A gyomorfájás egy gyakori tünet, amely mögött számtalan különféle probléma állhat. Emellett vannak hasonló tünetek, amelyekre könnyen azt hihetjük, hogy a gyomorral kapcsolatosak, pedig a fájdalom más szervekből ered. Mikor elegendő bevenni egy gyógyszert, illetve házi megoldásokra támaszkodni, és mikor forduljunk orvoshoz?
A gyomor az emésztés egy fontos szerve, amely a nyelőcső és a vékonybél (patkóbél) között helyezkedik el. A táplálék több órát tölt el a gyomorban, amely alatt a gyomorsav és a pepszin nevű enzim elkezdi a fehérjék emésztését, a gyomor ezután a gyomorfal simaizmainak mozgásával a patkóbélbe juttatja a gyomortartalmat, ahol tovább folytatódik az emésztés, majd megkezdődik a tápanyagok felszívódása. A gyomorfalat vastag nyálkahártya borítja, amely megvédi a hámréteget a sósav és a pepszin hatásaitól. Ez a nyálkahártya azonban nem sebezhetetlen: különféle hatások eredményeképp irritálódhat, begyulladhat, súlyos esetekben pedig ki is sebesedhet.
Mielőtt kitérnénk a gyomorfájdalom pontos okaira, fontos megjegyezni, hogy nagyon sok különböző eredetű és súlyosságú tünet miatt fájhat a gyomor. Sőt, az is előfordul, hogy a hastáji fájdalmat gyomorfájdalomként értelmezzük, pedig valójában egy másik hasüregi szerv fáj. Ezért nagyon fontos, hogy odafigyeljünk a tünetek pontos jellegére, a többi kapcsolódó tünetre, illetve arra, hogy milyen körülmények között jelentkezik a fájdalom. Ezek az információk ugyanis nagyon sokat fognak segíteni az orvosnak a diagnózis felállításában.
A fájdalom és a többi kellemetlen tünet nagyon gyakran bizonyos ételek vagy italok hatására jelentkezik, sokaknál például a zsíros és a csípős ételek váltják ki, de meg kell említeni az alkoholt, a szénsavas üdítőket, a hagymát, a babot és a káposztát is. Előfordul, hogy a túl gyors, túl mohó étkezés, illetve a túlevés miatt fáj a gyomrunk. Ezekben az esetekben kifejezetten gyakori, hogy nem csak fájdalmat érzünk, hanem puffadás is jelentkezik.
A gyomorégés sokszor nem csak vagy nem is a gyomorban jelentkezik, hanem a nyelőcsőben is. Ez a maró, égető érzés annak köszönhető, hogy túl sok gyomorsav termelődik, amely megtámadja a gyomor és a nyelőcső szöveteit. Ez utóbbit nevezzünk refluxnak: ilyenkor arról van szó, hogy a nyelőcső záróizma nem zár jól, és a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe.
Vannak gyógyszerek, amelyek károsítják a gyomor nyálkahártyáját és fájdalmat okoznak. Ilyenek például az aszpirin, illetve a többi nem-szteroid gyulladáscsökkentő, például az ibuprofén. Súlyos esetben fekélyek is kialakulhatnak.
Bár a gyomor a legtöbb kórokozót képes elpusztítani, vannak olyan ágensek, amelyek képesek túlélni a savas gyomortartalomban is. Ilyen például a Helicobacter pylori, amely okozhat fájdalmas gyulladást a gyomorban.
A gyomorhurut során a gyomor nyálkahártyája begyullad, ennek köszönhető az érzékenység és a többi tünet. A gyomorhurutot az itt felsorolt okok jelentős része ki tudja váltani, mégis fontos külön is megemlítenünk, ugyanis egy gyakori probléma, amit nem szabad elhanyagolni. Pár gyakori ok, a teljesség igénye nélkül: túlzott alkoholfogyasztás, gyógyszerek, fertőzések, krónikus stressz. Jellemző kapcsolódó tünet az émelygés, az étvágytalanság és a hányás.
A gyomorfekély egy nagyon súlyos probléma, amely során kisebesedik a gyomor nyálkahártyája. Tipikusan égő érzéssel és nyomásérzéssel jelentkezik a felső hasban, emellett gyakori a teltségérzet, a hányás, a súlyvesztés és az étvágytalanság is.
A gyomor daganatos megbetegedései legtöbbször fájdalommal, hányingerrel, hányással, gyomorégéssel és emésztési zavarokkal jelentkeznek. Amint felmerül a tumor gyanúja, azonnali kivizsgálásra van szükség!
Az emésztőrendszer gyulladásos megbetegedései, például a Crohn betegség, az IBS (irritábilis bél szindróma), a hasnyálmirigy-gyulladás és a vakbélgyulladás szintén hastáji fájdalommal járnak.
Az epekövesség során tipikus a jobb bordaív alatt jelentkező, görcsös fájdalom, ami rendszeresen visszatér, főleg étkezések után.
A különféle ételintoleranciák, például a lisztérzékenység vagy a laktózintolerancia során többféle tünetet tapasztalhatunk az adott étel vagy tápanyag fogyasztása után, ilyenkor szintén tipikus a gyomorfájás.
A tartós stressz megviseli az emésztőrendszert, gyakran gyomorfájáshoz és emésztési panaszokhoz vezetve.
Amennyiben nem súlyosak a tünetek, illetve könnyen felderíthető az okuk, nincs szükség rá, hogy orvoshoz forduljunk. Ezekben az esetekben elég, ha házi praktikákkal, illetve vény nélkül kapható gyógyszerekkel enyhítjük a tüneteket. Súlyos vagy ismétlődő tünetek esetén azonban mindenképp forduljunk orvoshoz! Ilyenkor a tünetek alapos feltérképezésére, majd a pontos diagnózis felállítására lesz szükség a kezeléshez.
A gyomorfájás ellen is a megelőzés a legjobb módszer. Amennyiben odafigyelünk az egészséges életmódra, beleértve a stressz levezetését, a mozgást és az egészséges táplálkozást, ezzel már nagyban csökkentettük az emésztőrendszeri panaszok kialakulásának valószínűségét. Ha visszatérő panasz a gyomorfájás, akkor érdemes kiismerni, hogy mi váltja ki a tüneteket, és tudatos életmóddal elkerülni ezeket a helyzeteket. Egy orvos véleményét szintén érdemes kikérni, aki szakmai tanácsokat fog adni a gyomorfájás és a többi tünet megelőzéséhez.
Az erős gyomorfájásra gyógyszer segítségével is reagálhatunk, főleg, ha nagyon intenzív a fájdalom. Nem mindegy azonban, hogy milyen készítményt választunk, ezzel együtt nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy melyik a legjobb gyógyszer. A legjobb, amit tehetünk, hogy megkérdezzük kezelőorvosunkat vagy gyógyszerészünket, aki a tüneteink alapján ajánl majd készítményt. Van, hogy elegendő lesz egy vény nélküli gyomornyugtató gyógyszer, de az is lehet, hogy receptköteles szerre lesz szükségünk.
Szintén sokakat érdekel, hogy melyik a legjobb vény nélkül kapható gyomorvédő tabletta. A válasz hasonló: egyeztessünk egy szakemberrel, és az ő ajánlása alapján válasszunk!
Tekintse meg a Szimpatika gyomorégés és puffadás elleni készítményeit!