Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Harc a gombák ellen

Módosítva: 10/9/2024 2 perc Bakteriális fertőzésgombákÖsszes cikk
A gombák az egészséges, megfelelő immunműködésű embereket nem támadják meg. A gombafertőzések kialakulását legtöbbször a védőrétegek károsodása, az immunrendszer gyengülése vagy véletlen sérülés előzik meg.

Mivel a gombasejtek fejlődéstanilag hasonlóak az emberi sejtekhez, nehéz olyan gombaölő hatóanyagot kifejleszteni, mely a gazdaszervezetre nem mérgező, vagyis nem okoz mellékhatásokat.

A manapság használt gombaellenes szerek a gombák sejthártyájában nagy mennyiségben előforduló, ergoszterin nevű vegyület előállítását gátolják különböző módokon, így a gombák nem tudnak megfelelő sejthártyát kialakítani. Ezek a szerek, bár kisebb mértékben, de hatással lehetnek a szervezetünkben zajló koleszterinszintézisre is, emiatt várandós nők nem szedhetnek gombaellenes tablettákat, mert az káros hatással lehet a magzat fejlődésére.

A bőr- vagy körömgombával küzdők elsőként a patikában vény nélkül kapható készítményekkel próbálkozhatnak. A legtöbb, helyileg alkalmazható hatóanyag elérhető vény nélkül kapható kenőcsök, krémek vagy oldatok formájában. Jellemző ezekre a készítményekre, hogy mivel csak lokálisan használhatók, nincsenek jelentős mellékhatásaik. Fontos tudni, hogy a bőrgomba kezelése hónapokat, a körömgomba gyógyulása akár fél évet is igénybe vehet. Ha a tüneteink megszűntek, még pár hétig, vagy a betegtájékoztatóban feltüntetett ideig célszerű folytatni a kenegetést, hogy biztosan elpusztuljanak a gombák – ha túl hamar abbahagyjuk, visszatérhetnek a panaszaink.

Sokan szégyenkeznek gombás betegségük miatt és ezért nem fordulnak orvoshoz, miközben többször, többféle kenőccsel próbálják kezelni magukat otthon. A sikeres gyógyulás érdekében azonban felül kell kerekedni a szégyenérzeten és el kell menni az orvoshoz. Nem utolsó szempont a megfelelő higiéniai óvintézkedések betartása sem, hogy elkerüljük a fertőzést. Sajnos sokszor megtörténhet ez akkor is, ha kellően hosszú ideig folytattuk a kezelést. Makacs fertőzés esetén ajánlott kezelőorvosunkhoz vagy bőrgyógyászhoz fordulni, és szájon át szedhető szerrel szisztémás kezelésbe kezdeni.

Az alábbiakban a hazánkban kapható, szájon át szedhető gombaölő szerek tulajdonságait ismertetjük:

Ketokonazol: sokféle gombafajtára hat, ez volt az első szájon át szedhető gombaellenes szer. A gombák ergoszterin-előállítása során közreműködő egyik enzimet gátolja, de hatással van szervezetünk szteroidszintézisére is. Kismértékben gátolja a férfi nemi hormonok előállítását, ezért a jövőben talán terápiás célra is fogják alkalmazni olyan állapotokban, ahol androgén (férfi nemi hormon) túlsúly jellemző. Gátolja egyes gyógyszerek lebomlását a májban, ami miatt akár túladagolásos tüneteket is okozhat. Ha ketokonazol-hatóanyagú gombaellenes szer mellett más gyógyszert is szedünk, kérjük ki orvosunk tanácsát, hogy biztonságosan tudjuk szedni együtt a kettőt.

Itrakonazol: zsíroldékony tulajdonságánál fogva felhalmozódik a körömben, a hajban és a bőrben, ami a hatékonyságát segíti. Nincs antiandrogén hatása, és, bár szintén van a májra kifejtett mellékhatása, ez kisebb, mint a ketokonazol esetében.

Flukonazol: nagy hatékonyságú, kevés mellékhatással rendelkező szer. Elég naponta egyszer szedni, ezért egyszerű az alkalmazása.

Terbinafin: szintén sokféle gomba ellen hatékony. A körömben, a hajban és a bőr szarurétegében felgyülemlik, így hatékonyan tudja kifejteni a hatását.

Hüvelygombásodás, illetve annak gyanúja esetén is célszerű rögtön felkeresni a nőgyógyászt, egyrészt, hogy biztos diagnózist kapjunk, másrészt pedig a kezelés mielőbbi megkezdése céljából. Az ilyen jellegű panaszokat hamar meg lehet szüntetni hüvelykúpok vagy krémek alkalmazásával, ezeknek nagy többsége azonban csak vényre kapható. Hatásosak lehetnek a vény nélküli gyógyszerek is, de nem érdemes megkockáztatni, hogy az önkényes otthoni kezelés miatt késve szülessen meg a helyes diagnózis, ha mégsem gomba okozta a panaszainkat. Gondoljunk rá, hogy ilyenkor a partnernek is kezeltetnie kell magát, mert különben pingpongszerűen visszaadja a fertőzést.


Forrás: https://www.webbeteg.hu/

A gombák az egészséges, megfelelő immunműködésű embereket nem támadják meg. A gombafertőzések kialakulását legtöbbször a védőrétegek károsodása, az immunrendszer gyengülése vagy véletlen sérülés előzik meg.