Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Felmérték a kutyafajták várható életkorát

Módosítva: 5/5/2022 2 perc AktuálisEgészséges életÁllatokKutatásfelelős állattartásKutyaÖsszes cikk
Igen nagy életkori különbségek mutatkoztak meg abban a kutatás, amelyben 18 kutyafajta várható élettartamát mérték fel.

Minden társállat-tulajdonost érdekel, hogy vajon mennyi ideig élvezheti a háziállata társaságát, jó esetben ezt már az állat vásárlásakor megfontolja a leendő gazdi, a saját életkorát és helyzetét is figyelembe véve. Bár mindenki szeretne sok boldog évet együtt tölteni a kutyájával, a fajták szerint várható élettartam jelentősen eltér, a brit Királyi Állatorvosi Egyetem kutatói most konkrét adatokkal álltak elő.

2016-2020 közti állatorvosi adatok alapján közel 900 ezer kutya életadatait vizsgálták meg, ezekből több mint 30 ezer esetben álltak egy-egy kutya haláláról megfelelő minőségű adatok. E kutyák 78 százaléka volt fajtatiszta, összesen 363 fajtába tartoztak, közülük 18 leggyakoribb fajta esetében tudtak megbízható elemzést végezni, ezek az állatok a teljes adatállomány felét tették ki.

Általánosságban a brit kutyák 11,2 éves születéskori várható élettartamot mutattak. Leghosszabb ideig a Jack Russell terrierek élhettek, 12,7 évvel, őket a border colliek követték 12,1, majd a springer spánielek 11,92 évvel. A legrövidebb élettartam a lapos orrú kutyafajtákra várt, az amerikai bulldog 7,8, a mopsz 7,7, angol bulldog 7,4 a francia bulldog pedig alig 4,5 éves születéskor várható élettartammal bír.

Általánosságban elmondható, hogy a hím kutyák átlag 4 hónappal rövidebb élettartamra számíthatnak, mint a szukák, s az ivartalanított egyedek 1-1,5 évvel tovább éltek ivarosan tartott társaiknál.

A kutatók bíznak abban, hogy a vizsgálati eredményeik hozzásegítik a kutyatulajdonosokat ahhoz, hogy állataikról azok igényeinek megfelelőbb módon tudjanak gondoskodni, és ahhoz is, hogy leendő társállatukról felelősebben tudjanak dönteni.

A lapos orrú fajták esetében a különösen rövid élet a fajtajelleget adó tulajdonságokkal járó egészségügyi problémáknak tudható be, mint például a folyamatos légzési nehézségek, vagy a gerincproblémák. A mostani felmérés megerősítette a korábbi állatorvosi adatokat e kutyafajták sajnálatos helyzetéről. Pont ezen súlyos egészségügyi problémák miatt vannak országok, ahol már betiltották a tenyésztésüket, hisz egy ilyen kutya egész élete szenvedés. A kutatásban külön felhívták erre a figyelmet: mielőtt lapos orrú kutya vásárlása mellett döntene valaki, álljon meg és gondolkodjon el ezen. Ne a kutya divatos külleme, hanem egészséges életének lehetősége alapján válasszunk fajtát!

A társállat kiválasztásához adhat még segítséget, a Science-ben közzé tett kutatás. 18 ezer kutyát vizsgáltak meg, majd arra jutottak a kutatók, hogy nincs összefüggés a kutya jelleme és a fajtája között. Mivel a legtöbb kutyafajta kevesebb mint 200 éves, ezért érthető, hogy nem is alakulhattak kis számottevő különbségek.

Igen nagy életkori különbségek mutatkoztak meg abban a kutatás, amelyben 18 kutyafajta várható élettartamát mérték fel.