„Az operáció során az elszürkült szemlencsét eltávolítjuk, a helyére egy speciális műlencsét ültetünk be. A beavatkozás mindössze 10 percig tart és fájdalommentes” – mondja Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa. A szemész szakorvos segítségével választ kapunk a műtét előtt felmerülő leggyakoribb kérdésekre.
1. Mikor kell műteni a szürkehályogot?
Korábban akkor hajtottunk végre szürkehályog-műtétet, amikor a beteg jelentős látáskárosodást tapasztalt. Ma már figyelembe vesszük a látás finom változásait is, például a kontrasztérzékenység és a színérzékelés elvesztését. A szürkehályog kialakulásának folyamata ugyanis már akkor elkezdődik, amikor azt veszi észre, hogy a színek elhalványulnak, megkopnak. Erre a szembetegségre utaló jel lehet az is, amikor alacsony kontrasztú helyzetekben (például éjszaka) nehezen lát. Ezek a korai jelei a probléma kialakulásának, és már ekkor érdemes megfontolni a műtéti kezelést.
2. A szürkehályognak érettnek kell lennie annak eltávolításához?
Ma már nem kell megvárni, hogy a szürkehályog „megérjen”, sőt a túlérett szürkehályog a műtét során súlyos komplikációkat okozhat.
3. Hogyan zajlik a műtét?
A szürkehályog-műtét során a legkorszerűbb eljárást alkalmazzuk, egy kis bemetszésen keresztük távolítjuk el az elszürkült lencsét ultrahangos módszerrel. Aztán ugyanezen a kis bemetszésen keresztül egy előre megtervezett műlencsét helyezünk be, ez biztosítja a jó látást. A műtét előtt és alatt sem adunk semmilyen injekciót, az érzéstelenítés szemcseppekkel történik. A műtéti beavatkozás helye olyan pici (körülbelül 2 mm), hogy nem kell varrni, a bemetszés magától záródik.
4. Fájdalmas a műtét?
A szürkehályog-műtét egyáltalán nem fájdalmas. A műtéten átesett legtöbb beteg csupán a szem körüli enyhe nyomásról számol be. A műtét után ugyan lehet némi diszkomfortérzete, könnyezhet a szeme és fényérzékenységet is tapasztalhat. Ezek a panaszok azonban 1-2 nap alatt többnyire megszűnnek.
5. Mikor fogom megtapasztalni a szürkehályog-műtét eredményét?
A műtét előtti és utáni látáskülönbséget szinte azonnal meg lehet tapasztalni. Már a műtét másnapján is sokkal élesebben, színgazdagabban fog látni. A végleges látásélesség kialakulása viszont akár több hétig is tarthat. Néhány egészségügyi állapot azonban – mint például a cukorbetegség – meghosszabbítja a gyógyulási időt.
6. A műtét után szemüveget kell viselnem?
A beültetett műlencsének köszönhetően a műtét nem csak a szürkehályogra jelent megoldást. A rövid- és távollátó, valamint a cilinder (asztigmia) dioptria is korrigálható a műlencsével. Tehát a végleges látás kialakulása után élesen fog látni távolra szemüveg nélkül még akkor is, ha ehhez régen szemüvegre vagy kontaktlencsére volt szüksége. Bizonyos műlencsékkel pedig akár a teljes szemüvegmentesség is elérhető.
7. A szürkehályog visszatérhet az eltávolítás után?
A szürkehályog-műtét egyszeri eljárás, tehát a szürkehályog nem tér vissza az eltávolítás után. Ritkán előfordulhat, hogy egy vékony membrán alakul ki a beültetett műlencse mögött (másodlagos szürkehályog), ez azonban egy gyors, fájdalommentes lézeres eljárással eltávolítható.
8. Mikor vezethetek ismét a szürkehályog-műtét után?
A műtét után 48 órával már vezethet, viszont csak akkor üljön volán mögé, ha valóban jól érzi magát, megfelelőnek érzi a látását. Az első héten lehetőleg még ne induljon nagyobb távolságra, mert a látásélesség ingadozhat. Továbbá vezetés közben viseljen napszemüveget, hogy minimalizálja az erős fényre való érzékenységet.
9. Mikor folytathatom a szokásos feladataimat, például a főzést vagy a kert rendezését, télen a hólapátolást?
A műtétet követő napon már folytathatja a szokásos ház körüli teendőit, azonban az első héten tartózkodjon a hajolástól, kerülje a nehezebb terhek emelését, például a bevásárlás utáni cipekedést.
10. A műtétet követően mikor sportolhatok ismét?
Az operációt követő első hónapban ajánlott elkerülni az úszást, a medence vize ugyanis tele van vírusokkal és baktériumokkal, amelyek fertőzést okozhatnak a műtéti területen. Súlyzós edzéseket az első héten még tilos végezni, kocogni, tempósan sétálni, nordic-walkingozni azonban lehet.