Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Hogyan táplálkozzunk a várandósság alatt?

Módosítva: 10/9/2024 3 perc diétaBaba-mamaSzülésTerhességFogyókúraTáplálkozásTúlsúlyBababajokÖsszes cikk
A megfelelően összeállított étrend minden nő számára elengedhetetlen. Azonban ha áldott állapotban vagyunk, érdemes még nagyobb figyelmet fordítani az egészséges életmódra önmagunk és születendő gyermekünk egészsége miatt is!
Sokan úgy gondolják, hogy a terhesség alatt kettő helyett kell enniük – ami szakértőnk, Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos, testsúlygyógyász szerint nem teljesen igaz. „A klasszikus fogyókúra terhesség alatt nem ajánlott, az egészségesen karcsúsító életstílus kialakítása viszont segít a terhesség alatti túlzott súlygyarapodás megelőzésében. Ilyenkor olyan minőségi táplálkozást kell folytatni, ami az anyuka és a kisbaba egészségét is szolgálja. Mindenféleképp oda kell figyelni arra, hogy egészségesek legyenek az  elfogyasztott ételek, és megfelelő legyen az étrendünk összetétele is! Ha a leendő anyuka egészségesen táplálkozik, odafigyel a mennyiségekre is, illetve rendszeresen méri a testsúlyát, így az ajánlott súlygyarapodást nem lépi túl, akkor nagyon sokat tesz a saját maga és a növekvő magzata egészségéért is” – árulta el Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos, testsúlygyógyász.

A második terhesség előtt érdemes leadni a plusz kilókat
„Gyakran előfordul, hogy a szülők a baba születése után mielőbb szeretnének még egy gyermeket. Érdemes ilyenkor a szülés utáni 3-12. hónap között leadni az esetleges súlyfelesleget, hogy a második terhesség indításakor a testtömeg-index ne legyen eleve magasabb a normálisnál, ellenkező esetben az anyai cukorbetegség kifejlődésének magasabb rizikójával kell számolni.”

Az anyára és a magzatra is negatívan hat a túlsúly
Ha az anya testtömeg-indexe magasabb a normálisnál a terhesség előtt, vagy az ajánlottnál nagyobb mértékű a terhesség alatti súlygyarapodás, a magzat esetében gyakoribbak az olyan rendellenességek, mint pl. a nyitott gerinc, különféle agyi rendellenességek, vagy emésztőrendszeri problémák, sőt a halva születések száma is nő. Az elhízott anyák gyermekei nagyobb arányban lesznek elhízottak. Az anya magasabb BMI-je  a terhesség és szülés körüli anyai szövődmények (pl. császármetszés, terhesség alatt vérnyomás emelkedés, terhességi cukorbetegség, terhességi toxikózis) előfordulási arányát is növeli.

Egészséges életmód a várandósság alatt:

- Nem szükséges kettő helyett enni! A terhesség első harmadában nem nagyobb, utána is csak mérsékelten emelkedett az energiaigény.

- A minőségi tápanyagokban gazdag egészséges táplálkozás akkor is ajánlott, ha nem hízik sokat a kismama a terhesség alatt.

- Ajánlott a napi ötszöri étkezés.

- Fontos a felesleges kalóriák kiiktatása (pl. sós és édes finomított szénhidrátok, üdítőitalok, alkohol)

-  Ajánlott az alacsony glikémiás indexű zöldségek, gyümölcsök fogyasztása

-  Fontos a várandósság miatt fokozott fehérjebevitel biztosítása sovány húsok, halak formájában. A környezetszennyezés miatt sok értékes tengeri hal tartalmaz higanyt, de pl. az alaszkai vadlazac, vagy a hazai halfélék biztonsággal fogyaszthatóak. Kerülendő  a fehér tonhal, a kardhal, a makréla, a cápa és a sügér fogyasztása.

-  Figyelni kell a fokozott folyadékigény kielégítésére

-  Fontos az omega-3 zsírsavakban (pl. hidegen sajtolt lenmagolaj) vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag ételek fogyasztása

-  A székrekedés elkerülésére  szolgál a bőséges rostfogyasztás (pl. zabkorpa, zöldségek, gyümölcsök) és bő folyadékfogyasztás.

-  A környezetünkben előforduló káros anyagokat, az ún endokrin diszruptorokat, vagy xenoösztrogéneket érdemes a lehetőségekhez mérten elkerülni, pl. bioételek fogyasztásával, zöldségek, gyümölcsök alapos megmosásával, héjuk eltávolításával, mikrohullámú sütő használatának mellőzésével, műanyag edények, PET palackok használatának korlátozásával.

- A puffasztó ételek (pl. borsó, bab, káposztafélék, retekfélék, paradicsom és paprika héja, hagymafélék, tej) fogyasztására  ritkán, kisebb mennyiségben kerüljön sor

-  Nem ajánlott a nyers tej, a nemespenésszel érlelt sajtok, a nem megfelelően hőkezelt tojás és húsfélék fogyasztása mikrobiológiai szempontból

Ha nem veszélyeztetett a terhesség, mérsékelt intenzitású testmozgást, pl. gyaloglást nyugodtan lehet végezni.

Nem ajánlott:
- az erőteljes haspréssel járó mozgás, pl. súlyemelés, testépítés
- az erőteljes rázkódással járó mozgás, pl. aerobic, ugrások, futás, lovaglás
- a kontakt és veszélyes sportok, pl. küzdősportok
- nagy intenzitású mozgások, pl. intervallum edzés

Nemcsak a testmozgás, hanem a pihenés is fontos, mert az első és harmadik trimeszterben gyakran fáradt a kismama, érdemes sokat aludni, feltett lábbal pihenni. Ha túlzott súlynövekedés lép fel a terhesség alatt, a szülész-nőgyógyász kezelőorvosi kontroll feltétlenül szükséges, nehogy túlzott vizesedés álljon a súlygyarapodás hátterében, ami súlyos szövődményt jelezhet. Ha ez nem áll fenn, érdemes dietetikus segítségét kérni a személyre szabott étrend összeállításához.

A megfelelően összeállított étrend minden nő számára elengedhetetlen. Azonban ha áldott állapotban vagyunk, érdemes még nagyobb figyelmet fordítani az egészséges életmódra önmagunk és születendő gyermekünk egészsége miatt is!