befolyásolhatják a hólyag működését.
  • Urológiai beavatkozások, bizonyos nőgyógyászati műtétek és a katéterviselés is kockázati tényezőnek számít a hólyagkövesség szempontjából.

A hólyagkő tünetei

A panaszokat főleg az okozza, hogy a kő vagy kövek irritálják a hólyag nyálkahártyáját. Ennek köszönhető, hogy üres hólyagnál erőteljesebb az alhasi, kismedencei fájdalom. Ugyancsak fájdalmas lehet a vizelés, sőt a vizelet akár vért is tartalmazhat, ha a kövek sérülést okoznak. Gyakori vizelési inger és éjszakai vizelés szintén előfordulhat.

Amennyiben a kisebb kövek bejutnak a húgycsőbe, elzárhatják a vizelet útját. Ezt nevezik vizeletelakadásnak, ami azonnali ellátást igényel. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a hólyagkövesség nem minden esetben jár panasszal.

Sok esetben már a tünetek alapján valószínűsíteni lehet, hogy hólyagkő okozza a problémát, de természetesen a vizeletvizsgálat mellett fontos lehet még a hasi ultrahangvizsgálat is. Ha a telt hólyagot vizsgáljuk, sokszor könnyen felismerhetően megjelenik a kő, a kövek. Bizonyos esetekben pedig szükséges elvégezni a hólyagtükrözést, más néven cisztoszkópiát, ami alapján már a kövek száma és mérete is felderíthető.

A hólyagkő kezelése

Ha már kialakult a hólyagkő, sajnos nem lehet gyógyszerek segítségével megszabadulni tőle. A szerencse az, hogy a kisebb kövek sok esetben maguktól ürülnek a húgycsövön keresztül. Azon ritkább esetekben is, amikor a húgyhólyagba a felső húgyutakból kerültek apróbb kövek, szintén előfordulhat a spontán kiürülés. Az esetek egy részében viszont műtéti eltávolításra van szükség. A beavatkozás a kövek összetételétől és mennyiségétől függően lehet a húgycsövön keresztül történő endoszkópos, vagy nagy méretű és/vagy sok kő esetén az alhason végzett nyílt műtéti.

Jelen cikkünk egy Rákász István urológus, az Urológiai Központ szakorvosa közreműködésével készült anyag alapján készült, amit kiegészítettünk egy Gyakori kérdések bekezdéssel.

Gyakori kérdések

Hólyagkő vagy hugykő?

A húgykő (néhol hugykő) a húgyutakban kialakult követ jelenti. Ez alapján a hólyagkő a húgykő egy fajtája.

Lehetséges a hólyagkő oldása gyógyszerrel?

A hólyagkő oldása sajnos nem lehetséges gyógyszerrel. Vagy kiürül magától, vagy műtéti beavatkozásra van szükség.

Kihajtható a hólyagkő gyógyteák segítségével?

A hólyagkő gyógyteák segítségével sajnos nem hajtható ki.

Tekintse meg a Szimpatika húgyúti problémák kezelésére alkalmas készítményeit!