Az év melyik szakában juthatunk a legtöbb D-vitaminhoz természetes forrásból?
A D-vitamint napfényvitaminnak is nevezik, bár valójában nem is vitamin, hanem egy hormon, amelyet a szervezetünk is elő tud állítani bizonyos feltételek teljesülése mellett. Nem eszszenciális, mint pl. a C-vitamin vagy az omega-3 zsírsavak, amelyeket a táplálkozással szükséges bevinni a szervezetbe. Márciustól októberig a fény beeső szöge és a nap UV-B sugárzása miatt a D-vitamin képes szintetizálódni, és a bőrünket elérve elő-állítódik a szervezetben. A téli napsütés jóval gyengébb, ezt mi magunk is érezzük, ám arra nem gondolunk, hogy nyáron sem feltétlenül tartózkodunk a szabad levegőn: ha egész nap zárt térben dolgozunk, nincs mód arra, hogy D-vitamin termelődjön.
Milyen tünetek alapján ismerhető fel a D-vitamin-hiány?
Amikor kezdenek kiürülni a raktáraink, általános tüneteket észlelünk, mint például fáradékonyság, kimerültség, hangulatingadozás, csökkent immunitás, izomgyengeség stb. A mi éghajlatunkon októbertől márciusig mindenkinél szükséges a D-vitamin pótlása. Ennek mértéke hat év feletti gyermekeknél 600-1000 NE, míg felnőtteknél 1500-2000 NE naponta. Bizonyos esetekben ennél több is bevihető a szervezetbe, de gyerekeknél legfeljebb 2000 NE, felnőtteknél pedig legfeljebb 4000 NE a biztonsággal alkalmazható mennyiség.
Mit jelent a készítményeken is megtalálható NE jelölés?
Az NE a nemzetközi egység rövidítése, amely egy gyógyszerhatástani mértékegység. Elsősorban különböző vitaminok, hormonok, vérkészítmények és vakcinák esetében használják, pl. segítségével megállapítható, hogy az adott készítmény 1 cseppje hány mikrogramm D-vitamint tartalmaz (1 NE D-vitamin=0,025 mikrogramm kolekalciferol/ D3-vitamin).
Megfelelő táplálkozással pótolható-e a vitamin?
Az átlagos magyarországi étrend 80 NE D-vitamint tartalmaz. Napi táplálékaink D-vitamin tartalma azonban túl alacsony ahhoz, hogy kielégítse a szükségleteinket.
Hogyan segíthetjük a D-vitamin felszívódását a szervezetben?
Rendbe kell tenni a bélrendszer mikrobionját, és a D-vitamin mellett széles spektrumú magnézium, magnézium-citrát, magnézium-malát és magnézium-bisz-glicinát fogyasztása is szükséges. A lakosság általában tisztában van azzal, hogy a D-vitamin-raktárakat fel kell tölteni, de hogy kinek milyen mennyiségre van szüksége, csak méréssel dönthető el. Már létezik olyan, otthon is elvégezhető vérteszt, amely elemzi a kapilláris vérben található D-vitamin-szintet. Egyénenként eltérő lehet a D-vitamin-szükséglet, függhet az életkortól, testsúlytól, életmódtól, lakóhelytől, táplálkozástól, évszaktól és attól is, hogy ki mennyit tartózkodik a napon. Ezért fontos a D-vitamin-szintünk rendszeres ellenőrzése, hogy a megfelelő tartományban tudjuk tartani. Egy kis odafigyeléssel és rendszeres szűréssel elkerülhetjük az aluldozírozást és a túladagolást is.