Mi az a probiotikum?
A probiotikumok a szervezetünkben, a vastagbélben élő hasznos baktériumok, melyek számos kedvező funkcióval bírnak. Jótékony hatásaik közül fontos kiemelni, hogy segítenek a normál bélflóra fenntartásában azzal, hogy gátolják a kártékony baktériumok elszaporodását, vitaminokat termelnek, segítik az ásványi anyagok felhasználását és a nemkívánatos anyagcsere-termékek lebontását.
Széleskörű és hatékony
A probiotikumok elszaporodásukkal megakadályozzák a kórokozó patogén baktériumok megkötődését a bélfalon, ennek következtében hatékonyan alkalmazhatóak a hasmenéses betegségek megelőzésére és kezelésére. Az immunrendszerre is kedvező hatást gyakorolnak: hosszú távon csökkenthető segítségükkel a légúti fertőzések gyakorisága, emellett fontos szerepet játszanak az allergiás betegségek – különösen az atópiás ekcéma – megelőzésében és kezelésében is.
A probiotikumok és a bélflóra
A probiotikumok hatékonyan alkalmazhatóak a bélfóra megváltozott összetételével összefüggő betegségek kezelésében is. Dr. Polgár Marianne szerint a funkcionálisnak nevezhető betegségek, így az irritábilisbél-szindróma és a krónikus bélbetegségek, pl. a Crohn-betegség vagy a krónikus vastagbél-gyulladás esetében nagyon fontos, hogy a sérült bélflóra helyreállítása megtörténjen. A probiotikumok szedése akkor is hasznos lehet, ha a betegnek csak enyhébb, de visszatérő panaszai vannak; segítségükkel a székletproblémák vagy a haspuffadás enyhíthetők és a stressz miatt megváltozott bélflóra is kezelhető.
Téli betegségek és a gyomor-bél rendszer
A felsorolt betegségek mellett a probiotikumok szedése egyéb esetben is hasznos lehet. Ma már az egész világon elterjedt az a gyakorlat, hogy mintegy megelőzés céljából is probiotikumokkal kombinálják az antibiotikumok szedését. A télen leginkább a gyakori légúti fertőzések kezelésére szedett készítmények ugyanis nemcsak a káros, hanem a jótékony, hasznos baktériumokat is elpusztítják a szervezetben, és szedésük során kellemetlen mellékhatásként hasi panaszok, hasmenés jelentkezhetnek. Ennek megelőzésében a probiotikumok segíthetnek. Télen nemcsak a légúti, de a fertőzéses eredetű, hányással, hasmenéssel járó megbetegedések is nagyobb számban fordulhatnak elő, ilyenkor a regeneráció során szintén jótékony hatású a probiotikumok szedése.
Érdemes rendszeresen szedni
A probiotikumok szedését gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt érdemes elkezdeni – javasolja az Allergiaközpont főorvosa. Tavasszal mindenkinek érdemes helyreállítania a teli hónapokban esetleg betegségek és gyakori gyógyszerszedés által megviselt bélflórát. A felsorolt panaszok enyhítésére huzamosabb időn át is biztonsággal alkalmazható készítményekről van szó. A probiotikumok patikai készítmények formájában is elérhetők – ebben az esetben ismert törzsek, meghatározott csíraszámban szedhetők –, mellékhatásuk gyakorlatilag nincsen. Az egészséges bélflóra fenntartását táplálkozásunkkal is segíthetjük. Probiotikumban különösen gazdag források a savanyított tejtermékek: a joghurt és a kefír.
Forrás: www.allergiakozpont.hu