Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Hogyan legyünk szebbek?

Módosítva: 12/18/2010 2 perc BőrápolásÉletmódÖsszes cikk
Már a neandervölgyi ősember is „sminkelt", arcára vörös festéket kent, testét pedig tetoválta a vonzóbb küllem elérésének reményében.

Az egyiptomiak szemében a szép nő karcsú volt, ajkai húsosak, melle feszes. A férfi széles vállú, keskeny derekú, nagy szemű. Mindkét nem vállig érő, egyenes, fekete hajat utánzó („Kleopátra fazonú") parókát viselt, alatta még a hölgyek is kopaszok voltak. Az igéző Kleopátra szamártejben fürdött, meggátolva bőre kipirosodását és zsírosodását. Arcát hamu és agyag keverékéből készült krémmel lágyította, hiszen az regenerál, élénkíti a sejtműködést és méregtelenít. Szemét fenyőkorommal és porított drágakővel festette, attól csillogott.

A kozmetika szó a görög „kosmetikos" (szépíteni) kifejezésből ered. A görögök előnyben részesítették a természetességet a mesterkélttel szemben. A nők zárt ajtók mögött éltek, kisminkelve csak szobájukban mutatkozhattak. Olajaik és kenőcseik rózsa, pézsma, citrom, bazsalikom és citrusolaj felhasználásával készültek.


Mindennap tejfürdőt és mézes masszázst vettek. Ismerték a fogkefét, ám fogkrém helyett krétát vagy mészport használtak. Frizurájuk különlegesebbé tételére alkalmazták a hajsütővasat, a loknijaikat viasszal rögzítették. A rómaiak átvették a görögök ideáljait. Rendszeresen jártak fürdőkbe, ahol olajozó, masszírozó és szőrtelenítő helyiségek, valamint szaunák sorát látogatták. Néró feleségét, Poppeát százak kozmetikázták, elsősorban maga kreálta szépítőszereivel. Ő is szamártejben fürdött, arcápolói mézzel, tejjel, kukoricaliszttel és olívaolajjal készültek, pattanásait ál-anyajegyekkel fedte le, szarukeveréket kent a fogaira, és hetente szőrtelenített citrom, cukor és méz elegyéből készített masszával. Ő találta ki az első vitaminos arcpakolást, földieperből és szamártejből.

A középkor kincse

Soha nem kellett annyira szégyenlősnek lenni, mint a középkorban, amikor csak a kéjhölgyeknek volt megengedett, hogy nyilvánosan sminkeljék magukat. Akkoriban csak a szőkéket tartották szépnek, mert Európa-szerte idollá lett a „velencei szőke" hajszín. Az itáliai nők a hajmosáshoz szappangyökér és bor főzetét használták, amitől hajuk fényessé vált. Tincseiket timsó és fahamu vizes oldatával szőkítették, majd a napon szárították. A frizurájukat aranyfésűvel és szarukefével tették rugalmassá.

A reneszánsz idején Olaszország lett a szépségdiktátor. A férfiak voltak az idolok, elsősorban Michelangelo Dávidja után. Albrecht Dürer és Leonardo da Vinci felvázolta az ideális arc és alak paramétereit. Eszerint a szép arc ovális, a homlok magas, az orr egyenes és keskeny, a száj pici, az áll és az orrlyukakat összekötő vízszintes vonal közötti távolság pedig az arc magasságának egyharmadát teszi ki. Az általuk szépnek tartott nőn három fehér (arcbőr, fogak, kéz), három piros (ajak, orca, köröm), és három fekete (szem, szemöldök, szempilla) elem kellett hogy legyen.

Az emberek ebben az időben rettegtek a víztől, mert úgy hitték, a nedves bőr vonzza a betegségeket. A mosakodás pánikszerű beszüntetésével azonban elszaporodtak bőrükön a pattanások és mitesszerek. Ezek leplezésére divatba jött a szépségtapasz, illetve a púder, amit férfiak és a gyerekek is használtak. A hölgyek rúzsa meleg zsiradék volt növényi szárba öntve, körmeiket hennával pirosították.

Az újkor csodaszerei

A romantika hölgyeinek fekete szeme mindig könnyes volt, mert nadragulyát, atropint és maszlagot ittak, ez kölcsönözte a misztikus mélységet és a különös csillogást a pupilláknak.

Később Erzsébet királyné csodaszép, földig érő hajáról volt híres. Fodrászai kéthetente egy egész napot szántak annak ápolására, ilyenkor 30 tojássárgájából és fél liter konyakból készült samponnal mosták meg Sissy haját, és ha az időjárás megengedte, napon szárították azt. A felség arcbőrét olajos, epres, mézes pakolások tartották fiatalon.

Ma már kezelések végeláthatatlan sorából válogathatunk, ízlésünk, pénztárcánk és szervezetünk tűréshatárának függvényében, de nem árt észben tartani, hogy a remélt hatás napi rendszerességgel végzett kezelések mellett is leghamarabb csak egy hónap múlva jelentkezik, és érdemes türelmesnek lenni, mert a kapkodó szellemben sorra tesztelt készítmények és eljárások olyan mértékben boríthatják fel fizikai valónk egyensúlyát, hogy egy élet nem lesz elég a meggondolatlanul okozott károk orvoslására.

Forrás: ESO magazin
A szépség iránti vágy egyidős az emberiséggel.