Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Gyulladt pattanás kezelése: hasznos tanácsok

Módosítva: 4/9/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 4 perc VitáltippekBőrápolásBőrünkSzépségSzépségápolásegészségkezelésBőrbetegségekbőrgyógyászat

Ha a bőrben található faggyúmirigyek vagy szőrtüszők eltömődnek és begyulladnak, aknéról, tudományos nevén pattanásról beszélünk, ami nem csak kellemetlen, hanem akár hegesedéshez is vezet. Jelen cikkben kitárgyaljuk a pattanások kialakulásának okait, a pattanások típusait, illetve a kezelés és megelőzés lehetőségeit.

Gyulladt pattanások az arcon: mi okozza?

Mielőtt belemennénk a pattanások típusaiba, tekintsük át gyorsan, hogyan is alakulnak ki a pattanások, amiket az orvosi szaknyelv aknénak nevez. Az akné úgy alakul ki, hogy a faggyúmirigyek termelte faggyú az elhalt hámsejtekkel együtt eltömi a szőrtüszők pórusait, amely így nehezen vagy egyáltalán nem képes ürülni. A felhalmozódó váladék és az öntisztulás hiánya egy idő után gyulladáshoz vezet, ilyenkor beszélünk pattanásról. Amennyiben a gyulladt pattanás felülfertőződik, gennyes vagy mérges pattanásról beszélünk. De nézzük is át kicsit részletesebben az akne típusait!

Az akne típusai

Mitesszerek / komedók

mitesszerek vagy komedók olyan aknék, amelyek nem gyulladtak be. A nyílt komedó vagy fekete mitesszer esetén a szőrtüsző nem záródik el, a faggyú és az elhalt sejtek pedig az oxidációnak köszönhetően befeketedik. Ezzel szemben a zárt komedó vagy fehér mitesszer akkor alakul ki, ha egy vékony bőrréteg zárja el a faggyú útját, amely így nem képes ürülni és nem is oxidálódik. Ilyenkor jellemző, hogy a faggyú elkezd felhalmozódni, a szőrtüsző pedig kitágul.

Pattanások

gyulladásos pattanás akkor alakul ki, ha az elzáródott szőrtüszőben felhalmozódik a váladék, amitől a szőrtüsző begyullad, emellett bizonyos esetekben bakteriális felülfertőződés is előfordulhat. A gyulladt bőrön pirosas, feszülő, fájdalmas csomók emelkednek ki, amelyek egy idő után megérnek, azaz egy fehér pötty jelenik meg a csúcsukon, azután legtöbbször maguktól kifakadnak.

gennyes pattanás (mérges pattanás) vagy pustula kialakulása mögött súlyos bakteriális felülfertőződés áll. A leggyakoribb fertőzést okozó baktériumfaj a bőrön előforduló Cutibacterium acnes, de más fajok, például a Staphylococcus aureus is kiválthatja. Ezek a kelések általában több nap alatt alakulnak ki, majd maguktól kifakadnak. Amennyiben több szomszédos kelés összeolvad, darázsfészek vagy karbunkulus jön létre, ami minden esetben orvosi kezelést igényel.

cisztás akne (cisztás pattanás) során a bőr mélyen fekvő rétegeiben halmozódik fel a váladék, és ott alakul ki a gyulladás. A cisztás aknék tipikusan nagyon erős fájdalommal és feszüléssel járnak, és gyakori, hogy nem lehet őket kinyomni (köznyelven: “gyulladt kinyomhatatlan pattanás”). A cisztás akne egyes esetekben hegesedést is okozhat, főleg, ha nyomkodjuk. És bár a heges arcbőr kezelése ma már lehetséges, sokkal jobb elébe menni a bajnak…

Miért alakulnak ki a pattanások?

A pattanások kialakulása mögött alapvetően három tényező áll:

  • a faggyú túltermelődése,
  • az elhalt hámsejtek nem megfelelő hámlása,
  • illetve a baktériumok elszaporodása.

De érdemes hátrébb lépni, és megnézni, hogy milyen faktorok vezethetnek ehhez a három közvetlen okhoz:

Hormonális változások
A pubertás, a menstruáció vagy a terhesség alatt megnövekedett androgénszint fokozhatja a faggyúmirigyek méretét és a faggyútermelést. Az így kialakuló pattanások az ún. “hormonális pattanások”.

Genetika
Az akne kialakulása részben genetikai faktoroknak is köszönhető, amelyek meghatározhatják a tünetek súlyosságát is.

Táplálkozás és túlsúly
Vannak személyek, akiknél a magas glikémiás indexű ételekben gazdag étrend és a tejtermékek fogyasztása súlyosbíthatja az akne tüneteit.

Elhízás
A túlsúly nagyobb valószínűséggel jár együtt az akné kialakulásával.

Stressz
A stressz szintén hozzájárulhat a pattanások megjelenéséhez, főleg, ha krónikus. Magas stressz esetén gyulladásos folyamatok indulnak el a szervezetben, ami kiterjedhet a bőrre (gyulladt arcbőr, “arcbőr gyulladás”), ilyenkor sokkal nagyobb az akne kialakulásának valószínűsége.

