Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Félszárnyú lepkét fotóztak az űrben

Módosítva: 10/9/2024 1 perc AktuálisTudományKutatáscsillagászatűrkutatásNaprendszerÖsszes cikk
A csillagköd belsejében egy fiatal égitest tevékenykedik.

Káprázatos felvétel készült látható tartományban a chilei Gemini Déli Obszervatórium segítségével.. A fotón a Kaméleon infravörös köd látható, amely bizonyos infravörös hullámhosszokon rendkívül fényes, de látható tartományban is megfigyelhető. A képen az objektum úgy néz ki, mint egy félszárnyú lepke.

Fotó: Noirlab's Communication, Education & Engagement team

A nebula közepén rejtőzik „motorja”, egy alacsony tömegű csillag. A kicsi, fiatal, hideg égitestből nagy sebességgel gáz távozik, amely alagutat alakít ki a csillagközi felhőben. A csillagködtől jobbra látható élénk, vörös objektum egy olyan régiót jelöl, ahol a gyorsan mozgó gáz a nebula lassabb gázának ütközik. Ez egy úgynevezett Herbig-Haro objektum.

Egyes szakértők úgy vélik, hogy a csillagköd közepén lévő fekete sáv egy olyan korong, amely a csillag körül keringő gázból és porból áll. Az ilyen körülölelő korongok fiatal csillagokhoz köthetőek, és hozzájárulnak a bolygók kialakulásához.

{7Mh-JbA0yOY}

A csillagköd a Kaméleon sötét felhőinek egyikében fekszik, ezek egy nagyobb csillagképző régió részei. Ez a régió szinte teljesen elfoglalja a déli égbolton látható Kaméleon csillagképet.

A csillagköd belsejében egy fiatal égitest tevékenykedik.