Hazánkban mintegy tízezer beteg érintett, túlnyomó többségük férfi. Az örökletes hajlam mellett jelentős arányban külső tényezők is szerepet játszanak a gyulladás megindításában és fenntartásában. A legtöbb bizonyíték baktériumfertőzések kiváltó szereplét támasztja alá.
A B27 antigén a szervezet saját-idegen felismerő rendszerének része. A kutatások/vizsgálatok azt mutatják, hogy a bélrendszerben és a húgyutakban megtelepedő bizonyos baktériumok egyes esetekben a saját kötőszövet elleni gyulladást váltanak ki. Központi szereplőjük a tumor-nekrózis faktor (TNF) nevű gyulladáskeltő, az immunrendszert aktiváló fehérje. Ez a felismerés adta a gerinc-ízületi gyulladás elleni leghatásosabb fegyvert az orvosok kezébe: a TNF hatásait gátló ellenanyagokat.
Mára tisztázódott, hogy a gerinc-ízületi gyulladások jóval az elcsontosodás előtt megindulnak, így a gyulladás minél korábban megkezdett, minél erőteljesebb csökkentése kivédheti a Bechterew-betegség legsúlyosabb következményét: az elmerevedést.
A betegség korai felismerését a gyulladásos gerincfájás jellemzőinek tudatos keresése is segíti. Ezek:
- a gerincfájdalom legtöbbször 40-45 éves kor előtt jelentkezik
- fokozatosan kezdődik, de gyakran szünetel a fájdalom (panaszmentes időszak), amely mozgásra javul.
- nyugalomban, főleg éjszaka jelentkezik
A Bechterew-betegségnek a fentiekben leírt, riasztó kimenetele arra késztette a betegség érintettjeit, hogy társaikkal együtt küzdjenek a betegség társadalmi elismertetéséért, a mindenkori terápiás lehetőségek kivívásáért. A hazai betegeket összefogó Bechterew Egyesület a honlapján várja a betegek és támogatók jelentkezését.
Az Egyesület online önszűrő kérdőívvel segíti a panaszokkal élőket, ily módon a betegek maguk is meggyorsíthatják betegségük felismerését, ha már az első tünetek jelentkezésekor tisztában vannak azok lehetséges eredetével. Ilyenek lehetnek a veszélyeztetettségre, gyulladásos gerincbetegségre utaló szűrőkérdések, érzékelt-látható tünetek illetve a funkcióbeszűkülés jelei. A kérdőív a www.negorbuljmeg.hu oldalon érhető el.
A betegek önértékelését ma már ingyenes mobiltelefonos applikáció is segíti. A SAPKA (Spondyloarthritis Patient Application) elnevezésű alkalmazással a betegség okozta tüneteket, panaszokat és a gyógyszeres kezeléssel való együttműködését rögzíthetik a felhasználók napról napra. A program a bevitt adatokat a kezelőorvos számára összesített formában – grafikonok és diagramok segítségével - is láthatóvá teszi. Ezáltal a kezelőorvos azonnal áttekintő képet kap a beteg állapotáról és betegségének aktivitásáról, így hatékonyabban tudja a terápiát módosítani, amennyiben az szükséges.
Forrás: Weborvos