Nem megfelelő mennyiségű és minőségű alvás

Sokan nem gondolnák, de az alvásnak számos kulcsfontosságú élettani folyamatban alapvető szerepe van, ilyen a stressz csökkentése és a gyulladásos folyamatok kordában tartása, mitigálása. Ez az oka annak, hogy a nem megfelelő mennyiségű és minőségű alvás megnöveli a pattanások kialakulásának valószínűségét.

Bizonyos gyógyszerek
A kortikoszteroidokat, androgéneket vagy lítiumot tartalmazó gyógyszerek szintén növelhetik az akne kialakulásának esélyét.

Pszichológiai tényezők
A mentális problémák, például a szorongás és a depresszió hozzájárulhat a pattanások megjelenéséhez és a további bőrproblémák kialakulásához.

A pattanásos bőr kezelése: hasznos tippek

A gyulladt aknés bőr kezelése során fontos, hogy ne nyomkodjuk a gyulladt pattanásokat, ugyanis sokszor az lesz a végeredmény, hogy mélyebbre juttatjuk a kórokozókat, és súlyosbodik a gyulladás. Csak a kicsi, már érett pattanásoknál jöhet szóba a kinyomás, bár a szakemberek egy része ilyenkor sem ajánlja. Ha mégis emellett döntünk, szigorúan tiszta kézzel nyomjuk ki a pattanást, majd pedig fertőtlenítsünk!

De akkor hogyan lehetséges egy fájdalmas gyulladt pattanás kezelése? Lehetséges-e egy mérges pattanás kezelése házilag? Mit tehetünk egy gyulladt pattanás ellen? Több módszert is alkalmazhatunk:

  • A meleg, nedves borogatás segíthet megnyitni a pórusokat.
  • A kamillateából és egyéb gyulladáscsökkentő gyógynövényekből szintén készíthetünk borogatást.
  • Antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően teafaolajat is alkalmazhatunk, de mindenképp hígítsuk fel, nehogy irritálja a bőrt.
  • Az aloe vera-tartalmú készítmények szintén segíthetnek.

Ezek a módszerek segítenek a gyulladás csökkentésében és a pattanás kifakadásában.

Mikor forduljunk szakemberhez?

Amennyiben nem akar magától kifakadni a pattanás, mindenképp érdemes bőrgyógyászhoz vagy kozmetikushoz fordulni. Ha azt tapasztaljuk, hogy az akne a kezelések ellenére sem romlik, vagy éppen nagyon súlyosak a tünetek (fájdalmas pattanások nagy bőrfelületen, pl. pattanásos hát, vagy óriási pattanás valamelyik testrészen), mindenképp keressünk fel egy bőrgyógyászt. Egy szakorvos ugyanis nem csak a kezelésben segíthet, hanem a probléma hátterének feltárásában, illetve a megfelelő szokások kialakításában is. Emellett az igazán hatékony pattanás elleni készítmények jó része vényköteles, ezeket szintén csak orvos tudja felírni.

A megelőzés sokkal egyszerűbb

Az akne kezelése kifejezetten fáradtságos lehet, ezért legalább ennyire fontos a megelőzésre fókuszálni. Következzék néhány hasznos tanács!

Alakítson ki egy kímélő bőrápolási rutint:

  • Használjunk naponta kétszer egy gyengéd arctisztítót (pl. szalicilsav- vagy benzoil-peroxidtartalmú termékeket) és nem komedogén hidratálót.
  • Használjunk olajmentes fényvédőt (minimum 30-as SPF-értékkel).
  • Hetente egyszer vagy kétszer hámlasszunk, enyhe kémiai hámlasztóval (pl. AHA, BHA), a durva radírokat pedig kerüljük.
  • Ne használjunk egyszerre túl sok bőrápolási terméket.
  • Ne feküdjünk le sminkben.

Ügyeljünk a higiéniára:

  • Ne érintsük meg gyakran az arcunkat, mert így baktériumokat juttathatunk az arcbőrre.
  • Néhány naponta cseréljük le a párnahuzatot, hogy elkerüljük a kórokozók elszaporodását.
  • Tartsuk tisztán a hajunkat, és ha hosszú, hordjuk úgy, hogy ne érjen az arcunkhoz.
  • Az arcunk megszárításához használjunk tiszta törölközőt.

Igyekezzünk egészségesen élni:

  • Igyekezzünk csökkenteni a stresszt rendszeres testmozgással.
  • Ügyeljünk a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra.
  • Igyunk elég folyadékot.
  • Ügyeljünk az egészséges táplálkozásra. Kerüljük a magas glikémiás indexű ételeket, valamint a feldolgozott és zsíros élelmiszereket.

Természetesen ez egy általános lista. Amennyiben súlyos tüneteink vannak, mindenképp konzultáljunk bőrgyógyásszal, aki segít személyre szabni a szükséges életmódi változtatásokat.

Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható vitaminokat!