Így lehet észrevenni, ha túl nagy a hangerő
Ha a kedvenc zeneszámainkat hallgatjuk, jól esik feltekerni a hangerőt, különösen sportolás közben. Így előfordulhat, hogy akár huzamosabb ideig is olyan hangosan szól a zene, ami a hallásunk épségére nézve már káros, halláscsökkenést okozhat.
A hallásküszöb plusz 80-90dB számít hangosnak. A 90dB nagyjából a városi utcai zajnak felel meg, így, ha olyan hangerővel hallgatjuk a zenét, ami elnyomja a külső zajokat, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a hallásunknak nem teszünk vele jót.
Hogyan okoz halláskárosodást a túl hangos zene?
A túl nagy hangerővel fülbe jutó hang zajártalmat okozhat. Ahhoz, hogy megértsük, hogy ez pontosan miért történik, Gazdag Gábor elmagyarázta röviden a hallás folyamatát és rávilágított arra is, hogy mi nyújt védelmet a fülnek a zajártalomtól.
A hang a fülkagylón keresztül érkezik a fülbe, majd a hallójáraton, dobhártyán és hallócsont láncolaton végig haladva eléri az utolsó hallócsontot, a kengyelt. Ehhez szorosan kapcsolódik az ún. stapedius izom, aminek egyrészt védő szerepe is van. 90dB feletti zajhatás esetén ugyanis összehúzódik, megfeszül így védi a belsőfület a zajártalomtól. Ez a stapedius reflex a hallásvizsgálat során is mérhető.
Normál hanghatás esetén a stapedius izom megmozgatja a belső fülben lévő folyadékot, ezáltal mozgásba hozza az itt lévő szőrsejteket, amelyek átalakítják a hanghullámokat elektromos impulzusokká. Ez a hallóidegen keresztül bejut az agykéregbe, az agyhoz, ami az elektromos impulzust feldolgozza hangingerként, információként.
A belső fülben lévő szőrsejtek tehát nagyon fontos feladatot végeznek, ezért lényeges, hogy vigyázzunk az épségükre. Ha ugyanis túl hangos hangot kap, akkor képes kórosan mozogni, ami negatívan hat a hallás folyamatára.
Hogyan használjuk jól a fülhallgatót?
Az eszközök használata akár még előnyös is lehet, szeles időben védelmet nyújt például a fülnek, ám nem árt vigyázni arra, hogy csak szellőző furattal ellátott, jól szellőző készüléket használjunk. Ennek hiányában a fülhallgató a fülcsatornába helyezve elzárja a levegő útját, megakadályozza a hallószerv szellőzését, ami fülgyulladást, a fülzsír felszaporodását, és végül halláskárosodást is okozhat.
Figyelni kell arra is, hogy milyen anyagból készül a bőrrel érintkező része, nehogy allergiát okozzon az arra érzékenyeknél. Legyen puha, mert mozgás közben mozog a fülhallgató is, nehogy felsértse a hallójáratot.
Figyeljünk a hangerőre! Ha az utcai zajt elnyomja a fülhallgató, akkor az azt jelenti, hogy túl hangos.