A fül kristály elmozdulás okozza a szédülés egyik kellemetlen fajtáját, a BBPV-t. A rövid, néhány másodperctől egy-két percig terjedő rohamok nagyon zavaróak és sokszor megijesztik a betegeket. Azonban szerencsére semmi helyrehozhatatlan kár nem történt, a BBPV ugyanis bizonyos gyakorlatok ismétlésével néhány héten belül megszüntethető.
A szédülés egy gyakori tünet, amely mögött a veszélytelen okoktól (alacsony vércukorszint, front kiváltotta vérnyomásingadozás stb.) kezdve a komolyabb betegségekig többféle ok is állhat. Ezért amennyiben ismétlődő szédülést tapasztal, forduljon orvoshoz a mielőbbi kivizsgálás érdekében!
A BBPV, más néven jóindulatú helyzeti szédülés (benignus paroxymalis pozícionális vertigó) egy nagyon kellemetlen probléma. A vertigó forgó jellegű szédülés, amely a BBPV esetében a fej helyzetének megváltoztatásakor jelentkezik. Gyakori például, hogy az éjjeli forgolódás, a reggeli felébredés, illetve a tekintet felfelé- vagy lefelé irányítása váltja ki. A tünetek csak a fej egyik oldalra történő forgatásakor jelentkeznek.
A BBPV-t a belső fül egyensúlyérzékelésért felelős rendszerének problémái váltják ki. Az egyensúlyszerv, más néven vestibuláris rendszer egyfelől félkörös ívjáratokból, másfelől egy szabad folyadéktérből áll, amelyben mikroszkopikus kalcium-karbonát, azaz mészkőkristályok találhatók. Amennyiben ezek a kristályok leválnak a helyükről és elmozdulnak, ingerelhetik a félkörös ívjáratokban található szenzoros idegsejteket, amely szédüléshez vezet. A legtöbb esetben a hátsó pár félkörös ívjárat érintett. A tünetek naponta többször is ismétlődhetnek a meghatározott fejmozdulatok hatására.
A fül kristály elmozdulás okai többfélék lehetnek. A legtöbb esetben a fejet ért trauma (mechanikai hatások) vagy szerencsétlen mozdulatok, például a nyak megrántása váltják ki, de egyes esetekben még helytelenül végrehajtott masszázs (!) is okozhatja.
A tünetek egyénenként eltérőek lehetnek. Előfordulhat még akaratlan szemmozgás (nystagmus), hányinger, illetve hányás is. Néhány betegnél járásbizonytalanság, illetve akár az ijedtség okozta vérnyomás-kiugrások, pánikrohamok is megjelenhetnek.
A kivizsgálás az anamnézis felvételével indul. Az orvos a beteg beszámolója alapján már jó képpel rendelkezik arról, hogy a szédülés melyik típusa állhat fenn. A BBPV biztos megállapításához azonban további vizsgálatokra lesz szükség. A Dix-Hallpike provokációs teszt specifikusan a BBPV diagnosztizálására lett kidolgozva. Lényege, hogy a beteg lefekszik a kezelőágyra, oly módon, hogy a feje lelógjon az ágy szélén. A következő lépésben el kell fordítani a fejet 45 fokkal oldalra, majd fel kell ülni. (Majd ugyanezt megismételni a másik oldalra is.) Amennyiben a beteg hátsó félkörös ívjáratot érintő BBPV-ben szenved, a teszt során ki fog alakulni a kellemetlen, szédüléses roham.
Természetesen ez csak az egyik szédüléses teszt, a pontos diagnózis felállításához több vizsgálatot is el kell végezni. Adott esetben képalkotó vizsgálatokra is szükség lehet.
Szerencsére a fül kristály elmozdulás torna segítségével jól kezelhető. Gyógyszeres kezelésre a legtöbb esetben nincsen szükség. A hátsó félkörös ívjáratokat érintő BBPV kezelésére dolgozták ki az úgynevezett Epley-tornát. Az Epley-torna során a leszakadt mészkőkristályok visszakerülnek a helyükre, ezzel megszüntetve az irritációt.
A szükséges mozdulatokat először a neurológus orvos mutatja meg a betegnek. (A potenciális hányinger elkerülése érdekében érdemes éhgyomorral érkezni a rendelőbe.) Ezek a repozíciós mozdulatok sokszor erőteljes szédülést és egyéb tüneteket váltanak ki, ámde már az első alkalom után nagymértékben csökkenthetik a későbbi rohamok intenzitását.
A torna mozdulatait aztán otthon is meg kell ismételni, egészen addig, amíg három-négy héten belül meg nem szűnnek a tünetek.