Legtöbbünk számára ismerős a gombócérzés a torokban. Ez a nagyrészt középkorúakat érintő, orvosi néven globus szindrómának nevezett probléma általában nem súlyos, ámde annál kellemetlenebb. Hátterében többféle ok állhat – ezek egy része magától el fog múlni, más esetekben azonban orvosi kivizsgálásra és kezelésre lesz szükség.
A legtöbb esetben csak úgy érezzük, mintha ott lenne egy gombóc a torokban, de nincsen semmi szervi elváltozás, duzzanat. Ezzel együtt az esetek egy apró hányadában lehet szervi elváltozás, például nyirokcsomó-megnagyobbodás, ciszta, a legsúlyosabb esetekben daganat. A pajzsmirigy göb (strúma) és az irritáció vagy sérülés kiváltotta hegesedés szintén csökkentheti a nyelőcső és a légcső átmérőjét. De ne aggódjon, ezek kifejezetten ritka problémák. Az esetek túlnyomó többségében nincsen komoly fizikai elváltozás, csak egy kellemetlen érzésről van szó, amely a kiváltó okok elhárítása után elmúlik.
A reflux egy gyakori emésztőszervi probléma, amely során a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom nem zár megfelelően. Ennek következtében savas gyomortartalom jut fel a nyelőcsőbe, és marja, irritálja azt. Az irritált nyálkahártya következtében könnyen úgy érezhetjük, gombóc van a torkunkban. A reflux nem csak kellemetlen, hosszú távon súlyos szövődményekkel járhat, ezért mindenképp kezelni kell!
A nyelőcső felső záróizma is okozhatja a problémát. Ez az az izom, ami a nyelés során engedi, hogy a falat a tápcsatornában haladjon tovább, és megakadályozza, hogy az a légcsőbe jusson. Rendellenes működése esetén ez az izom is okozhat globus szindrómát.
Főleg a náthaszezonban nagyon gyakoriak a különféle vírusok, baktériumok vagy gombák okozta felső légúti megbetegedések. A fertőzésekre a szervezet a garat nyálkahártyájának gyulladásával reagál, ami a gombócérzet gyakori oka. A begyulladt nyálkahártya miatt sokszor a nyelés és a beszéd is nehéz, emellett gyakran köhögés is társul mellé.
A hátsó garatfali csorgás egy kellemetlen probléma, amely során megnő a torokban és az orrmelléküregekben termelődő váladék mennyisége, amely így a garat irányába folyik, irritálva azt. A hátsó garatfali csorgás mögött többféle probléma állhat, a leggyakoribb okok a felső légúti megbetegedés, krónikus orrmelléküreg-gyulladás, orrpolip és az allergia.
A pajzsmirigy megbetegedései járhatnak feszülő érzéssel toroktájon, emellett a mirigy eltávolítása után is jelentkezhet a gombócérzés.
A globus szindróma egyik leggyakoribb kiváltó oka a komoly, adott esetben tartós stresszhatás. A gombócérzés van, hogy a stresszes helyzet után elmúlik, de van, akiknél állandósul. Az érzés mögött állhat a nyak, a torok és a gége izmainak túlzott feszülése, de van, hogy semmiféle fizikai oka nincs a problémának, ebben az esetben pszichoszomatikus tünetről beszélünk.
A hangszálak túlerőltetése is állhat a tünetek hátterében.
Az esetek nagy részében a háttérokot kell kezelni. Refluxbetegség és felső légúti fertőzés esetén a betegség kezelésével általában a tünetek is elmúlnak. Amennyiben azonban megszüntettük a valószínűsíthető kiváltó okot, mégis fennáll a probléma, muszáj orvoshoz fordulni, ugyanis alapos fül-orr-gégészeti kivizsgálásra lesz szükség. Ugyanez igaz akkor, ha látszólag ok nélkül van gombóc a torkunkban, és napok alatt sem múlik el, illetve vissza-visszatér.
A kivizsgálás során kiderül, mi lehet a baj forrása, majd az orvos kiválasztja a megfelelő terápiát. Sokszor nem gyógyszeres vagy műtéti beavatkozásra lesz szükség. Van például, hogy a hangszálak túlerőltetése a probléma, ilyenkor beszéd- és hangterápia lesz a megoldás.
Amennyiben pedig a nyaki izmok feszülése okozza a kellemetlenséget, különféle lazító gyakorlatokat érdemes megtanulni. De az is lehet, hogy annyira súlyosak a háttérben álló pszichés problémák, hogy pszichológus, végső esetben pszichiáter bevonására lesz szükség.
A kiváltó októl függ, hogy lehetséges-e a gombócérzés a torokban kezelése házilag. Ha felső légúti megbetegedés okozza, akkor a különféle tüneti kezelések (gyulladáscsökkentők, torokcukorkák stb.) enyhítik a tüneteket. A reflux esetén szintén sokat tehetünk a tünetek kialakulása, súlyosbodása ellen, bár sokszor gyógyszeres terápiára is szükség van. Ha azonban más ok áll a háttérben, orvosi segítségre lesz szükségünk!