Sokan kozmetikai problémának titulálják, de ennél összetettebb betegség, és több kórkép is társulhat hozzá.
A vitiligo nem fertőző, jelenleg gyógyíthatatlan festékhiánnyal járó betegség. A bőr foltokban elveszíti a pigmenttartalmát, így fehér foltok jelennek meg a bőrön. Ezek a bőrelváltozások bármelyik életkorban jelentkezhetnek, de akár veleszületett is lehet.
A vitiligo oka
A fehérfolt-betegség néven is ismert elváltozás 30 százalékban genetikai adottság. A családi halmozódás megfigyelhető, általában ha a szülőnél vitiligo jelentkezik, akkor 30% az esély, hogy gyermekénél is kialakul. A mai álláspont szerint a vitiligo hátterében autoimmun betegség feltételezhető, amikor a szervezet védekezőrendszere pusztítja el a melanocitákat. Ez akár komoly lelki traumák után is előfordulhat.
Azonban vannak olyan betegségek, melyek bőrtünetei nagyon hasonlítanak a vitiligohoz. Ilyenek a gyulladásból visszamaradt fehér foltok, vagy a pikkelysömör plakkjai mögött található bőrfelület, de egyes gyógyszerek és kenőcsök is okozhatnak fehér foltokat a bőrön.
A vitiligo típusai
A fehérfoltos pigmenthiány általában az arcon és/vagy a kézfejen jelentkezik. De figyelmeztető jel lehet, ha 35 év előtt őszülés jelentkezik.
- fokális – a test néhány pontján jelentkező fehér foltok
- szegmentális – nagyobb részen jelentkező foltos festékhiány
- generazilát – a test nagy részén jelentkező, sokszor szimmetrikusan több testtájra is kiterjedő foltok.
A vitiligo diagnózis
Mivel több betegség és gyógyszeres kezelés velejárója is lehet fehér foltos bőrelváltozás, így nagyon fontos a szakorvos által végzett, differenciál diagnosztika. Mindenre kiterjedő kórtörténet felállítása (traumák, kezelések, stressz felmérése), és a fizikális vizsgálat után (a testszőrzet megfigyelése) állítható fel a pontos diagnózis.
Kialakulhat autoimmun betegség mellett, de sokszor társbetegség is kapcsolódhat hozzá (pl: cukorbetegség, Addison-kór, vészes vérszegénység). Ha vitiligo áll fenn, érdemes társbetegségek után is kutatni.
A vitiligo kezelése
Sajnos a vitiligo napjainkban gyógyszeresen nem kezelhető. A kezdeti időszakban sok esetben fényvédők, korrektor használata elegendő. Ha rosszabbodik az állapot, vagy nagyon nagy a pigmenthiány kiterjedése, szükséges szakorvost felkeresni. Sokszor a kezelés hosszadalmas és több hatóanyagot is ki kell próbálni, amíg a tünetek kicsit csökkenek.
szteroid kezelés – hatására repigmentációra van remény, de a kezelés legalább 3 hónapig tart, és sokszor kiegészítő D-vitamin kiegészítő kezelést alkalmaznak. Fontos a kezelés alatt a szteroid mellékhatásával számolni.
immunmodulánsok – szintén helyileg alkalmazzák, kevesebb, de igen komoly mellékhatással (limfómák, egyéb daganatos betegségek) kell számolni.
PUVA-kezelés és UV-B kezelés – fotokemoterápiás kezelések közé tartozik. Csak kisfokú pigmenthiánynál hatékony.
depigmentáció – ha a bőrfestékhiány nagy felületet érint, akkor a nem érintett területeken melanint lebontó hatóanyagokat alkalmaznak.
Látványos „eltüntetési” megoldás az ún. camuflage, vagyis egy speciális smink, aminek a használatát erre specializálódott kozmetikusoktól megtanulhatjuk. Elérhetők kifejezetten vitiligosoknak kifejlesztett, gyógyszertárban kapható camuflage-ok, melyeket az ép bőr színének megfelelően választhatunk ki.
A vitiligo jelentősen megnehezíti a közösségbe való beilleszkedést, munkavállalást, lelki terhet róva a betegre, így a megértő családi háttér, illetve szakember felkeresése nagyon fontos.
Forrás: Dermatica