Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Fülzsír: a leghasznosabb tudnivalók

Módosítva: 5/5/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 2 perc Fül-orr-gégefülzsír

A fülzsír, más néven fülviasz vagy cerumen egy nedves, barna, kenőcsszerű anyag, amit a hallójárat mirigyei termelnek. Többféle szerepet is ellát: védi a hallójáratot a fertőzésektől és a kiszáradástól, emellett magától ürülve eltávolítja az elhalt hámsejteket és a fülbe jutott port, illetve az egyéb szennyeződéseket. Amennyiben  eldugítja a hallójáratot, forduljunk orvoshoz, mert a szakemberek szerint sem a fültisztító pálcika, sem a többi készítmény használata nem ajánlott.

Fülzsír eltávolítása fültisztító pálcikával.

A fülzsír szerepe

A fülzsír fontos funkciója, hogy testünk egyik különösen sérülékeny pontján védi a szervezetet a kórokozók behatolásától. A fül öntisztító mechanizmusához tartozik, megakadályozza, hogy a fülkagyló belső részeiben felgyűljenek a bőrről levált, elhalt hámsejtek és egyéb szennyező anyagok, amelyekben könnyen elszaporodhatnának a gyulladáskeltő baktériumok. Biztosítja továbbá a hallójáratok optimális nedvességét, de védi is azokat abban az esetben, ha a víz kerülne beléjük. Kiürülését beszéd vagy rágás során az állkapocs mozgása segíti. A fülzsír a külső hallójárat mirigyeiben termelődik, és onnan halad kifelé, miközben sűrűbbé válik, mert összeszedi az elhalt hámsejteket, port, szőrdarabkákat és egyéb szennyeződéseket.

Ki szabad tisztítani a fülzsírt?

Mint általában a testváladékok, a fülzsír sem különösebben szép látvány, így természetes, hogy a tisztálkodás során ezt is el akarjuk távolítani. Amíg ez csak a fülkagyló külső részeiből, egy ujjmozdulattal vagy a törölköző csücskével történik, nincs is semmi gond. Ha azonban valaki a hallójáratok mélyebb részeit is feltétlenül ki akarja „takarítani”, illetve a valami okból megrekedt, besűrűsödött fülzsírt fültisztító pálcikával vagy más, hegyes eszközzel házilag próbálja eltávolítani, azzal nagyobb bajt is csinálhat. Ilyenkor ugyanis éppen ellenkező irányba, befelé tuszkolja és még jobban összetömöríti a váladékot, végleg elzárva a természetes öntisztulás útját. A hallójárat eldugulása halláscsökkenéssel jár, a fültisztító pálcika maga pedig olyan mikrosérüléseket okozhat, amelyek nyomán fertőzés, fájdalmas gyulladás alakulhat ki. A fül-orr-gégész szakorvosok ezért nem ajánlják, sőt veszélyesnek tartják a fültisztító pálcikák használatát.

A fülzsír bedugult fülhöz is vezethet, amit nem szabad fültisztító pálcikával kipucolni.

A fülspray-k és fülgyertyák használata körültekintést igényel

Bár egyes fülspray-k orvosi javaslatra hasznosak lehetnek a fülzsír fellazítására, nem megfelelő alkalmazásuk esetén – különösen ha a hallójárat már részben el van zárva – a fülzsír megduzzadhat, a hallás romolhat, sőt, a felázott közeg hallójárat-gyulladást is okozhat. Ezért ne önkezeljünk, csak szakorvosi ajánlás esetén használjunk fülspray-ket!

A fülgyertya használata pedig egyáltalán nem ajánlott. Klinikai vizsgálatok nem igazolták a hatásosságát, a meleg viasz pedig visszamaradhat a hallójáratban vagy a dobhártyán, akadályozhatja a természetes szellőzést, és gyulladásos folyamatokat indíthat el. Ezenkívül fennáll annak a veszélye is, hogy égési sérüléseket szenvedünk, vagy megsértjük a dobhártyát. A fül-orr-gégész szakorvosok ezért nem javasolják a használatát.

A fülzsírdugó eltávolítása orvosi feladat!

Olykor túl sok fülzsír képződik, annyira, hogy beragad a hallójáratokba és eltömíti azokat, fülzúgást, fülfájást, nyomásérzést, átmeneti hallásromlást okozva. Ezeknek a tüneteknek a jelentkezésekor érdemes felkeresni egy fül-orr-gégészt. A szakember egyszerűen, fájdalommentesen távolítja el a fülzsírdugót, és egyben megvizsgálja annak kiváltó okát is. A fokozott váladékképződés hátterében ugyanis állhat a kapcsolódó testüregekben (száj-, orr-, arc-, homloküregben) lévő elhúzódó gyulladás is. Füldugók és fülhallgatók tartós használata szintén okozhatja a fülzsír felhalmozódását. Gyakran előfordul az is, hogy maga a túlzott fültisztítás okoz bajt.

Gyulladt, fáj, nedvedzik: ne egyedül próbálkozzunk!

Ahogy a beszáradt fülzsír eltávolítása szakember feladata, úgy a hallójáratban jelentkező intenzív fájdalom vagy nedvedzés is fül-orr-gégészt igényel. A gyulladások súlyos szövődményekkel járhatnak, ezért ilyenkor forduljunk orvoshoz!

A viszketés mögött számos ok állhat a fülzsírdugótól kezdve a hallójárat kiszáradásán át a gyulladásokig és a különféle allergiákig. Érdemes tehát orvoshoz fordulni, hogy feltárjuk a tünetek okát. Utána már sokkal könnyebbé válik a kellemetlen tünetek megelőzése és kezelése is. Amennyiben mégsem múlik a kellemetlen irritáció, a fülviszketés kezelése házilag is lehetséges bizonyos esetekben. Fontos azonban, hogy a házi módszereket is csak szakorvossal történő egyeztetés után alkalmazzuk!

Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható, fülápolást célzó termékeket!